20 rad, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Nawet najmniejszy pokój da się powiększyć bez wyburzania ścian. Wszystko sprowadza się do mniej lub bardziej skomplikowanych optycznych trików, które oszukują nasze oczy sprawiając, że małe pomieszczenia wyglądają na większe, a duże na bardziej efektowne. Każdy może z nich skorzystać we własnym zakresie. Prostota, łatwość wykonania, niewielki koszt i gwarantowany efekt – to wspólne cechy każdej z poniższych porad.

1) Mniej znaczy więcej

Zasada jest prosta. W małym pomieszczeniu stosujemy mniej mebli, kolorów, drobiazgów. Generalnie: im mniej tym lepiej. W przypadku mebli najlepiej wybrać takie bez obić i tapicerki i w miarę możliwości decydować się na niewielkie gabaryty.

2) Jasne, stonowane barwy

Należy unikać ciemnych kolorów, które niepotrzebnie przytłaczają i optycznie ograniczają powierzchnię. Jasne barwy, niekoniecznie biel wprowadzą nieco przestronności do naszych pomieszczeń.

3) Sufit w innym odcieniu

Chcąc sprawić, by pokój wydawał się wyższy dobrze jest pomalować sufit na odcień jaśniejszy od ścian. Wywołane w ten sposób złudzenie optyczne da nam wrażenie większego pomieszczenia.

4) Jedna ze ścian w innym odcieniu

By nadać pomieszczeniu głębi warto pomyśleć o pomalowaniu jednej ze ścian na inny kolor. Kontrastując z pozostałymi wydawać się będzie dłuższy niż jest w rzeczywistości.

5) Malowanie brzegów półek

Pomalowanie brzegów półek w tym samym kolorze co ścian, na których są zamocowane nada optycznie większej przestrzeni całemu pomieszczeniu. Można również pomalować brzegi półek i szafek przy ścianach.

6) Podwójny kolor ścian

Jeśli decydujemy się na podwójny kolor ścian warto ciemniejszą barwę umieścić poniżej linii wzroku. W ten sposób nie odniesiemy wrażenia klaustrofobicznej ciasnoty. Jednocześnie jasna góra optycznie podwyższy same ściany.

7) Odwrotna paleta barw

W małych pomieszczeniach sprawdza się ponadto zastosowanie odwrotnej palety barw. Pomalowanie ścian na biały kolor lub inny neutralny, a drzwi, listew lub gzymsów na ciemniejszy optycznie powiększy powierzchnię i dodatkowo ożywi wnętrze.

8) Przedzielanie dużą ilością bieli

W przypadku ciemniejszych kolorów na elementach dekoracyjnych warto szukać takich przedzielonych dużą ilością bieli. Sprawi to, że nawet najmniejszy pokój nie będzie tak przytłaczający jak się na początku może wydawać.

9) Udekorowanie ścian

Niezłym zabiegiem dekoracyjnym powiększającym jednocześnie wnętrze jest przyozdobienie jednej ze ścian unikatowym wzorem. Warto też pomalować pozostałe ściany w pokoju tym samym kolorem co sam wzór.

10) Pasy

Małe pomieszczenia można również optycznie powiększyć stosując pasy. Malując ściany w pionowe lub poziome pasy optycznie wydłuż lub poszerzają wnętrze. Efekt można kumulować zmieniając kolor sufitu.

11) Proste wzory

Stosując desenie wybierajmy tylko takie z prostym wzornictwem. Zbyt skomplikowane lub złożone wzory mogą przytłoczyć i optycznie pomniejszyć całe pomieszczenie. Najlepiej sprawdzają się drobne, powtarzające się wzory.

12) Kolor dodatków

Kiedy już zastosowaliśmy desenie warto dobrać dodatki takiego samego koloru nadając jednakowy ton i spajając wystrój całego wnętrza w całość. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie dodatków na podobny lub ten sam kolor.

13) Lustra

Nie od dziś wiadomo, że powieszenie na ścianie lustra wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Odbija ono światło i sprawia wrażenie głębi. Dobrze jest powiesić je na drzwiach lub w pobliżu okien.

14) Zasłony i firany

Należy rozważyć rezygnację z długich zasłon i firan w małych pomieszczeniach. Zdecydowanie korzystniej będą wyglądały rolety. Im więcej naturalnego światła wpada przez nasze okna tym lepiej.

15) Jeden obraz

Jeśli koniecznie chcemy przyozdobić ścianę jakimś malowidłem lepiej powiesić jeden duży obraz aniżeli kilka małych. Wpłynie to na prostotę odbioru i nie przytłoczy zbytnim bogactwem wnętrza.

16) Unikać dywanów

Dywany i wykładziny zmniejszają optycznie pokój warto więc pokazać jak najwięcej podłogi. Ta z kolei powinna być pokryta jasnymi płytkami bądź panelami. Jeśli koniecznie chcemy mieć dywanik to najlepiej niewielki.

17) Rozstaw mebli

Należy unikać ustawiania mebli w rzędzie. Najlepiej rozstawić poszczególne gabaryty w kątach pomieszczenia robiąc jak najwięcej miejsca na środku przez co pokój będzie wydawał się większy.

18) Funkcjonalność sprzętów

Dobierając sprzęt do małego pokoju zadbajmy o jego jak największą funkcjonalność. Jeśli chcemy w środku stół to najlepiej by był składany, mały stolik szklany, a półki nieprzeładowane bibelotami.

19) Odpowiednie oświetlenie

Stosując odpowiedni żyrandol możemy łatwo i tanio powiększyć optycznie pokój. Należy przy tym pamiętać, by padające z niego światło miało jasną barwę i dobrze doświetlało narożniki pomieszczenia.

20) Subtelne dodatki

Dobierając małe, nierzucające się w oczy, ale podkreślające unikatowość pomieszczenia dodatki możemy jednocześnie powiększyć optycznie jego gabaryty. Niewielka lampka umieszczona na podłodze i skierowana do góry przy ścianie, bądź w narożniku skutecznie oszuka nasz zmysł wzroku nadając wrażenie głębi.

20 rad, jak optycznie powiększyć małe wnętrze
4.5 (90.91%) 11 głosów

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Doris

Dzięki za artykuł! Przydatna wiedza.

Sprawdź też:
Kiedyś pomalowałam drzwi na czerwono - bardzo pomyślny kolor, ponieważ…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
Odmiany styropianów – z których warto korzystać?