Pranie – 20 rad pani domu

Pranie 20 rad pani domu

Czy Tobie też przydarzyło się nastawić pranie na zbyt wysoką temperaturę, przez co niestety utraciłaś bezpowrotnie ulubiony sweterek? A może nawet zmieszałaś ze sobą kolory – czarne z białym – przez co wszystkie Twoje dawne białe rzeczy wyglądają jak szare? Jeżeli taka sytuacja zdarzyła Ci się więcej niż raz, warto jest przeczytać poniższe porady, które pomogą Ci uniknąć takich błędów w przyszłości, zaoszczędzić Twoje pieniądze i nacieszyć się ulubionymi ciuchami jak najdłużej.

Porada numer 1: Segreguj rzeczy!

Białe osobno, czarne osobno, kolorowe też. W zasadzie białe możesz prać z innymi ubraniami w jasnych kolorach, ponieważ i tak nic im się nie stanie. Jasne – mamy na myśli kolory delikatne, pastelowe, beżowe, jasnoniebieskie i tym podobne. Czy kolor Twojego ubrania może plamić inne ciuchy – taką informację znajdziesz na metce. Ale przede wszystkim – segreguj swoje rzeczy. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze i pochodzić w ulubionych ciuszkach dużo dłużej.

Porada numer 2: Czytaj informacje na metkach!

A więc, czy możesz ciuch uprać w pralce, jeśli tak, to w jakiej temperaturze, czy ciuch może plamić inne ubrania – to wszystko, łącznie z tym, na jaką temperaturę możesz ustawić żelazko, rzeczywiście znajduje się na metce. Metce po wewnętrznej stronie każdej sztuki odzieży.

Porada numer 3: Sprawdź kilka razy, jaką temperaturę ustawiasz na pralce!

Oczywiście, żeby się nie pomylić. Ostrożności nigdy za wiele.

Porada numer 4: Sprawdź, czy w pralce nic nie zostało po poprzednim praniu!

Czasem w uchyłkach bębna czy uszczelkach zapląta się jakaś skarpetka, czy część bielizny w zupełnie innym kolorze, niż prania, które chcemy właśnie wykonać. To może zmienić zupełnie kolor bielizny lub innej części odzieży.

Porada numer 5: Podobne materiały świetnie się piorą z podobnymi sobie!

Najlepiej nie wkładaj do prania swetra i bluzki – sweter może ulec zniszczeniu.

Porada numer 6: Swetry pierzemy w niskiej temperaturze!

Wysoka temperatura może na zawsze zmienić kształt i rozmiar naszych sweterków.

Porada numer 7: Jasne pierzemy w wysokiej temperaturze, ciemne – w niskich.

Wysoka temperatura nie zagrozi jasnym materiałom, w kolorze beżu lub białym, ale zaszkodzić może czarnym, granatowym i tym, których kolor jest bardzo widoczny – kolor raz na zawsze może wypłowieć i już nigdy nie będzie taki, jak w chwili zakupu.

Porada numer 8: Niektóre rzeczy warto prać ręcznie.

Zwłaszcza te, które pochodzą od znanych projektantów mody. Calvin Klein, Zara i tym podobne. Przetestowałam na sobie. Pralka może sprawić, że kolory już nigdy nie będą takie jak za pierwszym razem. Podobnie kształt i rozmiar ubrania. Kolorowe rzeczy po raz pierwszy po zakupie również warto przeprać ręcznie, bez względu na wszystko.

Porada numer 9: Wybieraj odpowiedni proszek.

Do jasnych – proszek z przeznaczeniem do kolorów białych. Ciemne – proszek do tkanin ciemnych. Kolorowe – to samo.

Porada numer 10: Sprawdzaj wszystkie kieszenie, zanim włożysz ubrania do pralki!

Wystarczy jedna chusteczka, paragon, kawałek papieru schowany w kieszeni spodni, a nie będziesz potrafiła pozbyć się ich ze wszystkich ubrań.

Porada numer 11: Pamiętaj, by przed praniem zamykać wszystkie suwaki!

Zamki błyskawiczne mogą skutecznie uszkodzić tkaninę.

Porada numer 12: Pamiętaj, by odczepić wszystkie możliwe ozdoby z ubrań!

Łańcuszki, broszki – albo one się zniszczą, albo ubrania.

Porada numer 13: Nie warto przesadzać z ilością proszku.

Za dużo proszku może sprawić, że nasze ubrania będą pachnieć zbyt intensywnie, poza tym proszek nie rozpuści się odpowiednio.

Porada numer 14: Nie dodawaj do bębna ubrań „do pełna”.

Za dużo ciuchów będzie się o siebie ocierać podczas prania i szybciej niszczyć. Podobnie, proszek nie rozpuści się zbyt dobrze.

Porada numer 15: Nie wahaj się użyć odplamiacza.

Jeżeli zauważyłaś plamy na swoim ubraniu zanim wrzuciłaś go do pralki, ostrożnie polej odplamiaczem plamy i zostaw na kilka minut. Możesz też dodać go do proszku.

Porada numer 16: Możesz dodać octu do prania i do płukania.

Podczas prania ocet skutecznie pomoże zachować kolor Twoich ubrań, a dodatkowo z jasnych rzeczy usunie brzydki, żółty odcień. Podczas płukania zmiękczy wodę.

Porada numer 17: Nie wszystkie rzeczy można prać w pralce.

Dbaj o sprawdzanie metek. Niektóre ciuchy mogą wymagać tylko i wyłącznie czyszczenia chemicznego lub benzyną. W przeciwnym przypadku, jeśli wrzucisz je do pralki, raz na zawsze zostaną uszkodzone.

Porada numer 18: Możesz zastosować chusteczki chroniące przed zabarwianiem.

I takie też są dostępne, działają na zasadzie pochłaniania barwników przedostających się do wody.

Porada numer 19: Warto zaopatrzyć się w specjalne woreczki ochronne, dzięki którym sprawisz, że delikatne części garderoby na pewno nie zostaną uszkodzone.

Przez takie woreczki przepływa woda i w znacznej części pierze delikatne części, przy czym nie zmienia ani wyglądu, ani koloru odzieży.

Porada numer 20: Staraj się unikać zbyt częstego prania.

Również może zaszkodzić Twojej odzieży. Staraj się prać swoje rzeczy z umiarem.

4.5/5 - (14 votes)

2 komentarze do “Pranie – 20 rad pani domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *