Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?

Wybór żarówki jest najważniejszy

Wybierając źródła światła, warto zdecydować się na żarówki 12V LED, które wyróżniają się niezwykłą energooszczędnością. Warto tutaj docenić również to, że migotają i są przez to nieuciążliwe dla oczu, w przeciwieństwie do żarówek halogenowych, w przypadku których może występować taki efekt. Warto tutaj jeszcze zwrócić uwagę na to, że żarówki LED 12V mogą być dopasowane do różnego rodzaju gwintów. Dostępne są modele na wcisk, które nadają się do oświetlenia elementów meblowych, takich jak wnęki, gabloty, czy blaty kuchenne. Są to żarówki LED 12V z gwintem G4. Dostępne są również modele z trzonkiem, które są alternatywą dla halogenów, a także takie, które posiadają trzonek reflektorowy i przeznaczone są np. do sufitów podwieszanych.

A może oświetlenie halogenowe?

Bardzo modne są również tzw. „halogenówki”, które wpisują się w ponadczasowe trendy. Można podobnie jak w przypadku żarówek ledowych wybrać modele niskonapięciowe – 12V. Ich zaletą jest zastosowanie w nich tzw. zimnych luster, co ogranicza nagrzewanie się opraw. Niemniej jednak w przypadku takich żarówek konieczne jest stosowanie transformatora, a także specjalnych opraw. Tego problemu nie ma w przypadku halogenów tradycyjnych, zasilanych napięciem 230V, które można dopasować do każdej lampy i oprawy, jednak wadą jest, że mocno się nagrzewają. Takie oprawy sprawdzą się nawet w kuchni czy łazience, gdyż dają dużą moc światła. W tym przypadku duże znaczenie ma mały żarnik. Warto tutaj docenić zalety takie jak wyższa sprawność w porównaniu do klasycznych żarówek. Tutaj również duże znaczenie ma fakt, że światło jest bielsze, co sprawia, że niewielkie halogeny mogą oświetlić stosunkowo dużą przestrzeń. Ma to znacznie w przypadku oświetlenia blatów kuchennych. Kolejną zaletą jest fakt, że wiernie oddają kolory. Tutaj RA= 100, co jest wyższym wynikiem niż w przypadku ledów, gdzie oddawanie barw w najlepszych żarówkach wynosi ponad 90. Halogeny pasują do wielu oprawek zarówno w stylu nowoczesnym, jak i retro.

Świetlówki to także świetny wybór

Podobnie jak w przypadku żarówek 12V LED, świetlówki są także dobrym wyborem, jeżeli chcemy zastąpić tradycyjne źródła światła. Tutaj przede wszystkim najważniejszym argumentem, który przemawia za ich wyborem jest oszczędność. Świetlówki są to lamy, które emitują światło przez związek chemiczny taki jak luminofor. Ich pobór energii w tym przypadku jest dużo niższy, a znacząco ich czas pracy znacząco się wyróżnia. Mniejsze wytwarzanie ciepła wpływa także na ekologię, jednak ten wybór nie jest pozbawiony wad, a to za sprawą ceny. Przede wszystkim świetlówki są zdecydowanie droższe, niż bardziej wydajne od nich, niezawodne i nieszkodliwe dla zdrowia żarówki led. Warto tutaj wspomnieć o rtęci, która negatywnie wpływa na zdrowie, a znajduje się w świetlówkach. Zatem absolutnie niewskazane jest używanie ich w pokoju dziecięcym. Żarówka led nawet w przypadku przepalenia się diody nie poczyni żadnych szkód. Świetlówki pasują tylko do dedykowanych opraw, które nie są zbyt atrakcyjne wizualnie i sprawdzają się raczej w halach magazynowych niż w domu.

A do wszystkiego najlepiej sprawdzą się…

Wiele osób szuka uniwersalnych rozwiązań. Wybierając źródło światła zależy im na szybkim znalezieniu opraw, dlatego ważna jest także uniwersalność. Tutaj najlepiej sprawdzą się świetlówki, jak i żarówki led. Występują one w wielu oprawach, które mogą być wykonane np. z drewna, betonu czy też szkła. Dzięki temu pasują zarówno do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim, prowansalskim, kolonialnym, jak i industrialnym.

Wymieniając źródła światła na bardziej energooszczędne warto pamiętać, aby zawsze stawiać na jakość, zatem wybierać renomowanych producentów. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną niewątpliwie się zmniejszą, a ponadto będziemy mieć pewność, że zamiennik będzie idealnie pasował do gwintu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *