Feng Shui w łazience – praktyczne porady

łazienka

Według Feng Shui czyli starożytnej chińskiej koncepcji projektowania i aranżowania wnętrz, łazienka odgrywa najważniejszy rolę jako punkt mieszkania. Woda ma bowiem kluczowe znaczenie, mianowicie podporządkowuje nasze zdrowie, szczęście i karierę, symbolizuje płodność, oczyszcza nasz organizm, który odradza się na nowo.

Dzięki temu zdrowie i dostatek właściciela zależy w dużej mierze od jego łazienki. Ta informacja może dla wielu z was wydawać się ekscentryczna, ponieważ nigdy wcześniej nikt z nas nie myślał w taki sposób o swojej łazience. Może warto jednak wyciągnąć z tego wnioski i poświęcić jej odrobinę naszej uwagi.

Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, przygotowanych we współpracy z najlepszymi dekoratorami wnętrz, które w tym pomogą. Może to skłoni was do zastosowania tych metod u siebie w łazience

Organizacja łazienki

Według starożytnej nauki feng shui, ważne jest już na samym początku uporządkowanie funkcjonalne łazienki. W świecie idealnym obszar przeznaczony do kąpieli powinien być oddzielony od strefy toaletowej. W związku z tym pomieszczenie, w którym znajduje się WC powinno być oddzielone od naszej łazienki.

O tego typu układ należy jednak zadbać już na etapie projektowania łazienki. Dlatego jeżeli mamy w planach zaaranżowanie przestrzeni naszego przyszłego domu, pomyślmy o tych ważnych elementach już na samym początku budowy.

Jeśli z pewnych przyczyn nie dysponujemy osobną toaletą to korzystnie byłoby oddzielić poszczególne miejsca za pomocą przegrody, dobrze sprawdzi się w tym przypadku np: ścianka murowana, parawan lub nawet wysoki kwiat ozdobnej dużej doniczce.

Przepływ światła i powietrza

Feng Shui w dosłownym słowa znaczeniu symbolizuje żywioły „wiatr” i „woda”. Jest to pewnego rodzaju sztuka, która ułatwia nam zaaranżować wnętrze, w taki sposób, aby umożliwić swobodny przepływ pozytywnej energii chi, zapewniającej mieszkańcom zdrowie, spokój i szczęście.

W praktyce oznacza to między innymi dopasowanie odpowiedniego oświetlenia, poprawnej wentylacji i profesjonalnego doboru kolorów ścian. W łazience najlepiej sprawdzą się pastele, dlatego, że jasne kolory optycznie powiększają powierzchnie.

Dobrym pomysłem będzie odpowiedni dobór odcieni beżu. Taka kolorystyka doda mnóstwo energii o wczesnym poranku, a wieczorem uspokoi nasz zmęczony wzrok i ukoi nerwy.

Lokalizacja lustra

Każdemu, kto kiedykolwiek interesował się filozofią Feng Shui z pewnością obiło się o uszy, że bardzo istotną kwestią dla pozytywnej energii wnętrz jest odpowiedni dobór lustra.

Powierzchnia lustra odbija energię chi, pozwala na jej swobodny przepływ a dodatkowo wspomaga i ułatwia życie w dostatku. Dodatkowo jeżeli jesteśmy właścicielami małej łazienki, lustra rozświetlą nam niezbyt duże wnętrze i optycznie je powiększają.

Łazienka powinna być miejscem, w którym może znajdować się wiele luster, przy czym najkorzystniej, jeśli przylegają równo do ściany, a nie odstają od niej. Nie zaleca się także by były składały się z kilku części, taki rezultat może powodować niekorzystny efekt rozcięcia osoby w odbiciu.

Meble tylko z naturalnych tworzyw

Harmonia z naturą zawsze wpływa pozytywnie na nasze życie. Natura jest kluczowym elementem także w starożytnej filozofii chińskiej, o której dziś mówimy.

Z tego względu materiały naturalnego pochodzenia będą idealne dla mebli łazienkowych. W łazience nie najlepszym zastosowaniem będzie użycie sztucznych dodatków, takich jak foliowe zasłony prysznicowe czy gumowe podkładki pod prysznic, czy wannę.

Można je zastąpić dzisiaj naturalnymi i ekologicznymi produktami np. umieszczając na podłodze dywanik z ekologicznej wełny czy lnu. Dobrze widziane są także naturalne dodatki dekoracyjne, takie jak muszle, naturalne gąbki czy drewno, które mogą stanowić idealny orientalny element naszego wykończenia łazienki.

Budowanie pozytywnej energii chi

Oczywiście nie możemy pominąć kwestii dobrego oświetlenia łazienki. Jeżeli w łazience znajduje się okno, to światło naturalne sprawdzi się idealnie jako najlepszy sposób oświetlenia.

Nie każdy jednak ma to szczęście, dlatego w sytuacji, braku okna, należy odpowiednio rozświetlić łazienkę. Najlepsze żarówki imitujące jasne światło pobudzi krążenie energii chi.

Dobrze jest zadbać o dużą ilość lamp, najlepiej z możliwością regulacji natężenia światła, dobrze sprawdzą się także nastrojowe kinkiety bądź ledy, które możemy ukryć w obudowie wanny czy suficie.

Dzięki takim elementom, możemy stworzyć niepowtarzalny nastrój. Światło świec również będzie działać na nas pozytywnie i relaksująco.

Aromaterapia

Od dawna wiadomo, że olejki zapachowe i eteryczne mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i zdrowie. W feng shui ważne jest dostosowanie energii organizmu z naturą, oczyszczenie umysłu, ciała i duszy, dlatego, aby osiągnąć ten stan aromaterapia jest najlepszą z zasad.

Jeśli nie jesteście fanami medycyny alternatywnej, możecie się przekonać, że w wysprzątanej i pachnącej łazience odpoczywa się o wiele przyjemniej. Dobrym pomysłem będzie użycie świec zapachowych, kominków aromaterapeutycznych czy kadzidła. Zanurzcie swoje ciało w aromatycznej kąpieli i poddajcie się wpływowi pozytywnej aury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *