Aranżacje małej łazienki

Aranżacje małej łazienki

Przy dobrym projekcie każde, nawet bardzo małe pomieszczenie można efektownie i funkcyjnie zaaranżować. Przykładem na to jest aranżacja małej łazienki. W domkach planuje się tak, że dla domowników jest jedna większa łazienka z toaletą ulokowana blisko sypialni i drugie – mniejsze pomieszczenie z wc dla gości. W blokach takiej swobody nie ma, wiec tu trzeba poświęcić więcej czasu na wyposażenie.

W blokach można spotkać łazienki małych rozmiarów oddzielone od toalety, ale też i połączone w jedną całość. Takie połączone są dużo lepszym rozwiązaniem chociażby ze względu na samą ścianę, która zajmuje sporo miejsca i nie jest funkcyjna. Zmniejsza ona pomieszczenia powodując tym to, że danej ściany nie można zabudować w żaden sposób.

Kolory w łazience

W małych łazienkach warto jest zastosować kolory jasne, które nie tylko ją rozświetla, ale jednocześnie zwiększą wizualnie. Dodatkowo warto jest na ścianach umieścić rzadko rozmieszczone, małe ciemniejsze elementy, które dodadzą uroku jak i klasy danej łazience.

Wyposażenie małej łazienki

Przy aranżacji łazienki pojawia się problem w wyborze pomiędzy kabiną prysznicową aa wanną. W wąskich łazienkach najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w przestrzeni od ściany do ściany prysznica. Nie zagraca się tym łazienki kabiną, która zajmuje sporo miejsca.

Takie rozwiązanie stanowi doskonałą całość z resztą wyposażenia. Trzeba pamiętać o tym, że powierzchnia takiego rozwiązania powinna się zawierać w wymiarach minimum 70*70 centymetrów. Daje to swobodę ruchu i umycia się. Jeżeli ktoś decyduje się na montaż gotowej kabiny prysznicowej z brodzikiem przed zakupem powinien do niej wejść.

Tak, dokładnie – wejść do środka kabiny w sklepie, aby upewnić się, że oferowana kabina posiada wystarczająco dużo miejsca na swobodę ruchu. W wyborze brodzika powinno się kierować tym, czego oczekujemy. Na rynku mamy do wyboru wiele rozmiarów brodzików – głębokości jak i wiele wewnętrznych rozwiązań. Mogą to być brodziki płaskie, jak i wysokie ze specjalnym miejscem wyznaczonym na siedzisko.

Jeżeli ktoś decyduje się na montaż wanny w małej łazience warto jest skupić się na wannach narożnych. Można je zakupić w różnych rozpiętościach jak i też nie zajmują one bardzo dużo miejsca.

Toaleta w małej łazience

Wybór toalety, czyli po prostu sedesu do małej łazienki wymaga przemyślenia. Można się zdecydować na wolnostojący sedes z ekranem, ale również można w swojej łazience zastosować inne, lepsze rozwiązanie. Jest nim podwieszany sedes z zabudowanym ekranem.

Tego typu sedes zajmuje mniej miejsca niż wolnostojący na nodze i dodatkowo daje poczucie nowoczesności. Spłuczka całkowicie zabudowana pozwala na lepsze utrzymanie czystości w łazience jak i jednocześnie pozwala na uzyskanie nad nią powierzchni dodatkowej półki. Montaż oddzielnej – wolnostojącej spłuczki daje wrażenie zagracenia małej łazienki.

Umywalka

Wiadome jest, że w łazience nie tylko się załatwia swoje potrzeby jak i też nie kąpie się na okrągło. Bardzo ważnym elementem jest umywalka, powinna się ona znajdować w każdej łazience. Jest to związane z podstawowymi czynnościami higieny jak umycie rąk czy też zębów.

Co najmniej dziwnie będzie wyglądać osoba, która myje zęby w prysznicu i na pewno nie będzie to wygodne. Umywalkę można zamontować do ściany jak i tez można poszukać na rynku umywalki montowanej na szafkę.

Zyskuje się w tym momencie miejsce na przechowywanie przyborów toaletowych czy też innych niezbędnych w łazience rzeczy, jak na przykład ręczników. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, żeby umywalka nie była zbyt mała.

Domownicy będą z niej korzystać codziennie, dlatego też powinna być wygodnych wymiarów. Nad umywalką powinno być zapewnione odpowiednie miejsce na lustro, które doskonale ułatwi wykonywanie czynności toaletowych.

Drzwi i inne otwory w łazience

Mimo tego, że dane mieszkanie czy też dom jest nasz trzeba pamiętać o tym, że wyjścia ewakuacyjne, w tym przypadku – wyjście z łazienki jest zobligowane przepisami prawa. Drzwi z łazienki powinny się otwierać na zewnątrz i powinny mieć większej szerokości niż 80 centymetrów w ościeżnicy.

Dodatkowo, gdy w łazience jest okno to nie powinno być ono w żaden sposób zasłonięte. Są to przepisy bezpieczeństwa i higieny, które sprawiają, że w razie wypadku, zagrożenia – ułatwiona jest droga wyjścia z pomieszczenia, czyli po prostu ucieczki. Oczywiście w celu zachowania większej przestrzeni w pomieszczeniu, z którego będzie się przechodziło do łazienki można zamontować drzwi tak zwane suwane, które nie zajmują dużo miejsca i są bardzo łatwe w obsłudze.

Jak widać podczas aranżacji łazienki trzeba pamiętać o wielu sprawach. Można samodzielnie zaaranżować swoją łazienkę, ale jednocześnie można skorzystać z oferty wielu istniejących firm na rynku, które zajmują się tym zawodowo.

Nie każdy jest estetą i nie każdy ma tak szeroko rozwiniętą fantazję, aby samodzielnie odpowiednio i wygodnie zaaranżować swoją łazienkę. Usługi tego typu nie są drogie, a dają gwarancję spełnienia wszystkich naszych oczekiwań jak i pewność doskonałego wyglądu i przestrzeni nawet w bardzo małej łazience.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 9 maja 2017 o 20:19

    Fantastycznie urządzona łazienka! Super!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *