20 rad, jak optycznie powiększyć małe wnętrze
Nawet najmniejszy pokój da się powiększyć bez wyburzania ścian. Wszystko sprowadza się do mniej lub bardziej skomplikowanych optycznych trików, które oszukują nasze oczy sprawiając, że małe pomieszczenia wyglądają na większe, a duże na bardziej efektowne.
Każdy może z nich skorzystać we własnym zakresie. Prostota, łatwość wykonania, niewielki koszt i gwarantowany efekt – to wspólne cechy każdej z poniższych porad. Jak powiększyć optycznie pokój?
1) Mniej znaczy więcej
Zasada jest prosta. W małym pomieszczeniu stosujemy mniej mebli, kolorów, drobiazgów. Generalnie: im mniej tym lepiej. W przypadku mebli najlepiej wybrać takie bez obić i tapicerki i w miarę możliwości decydować się na niewielkie gabaryty.
2) Jasne, stonowane barwy
Należy unikać ciemnych kolorów, które niepotrzebnie przytłaczają i optycznie ograniczają powierzchnię. Jasne barwy, niekoniecznie biel wprowadzą nieco przestronności do naszych pomieszczeń.
3) Sufit w innym odcieniu
Chcąc sprawić, by pokój wydawał się wyższy dobrze jest pomalować sufit na odcień jaśniejszy od ścian. Wywołane w ten sposób złudzenie optyczne da nam wrażenie większego pomieszczenia.
4) Jedna ze ścian w innym odcieniu
By nadać pomieszczeniu głębi warto pomyśleć o pomalowaniu jednej ze ścian na inny kolor. Kontrastując z pozostałymi wydawać się będzie dłuższy niż jest w rzeczywistości.
5) Malowanie brzegów półek
Pomalowanie brzegów półek w tym samym kolorze co ścian, na których są zamocowane nada optycznie większej przestrzeni całemu pomieszczeniu. Można również pomalować brzegi półek i szafek przy ścianach.
6) Podwójny kolor ścian
Jeśli decydujemy się na podwójny kolor ścian warto ciemniejszą barwę umieścić poniżej linii wzroku. W ten sposób nie odniesiemy wrażenia klaustrofobicznej ciasnoty. Jednocześnie jasna góra optycznie podwyższy same ściany.
7) Odwrotna paleta barw
W małych pomieszczeniach sprawdza się ponadto zastosowanie odwrotnej palety barw. Pomalowanie ścian na biały kolor lub inny neutralny, a drzwi, listew lub gzymsów na ciemniejszy optycznie powiększy powierzchnię i dodatkowo ożywi wnętrze.
8) Przedzielanie dużą ilością bieli
W przypadku ciemniejszych kolorów na elementach dekoracyjnych warto szukać takich przedzielonych dużą ilością bieli. Sprawi to, że nawet najmniejszy pokój nie będzie tak przytłaczający jak się na początku może wydawać.
9) Udekorowanie ścian
Niezłym zabiegiem dekoracyjnym powiększającym jednocześnie wnętrze jest przyozdobienie jednej ze ścian unikatowym wzorem. Warto też pomalować pozostałe ściany w pokoju tym samym kolorem co sam wzór.
10) Pasy
Małe pomieszczenia można również optycznie powiększyć stosując pasy. Malując ściany w pionowe lub poziome pasy optycznie wydłuż lub poszerzają wnętrze. Efekt można kumulować zmieniając kolor sufitu.
11) Proste wzory
Stosując desenie wybierajmy tylko takie z prostym wzornictwem. Zbyt skomplikowane lub złożone wzory mogą przytłoczyć i optycznie pomniejszyć całe pomieszczenie. Najlepiej sprawdzają się drobne, powtarzające się wzory.
12) Kolor dodatków
Kiedy już zastosowaliśmy desenie warto dobrać dodatki takiego samego koloru nadając jednakowy ton i spajając wystrój całego wnętrza w całość. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie dodatków na podobny lub ten sam kolor.
13) Lustra
Nie od dziś wiadomo, że powieszenie na ścianie lustra wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Odbija ono światło i sprawia wrażenie głębi. Dobrze jest powiesić je na drzwiach lub w pobliżu okien.
14) Zasłony i firany
Należy rozważyć rezygnację z długich zasłon i firan w małych pomieszczeniach. Zdecydowanie korzystniej będą wyglądały rolety. Im więcej naturalnego światła wpada przez nasze okna tym lepiej.
15) Jeden obraz
Jeśli koniecznie chcemy przyozdobić ścianę jakimś malowidłem lepiej powiesić jeden duży obraz aniżeli kilka małych. Wpłynie to na prostotę odbioru i nie przytłoczy zbytnim bogactwem wnętrza.
16) Unikać dywanów
Dywany i wykładziny zmniejszają optycznie pokój warto więc pokazać jak najwięcej podłogi. Ta z kolei powinna być pokryta jasnymi płytkami bądź panelami. Jeśli koniecznie chcemy mieć dywanik to najlepiej niewielki.
17) Rozstaw mebli
Należy unikać ustawiania mebli w rzędzie. Najlepiej rozstawić poszczególne gabaryty w kątach pomieszczenia robiąc jak najwięcej miejsca na środku przez co pokój będzie wydawał się większy.
18) Funkcjonalność sprzętów
Dobierając sprzęt do małego pokoju zadbajmy o jego jak największą funkcjonalność. Jeśli chcemy w środku stół to najlepiej by był składany, mały stolik szklany, a półki nieprzeładowane bibelotami.
19) Odpowiednie oświetlenie
Stosując odpowiedni żyrandol możemy łatwo i tanio powiększyć optycznie pokój. Należy przy tym pamiętać, by padające z niego światło miało jasną barwę i dobrze doświetlało narożniki pomieszczenia.
20) Subtelne dodatki
Dobierając małe, nierzucające się w oczy, ale podkreślające unikatowość pomieszczenia dodatki możemy jednocześnie powiększyć optycznie jego gabaryty. Niewielka lampka umieszczona na podłodze i skierowana do góry przy ścianie, bądź w narożniku skutecznie oszuka nasz zmysł wzroku nadając wrażenie głębi.
Dzięki za artykuł! Przydatna wiedza.
fajny artykuł, ja ogólnie zawsze maluję farbami, ale co jakiś czas zmieniam koncept. Obecnie mam właśnie 1 ścianę pomalowaną innym kolorem. daje to faktycznie fajny wizualny efekt i faktycznie powiększa optycznie pomieszczenie
Fototapeta 3 d powiększyła mi nieco pokój, aczkolwiek myślę, że też obrazy z efektem 3d są dobrym pomysłem