Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię

Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię

Kuchnia jest dla niektórych osób sercem całego domu. Wszystko zależy od podejścia. Wydawałoby się, że urządzenie kuchni to wyjątkowo prosta sprawa, bo przecież można kupić gotowy komplet mebli i wstawić lodówkę. W realnym świecie wygląda wszystko zupełni inaczej. W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, jakiej kuchni potrzebujemy – czy będzie to kuchnia otwarta – połączona z salonem, czy może będzie to kuchnia osób, które bardzo często przyjmują u siebie gości, a może będzie to kuchnia dla osoby, która tak naprawdę wcale nie gotuje, a tylko odgrzewa sobie jedzenie. Jak widać można różnie podejść do sprawy.

Czym jest roboczy trójkąt?

Każdy rodzaj kuchni – bez względu na to czy jest to mała czy też duża kuchnia – powinien opierać się na tak zwanym roboczym trójkącie. Polega on na tym, aby wszystko było pod ręką, a podstawowe wyposażenie takie jak zlewozmywak, kuchenka i lodówka, czyli trzy wierzchołki – były ze sobą połączone drogą ułatwiającą użytkowanie kuchni. Warto jest zwrócić uwagę na to, aby zarówno przy zlewie jak i przy kuchence znajdował się kawałek podręcznego blatu, na którym będzie można w każdej chwili coś postawić – talerzyk czy też garnek. Dodatkowo mały blat jest potrzebny przy samej lodówce, aby móc w prosty i łatwy sposób wyjmować z niej produkty. Przyjmuje sie, ze najmniejsza szerokość blatu powinna wynosić około 40 centymetrów, pozwala to na swobodne postawienie garnka czy też na przygotowanie kanapek. Jest to szerokość uniwersalna i można tą zasadę zauważyć przy gotowych meblach kuchennych zakupywanych w salonach. Stworzenie trójkąta roboczego w kuchni jest elementem niezbędnym, aby nic nie koligowało ze sobą 0 drogi od sprzętu do sprzętu i żeby praca w kuchni nie była niczym uciążliwym a sama przyjemnością.

Rozkład kuchni ze względu na zakupy

Podczas planowania naszej kuchni każdy powinien się zastanowić nad tym jak często robi zakupy. W przypadku osób, które robią to, co najmniej raz w tygodniu – tak zwane większe zakupy na dłuższy czas warto jest zaplanować mała spiżarnię jak i miejsce na dodatkową zamrażalkę. Jest to ważne ze względu na zachowanie świeżości produktów jak i dodatkowo czystości w kuchni. Większe zakupy raz na jakiś czas są bardzo wygodne, jednak później w domu okazuje się, że nie zawsze mamy gdzie te zakupy pochować, aby były odpowiednio przechowywane. W ten sposób mimo próby oszczędności dużo tracimy, bo nasze pożywienie się psuje i nie nadaje do jedzenia po kilku dniach. W przypadku osób, które robią zakupy codziennie sprawa jest łatwiejsze, ponieważ produkty są uzupełniane na bieżąco i są cały czas świeże.

Jeżeli mamy mała kuchnię warto jest się zastanowić nad urządzeniem jej meblami wykonywanymi pod wymiar. Daje nam to dużą swobodę w wielkości mebli, a przede wszystkim w ich głębokości. Przy meblach pod wymiar jesteśmy w stanie zagospodarować każdy centymetr naszej kuchni w przeciwieństwie do mebli zakupionych już gotowych. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala nam na zabudowę wyposażenia kuchennego takiego jak lodówka, kuchenka, zmywarka czy tez mikrofalówka. Jest to bardzo ważne, bo nic nam nie stoi luzem w kuchni zajmując część blatu roboczego tylko sprzęty w tym przypadku są idealnie wkomponowane w meble. W przypadku dużych kuchni warto jest rozplanować sobie tak zwaną wyspę na środku, która nie tylko będzie służyła, jako doskonały blat roboczy połączony ze wszystkimi wierzchołkami trójkąta, a dodatkowo będzie doskonałym miejscem na rozłożenie zakupów przed ich rozmieszczeniem w szafkach czy tez lodówce.

Kolory i powierzchnie

Przy projektowaniu kuchni trzeba się również zastanowić nad tym jak będą wyglądały nasze meble. Jeżeli jesteśmy osobami, które nie lubią za bardzo sprzątać to raczej powinniśmy zrezygnować z białych mebli. Na takim kolorze wszystkie zabrudzenia bardzo widać. Bardziej przychylne są kolory stonowane jak jasny brąz czy beż. Dodatkowo bardzo ważna jest powłoka, jaka są pokryte. Wydawałby się, że meble z połyskiem są ciężkie w utrzymaniu. W praktyce można zaopatrzyć się w specjalne środki, którymi wystarczy raz popryskać meble i przetrzeć miękką szmatką, a meble cały czas są błyszczące i bez zacieków. W przypadku mebli porowatych jest gorzej – wszelkiego rodzaju zabrudzenia wchodzą w pory i z czasem stają sie bardzo trudne do usunięcia. Tego typu meble wymagają większej pielęgnacji niż meble na wysoki połysk.

Wykończenie ścian jak i podłogi w kuchni powinno być z materiałów łatwych do przetarcia, czyli przede wszystkim śliskich. W przypadku, gdy mamy większy fundusz możemy wyłożyć je kaflami, które są proste w utrzymaniu czystości, ale można również zwrócić uwagę na inne nowości na rynku, jak na przykład panele ścienne z PCV. Wyglądają one bardzo efektownie, występują w najróżniejszych kolorach, są łatwe w czyszczeniu jak i założeniu a dodatkowo są bardzo tanie w porównaniu z kafelkami. Ich wytrzymałość jednak nie jest tak duża jak kafelek. Kwestia dobrania kolorów ścian czy podłóg jest indywidualną sprawą każdej osoby. Przede wszystkim to my musimy się czuć dobrze w naszej kuchni, a nie nasi goście.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 12:16

    Co proponujecie do białej kuchni?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *