Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku

Samodzielne projektowanie ogrodu

Ogród przez szereg lat rozwijał swoje możliwości. Można to zauważyć chociażby przez to, że w dawnych czasach służył tylko i wyłącznie do uprawy warzyw jak i owoców niezbędnych do życia, a dziś jest miejscem upraw jak i dodatkowo rekreacji domowników. Zaprojektowanie ogrodu dla wielu osób jest kłopotliwe i nie jest to dziwne, ponieważ wymaga to szeroko rozwiniętej wyobraźni przestrzennej jak i sporo czasu.

Jak zacząć – krok pierwszy

Podczas projektowania ogrodu bardzo ważne jest określenie potrzeb. Nie maja to być potrzeby tylko osoby, która go projektuje, ale wszystkich domowników. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno płeć jak i wiek mieszkańców i do tego się dostosować.

Nie da się po prostu wejść do ogrodu i stwierdzić, że w tym miejscu będzie plac zabaw dla dzieci, tam basen a tu drzewa. Wszystkie te rzeczy powinny być bardzo dobrze przemyślane, żeby nie wykonać syzyfowej pracy wiążącej się z dużymi kosztami przy zmianach, bo okaże się, że dany ogród nie spełnia naszych wymagań. Najłatwiejszym i najlepszym sposobem jest wyrysowanie wszystkiego na papierze, czyli po prostu przeniesienie naszej wyobraźni przestrzennej na kartkę.

Przede wszystkim trzeba dobrze obmierzyć nasz teren. Ważne jest, aby wszystkie elementy istniejące były wyrysowane w odpowiedniej skali. W przeciwnym razie po zaprojektowaniu całej przestrzenie w rzeczywistości może się okazać, że stół ogrodowy jednak się nie mieści czy też drzewa są posadzone zbyt blisko siebie.

Na wstępnym planie powinny być zawarte wszystkie elementy architektury oraz wszystkie drzewa – zarówno te, które pozostaną w naszym ogrodzie jak i te, które będą przeznaczone do wycięcia. Wszystko powinno być zawarte, ponieważ daje to nam obraz ile mamy miejsca i ile możemy zyskać miejsca na realizację naszych pomysłów.

Dalsze kroki – co będzie w naszym ogrodzie i jak to mądrze rozmieścić

Gdy mamy już wyrysowany pierwszy plan stanu istniejącego trzeba na kartce wypisać co będzie w ogrodzie i małymi krokami nanosić to na nasz plan. Ważne jest, aby zrobić wywiad wśród domowników czego oczekują od ogrodu, żeby po realizacji projektu nie okazało się, że wolny czas ogrodzie będziemy spędzać samotnie, a nie z rodziną.

W przypadku placu zabaw dla dzieci trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby był on widoczny z każdego miejsca. Dzięki temu maluchy bez względu na to gdzie w danym momencie w ogrodzie znajdują sie rodzice będą pod stałą opieka i kontrolą. Jednocześnie powinien on być umiejscowiony z dala od furtki czy też drogi dojazdowej. Zmniejszy to ryzyko wybiegnięcia dziecka na drogę.

Ogólnie wiadomo, że w okresie letnim ogród dla wielu osób jest stałym miejscem przebywania. Wiąże się to z piękną pogodą umożliwiającą w przyjemny sposób spędzić czas na świeżym powietrzu jak i też na zorganizowanie grilla czy też popołudniowe poczytanie książki w towarzystwie przyrody. Chcąc stworzyć takie miejsce w swoim ogrodzie bardzo ważne jest, aby zadbać i jego intymność. Nie przyjemne jest siedzenie przy grillu gdy sąsiad zagląda nam do talerza, czy też opalanie się nago gdy sąsiad kosi u siebie trawę.

Można stworzyć taki intymny kąt poprzez zastosowanie większej ilości roślin. Nie trzeba oddzielać się od ludzi murem. Wystarczy posadzić w koło rośliny pnące, które tworzą doskonała, naturalną zieloną ścianę zapewniającą idealne oddzielenie od sąsiadów.

Podczas doboru roślin do naszego ogrodu musimy się skupić nad tym ile będziemy mieli czasu, aby ogrodem się zajmować. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużym czasem warto jest się skupić na małych krzaczkach czy też niskich drzewkach. Tego typu rośliny nie wymagają dużej pielęgnacji jak i przycinania gałęzi a doskonale zdobią ogrody. Pozwala nam to na zachowanie idealnego wyglądu ogrodu bez dodatkowej meczącej pracy. Ogród ma być miejscem wypoczynku a nie wiecznej pracy mimo braku czasu.

W momencie gdy wszystkie elementy małej architektury mamy rozplanowane trzeba przejść do projektu ścieżek i miejsc całkowicie zielonych, czyli tych gdzie będzie po prostu rosła trawa. Ważne jest, aby ścieżki były rozmieszczone w sposób łatwy – bez większych sieci, żeby po prostu się w danym ogrodzie nie zgubić.

Dodatkowo powinny one prowadzić do naszych głównych punktów w taki sposób, żeby nikt nie deptał bez przyczyny trawy w pozostałych miejscach. Warto w tym celu iść do ogrodu i zobaczyć jakie przejścia będą najwygodniejsze i wyrysować to naszym planie. Mając w ten sposób przygotowany projekt ogrodu można spokojnie przystąpić do jego realizacji. W trakcie zapełniania naszej przestrzeni mogą nam wpaść do głowy jeszcze inne rozwiązania, które w każdej chwili można wprowadzić na plan.

Jak widać zaprojektowanie ogrodu nie może być przypadkowe, powinno być ono dokładnie przemyślane, żeby ogród był dla nas miejscem wypoczynku, swobody i zabawy. Jeżeli sami nie potrafimy tego zrobić zawsze możemy poprosić o pomoc osobę, która projektowaniem ogrodów zajmuje się zawodowo, gdzie widać, że dziś ogród to nie tylko uprawa marchewek, ale przede wszystkim sztuka. Sztuka, która polega na odpowiednim zaaranżowaniu zieleni wokół nas i uspokajająca nasze zmysły.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 08:14

    Najlepiej, jak projektowany ogród utrzymany jest w 1 spójnej konwencji. Ogród powinien komponować się z budynkiem, który jest dominantą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *