Jak ożywić wnętrze – 20 porad

Nawet najbardziej przytulne pomieszczenie z czasem traci swój urok i blask. Myślimy wtedy o remoncie, wymianie mebli lub innych kosztownych zabiegach, tymczasem podobny efekt można uzyskać stosując kilka sprawdzonych trików wprost od dekoratorów wnętrz. Jak ożywić wnętrze? Tanim sposobem możemy przywrócić życie w naszych pokojach.

Zastosowanie którejś z poniższych porad pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze, a przede wszystkim da nam satysfakcję z przywrócenia blasku nudnym do tej pory pomieszczeniom. Oto kilka rad jak ożywić wnętrze mieszkania.

1) Poduszki na kanapie

Miękkie i kolorowe poduszki to najłatwiejszy sposób na przywrócenie życia w salonie czy sypialni. Soczyste barwy najlepiej zestawiać z meblami w spokojnych tonacjach, z kolei na sofie w krzykliwym kolorze świetnie prezentują się białe poduchy.

2) Coś na ścianie

Czasem warto pomyśleć o ozdobieniu ścian obrazem, talerzem, plakatem czy innym przedmiotem podkreślającym niepowtarzalny klimat naszego domu. Coś, co od razu zwraca uwagę z pewnością z miejsca zainteresuje też gości.

3) Kolekcje na półkach

Muszle, kamienie, porcelanowa zastawa, figurki czy inne bibeloty. Prawie w każdym z nas jest dusza zbieracza. Dlaczego nie wyeksponować części swojej kolekcji na półce czy szafce? Odpowiednio ustawione z pewnością spełnią swe zadanie.

4) Własne zasoby

Niekiedy nie trzeba nic nowego kupować. Wystarczy zajrzeć do szafek i poszukać starych nieużywanych talerzy, wazonów, mis. Odpowiednio wyeksponowane odmienią oblicze niejednego pokoju.

5) Zmiana koloru ściany

Co prawda wiąże się to z przygotowaniem i większą pracą, ale efekt wynagradza wszystko. Wystarczy bowiem zmienić kolor jednej ze ścian, a całość pomieszczenia od razu nabierze nowego wyrazu.

6) Wzory na ścianach

Jeśli nie chcemy bawić się w malowanie, możemy pokusić się o naklejenie wzoru na nasze ściany. Internet daje niemalże nieograniczone pole manewru w kwestii kształtu, wielkości, faktury. Dzięki temu możemy dodatkowo się wyrazić podkreślając unikatowość naszego pokoju.

7) Kwiaty i rośliny

Dla niektórych może się to wydać banalne, ale udekorowanie pomieszczenia dużą ilością dobrze dobranych kwiatów czy roślin doniczkowych doskonale ożywi jego wnętrze. Mogą być one sztuczne lub żywe, przy czym musimy pamiętać o dużym nasłonecznieniu.

8) Nowy mebel

Czasami wystarczy wymienić jeden mebel w pokoju, by odmienić oblicze całego pomieszczenia. Nie musi być to cała szafa czy kanapa, wystarczy nawet mała szafka przy łóżku.

9) Lampa w rogu

Dorzucenie stylowej lampy w rogu pomieszczenia to dobry pomysł zwłaszcza dla przesiadujących wieczorami w domu. Odpowiednio doświetlone ściany z pewnością dodadzą klimatu.

10) Moody lamps

Wartym rozważenia pomysłem są tak zwane „moody lamps” czyli małe lampki mające bardziej walory estetyczne aniżeli użytkowe. Różne kształty, barwy światła, technologie LED lub zwykłe żarówki. Ambientowe podkreślenie szafki czy listwy przy podłodze? Niewiele nas ogranicza w wyborze.

11) Nowe zasłony i firany

Niekiedy wystarczy wymienić zasłony z karniszami a nasz pokój uzyska nowy blask. Inne firany, wpuszczające więcej światła to również dobry pomysł.

12) Dywan

Jeśli w pokoju mamy tylko panele warto pomyśleć o dołożeniu dywanu z ciekawym wzorem. Nie musi zajmować całej powierzchni, może to być niewielki dywanik. Jeśli już takowy posiadamy zawsze można go wymienić na inny.

13) Dopasować do siebie kolory

Wymieniając mebel, dorzucając dodatki czy malując jedną ze ścian można pomyśleć o zastosowaniu jednego bądź zbliżonego do siebie koloru. W ten sposób nikt nie będzie miał wątpliwości czy dane elementy do siebie pasują.

14) Typografia

To nowy trend który charakteryzuje się umieszczeniem liter, słów, bądź całych zdań na ścianach. Bardzo popularne stają się ostatnio bezładnie rozsypane litery poprzyklejane na ścianę. Internet służy pomocą w doborze interesujących nas produktów.

15) Ikony kina

Wizerunki gwiazd, zwłaszcza z dużego i małego ekranu to nowa moda, która powoli zalewa sypialnie. Andy Warhol, Audrey Hepburn bądź Marilyn Monroe – będą dobrze wyglądać w większości pokojów.

16) Kontrast

Zupełne przeciwieństwo dopasowania do siebie kolorów. Czasami zdaje to egzamin, wystarczy każdy kąt pomieszczenia urządzić w innym kolorze lub stylu.

17) Nowy żyrandol

Zmiana głównego oświetlenia w pomieszczeniu całkowicie odmieni jego oblicze. Warto pomyśleć nad wzorzystym żyrandolem zostawiającym charakterystyczne cienie na ścianach. Z pewnością zrobi wrażenie na każdym odwiedzającym.

18) Nasza pasja głównym motywem

Posiadając pasję warto się nią pochwalić np. w salonie eksponując swoje prace, swój rower, gadżety związane z samochodem czy inną rzecz, której często się oddajemy w wolnych chwilach.

19) Widok z okna

Posiadając niebanalny widok z okna warto również nim się pochwalić usuwając zasłony, montując rolety czy większe parapety zachęcające do wyjrzenia za okno. Właściciele mieszkań na wyższych piętrach oraz ich goście z pewnością skorzystają z możliwości podziwiania okolicy bez wychodzenia z domu.

20) Odświeżacz powietrza

Warto pamiętać, że nasze pokoje chłoniemy nie tylko zmysłem wzroku, ale również węchu. W tym celu można pomyśleć nad ustawieniem jakiegoś zmyślnego odświeżacza powietrza, czy to ukrytego czy na widoku, który raz na jakiś czas za pomocą naszego węchu wprowadzi nas w dobry nastrój.

Macie więcej pomysłów jak ożywić wnętrze mieszkania?

4.5/5 - (14 votes)

2 komentarze do “Jak ożywić wnętrze – 20 porad

  • 22 września 2017 o 15:54
    Permalink

    Udało mi się odmienić wnętrze niedużym nakładem pracy. Zamówiłam sztuczne storczyki i postawiłam na parapecie oraz powyrzucałam zbędne kurzo zbieracze. Zostawiłam tylko jedno zdjęcie rodzinne na komodzie. Bez typu przedmiotów jest dużo przestrzenniej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *