Jakie wybrać rośliny do salonu wg. Feng Shui

begonia

Według mistrzów feng shui wszystkie rośliny wytwarzają niezauważalną pozytywną energię, tzw. wszechstronną energię chi, która znajduje się w nas i wokół nas, głównie w wodzie i kwiatach. Jej harmonijny napływ sprawia, że mamy dobry nastrój, czujemy się zdrowi, spokojni, jesteśmy pełni energii Poniżej przedstawiamy kilka gatunków roślin doniczkowych, które rozprowadzają najwięcej pozytywnej energii do naszego salonu.

Warto mieć je w domu, w wielu pomieszczeniach. Przy aranżacji salonu, chcielibyśmy, żeby znalazły się w nim kwiaty doniczkowe, które według zasad feng shui mają korzystne oddziaływanie na człowieka. Jakie rośliny do nich możemy zaliczyć?

Drzewko szczęścia

Ta piękna mało wymagająca roślina z rodziny gruboszowatych pochodzi ze środkowej Afryki. W naszym salonie może osiągać wysokość do 1 metra. Drzewko szczęścia hoduje się głównie ze względu na atrakcyjne mięsiste zielonoszare, zazwyczaj z czerwoną obwódką liście.

To właśnie dzięki tym liściom nasze drzewko wytwarza pozytywne wibracje. Wiele osób uważa, że pielęgnacja drzewka szczęścia sprzyja fortunie, bowiem liście kształtem przypominają monety. Może właśnie dlatego w Anglii grubosza drzewiastego nazywa się też drzewkiem pieniędzy.

Maranta

Ta roślina nie należy do najłatwiejszych roślin doniczkowych, jeżeli chodzi o pielęgnację. Delikatne i elastyczne, jakby ręcznie malowane liście wynagrodzą nasze wysiłki podczas uprawy. Dzięki ich odmianie pozytywna energia rośliny łagodnie rozchodzi się we wnętrzu.

Maranty pochodzą z tropikalnych regionów Ameryki Środkowej i Południowej, dlatego kluczową kwestią w jej uprawie jest dostarczenie odpowiedniej wilgotności. Latem rośliny należy spryskiwać codziennie, natomiast zimą wystarczy dwa razy w tygodniu. Doniczki powinny być umieszczone na podstawce z wodą i kamykami. Maranty nie potrzebują wiele światła, mogą stać w zaciemnionym miejscu, zimą natomiast wymagają jaśniejszego stanowiska.

Fiołek alpejski

Cyklamen perski to najpopularniejsza kwitnąca roślina doniczkowa, niestety nie należąca do najłatwiejszych w uprawie. W większości przypadków traktowana jest jako roślina na jeden sezon. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki, roślina może być hodowana nawet kilka lat.

Warunkiem, który decyduje o powodzeniu, jest zaaklimatyzowanie się rośliny do warunków w naszych mieszkaniach. co to oznacza? Fiołek nie lubi przeciągów, dymu papierosowego, mocnego ogrzewania, a im niższa temperatura będzie odpowiednia w naszym salonie, tym dłużej będziemy się mogli cieszyć jego kwitnięciem.

Jeżeli z salonu mamy wyjście na taras, latem możemy ustawić roślinę w ogrodzie, bądź na tarasie, późną jesienią przenosimy go jednak do domu. Cyklamen perski lubi miejsca jasne, widne, lecz trzeba chronić go przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Begonia

Na świecie możemy wymienić ok. 900 różnych gatunków begonii. Zwykle gatunki te dzielimy na rośliny o ozdobnych liściach (co prawda kwitną w lecie, ale wiele osób radzi, aby usuwać kwiatostany zaraz po pojawieniu się, co będzie miało korzystny wpływ na liście).

Begonie, które są właścicielami ozdobnych kwiatach oraz begonie krzewiaste, które potrafią osiągnąć ponad metr wysokości. Naturalnym środowiskiem begonii są tropikalne wilgotne lasy, dlatego też przy hodowli domowej wymagają bardzo dużej wilgotności i miejsca gdzie występuje niewielki cień.

Latem podlewamy begonie dwa razy w tygodniu (najlepiej wodą destylowaną, bądź popularną „deszczówką”), zimą co ok. 10 dni. Begonie najlepiej sadzić w szerokich, ozdobnych płytkich pojemnikach, które będą świetną aranżacją dla naszego salonu. Pamiętajmy, by nasze rośliny chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem i przeciągami.

Paprotka nephrolepis

Paprocie z gatunku nephrolepis należą do najpopularniejszych roślin pokojowych. Wiele osób zapewne pamięta, ze zdjęć naszych babć, ogromne paprocie, które dekorowały wszystkie ściany w naszym salonie. Głównym plusem, jest fakt, że paprocie są bardzo łatwymi roślinami w uprawie, pod warunkiem, że zapewnimy jej dobrą wilgotność powietrza.

Aby tak było, najlepiej zraszać paprotkę codziennie wodą pozbawioną wapnia. Roślinę można też ustawić na podstawce z wodą i kamykami, dzięki temu będzie cały czas pobierała odpowiednią ilość wody. Podlewamy je obficie (latem dwa – trzy razy w tygodniu, zimą – raz).

Aby lepiej rosła latem, co dwa tygodnie możemy roślinę nawozić płynnym preparatem, dzięki temu pielęgnowana paproć w ciągu roku podwoi swoją objętość. Zaleca się, by paprotkę przesadzać każdej wiosny.

Rośliny mogą wprowadzać dobrą atmosferę harmonii, albo też stanowić element prowokujący lub pobudzający.
Według chińskich zasad feng shui, ważną rolę w wzmocnieniu naszej energii, odgrywa zapewnienie nam harmonii, szczęścia, zdrowia i bogactwa.

W salonie nie powinniśmy umieszczać roślin o kanciastych, twardych liściach. Korzystnie wpłyną na nas nas te o okrągłych, miękkich liściach. Rośliny kwitnące lub owocujące oraz te, które osiągają duży rozmiar emitują najwięcej energii.

W salonie mogą się więc znaleźć drzewka o bujnej koronie i wysokim pniu oraz rośliny przycięte metodą kulistą. Osoby, które stosują się do metod feng shui powinny też wiedzieć, że zajmowanie się kwiatami jest promowane przez tą dziedzinę jako lekarstwo do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i nawiązania kontaktu z przyrodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *