Feng Shui w Kuchni – praktyczne porady

kuchnia

Prawidłowo urządzona kuchnia wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i dobre relacje z rodziną.Jak zaaranżować kuchnię zgodnie z zasadami feng shui? W wielu domach kuchnia to miejsce spotkań, serce naszego domu. Tu przygotowujemy posiłki, często toczy się tu życie rodzinne i towarzyskie, szczególnie, że nadal modna jest otwarta kuchnia na pokój.

Prawidłowa aranżacja kuchni

Najlepiej, gdy kuchnia znajduje w głębi mieszkania, a nie w środku pomieszczenia. Według metody feng shui kuchnia w mieszkaniu oznacza otoczenie ognia, a to dlatego, że to w niej przebiega życie rodzinne, a cała uwaga skupiona na domowników odbywa się przy rodzinnym stole.

Drzwi do kuchni nie powinny znajdować się naprzeciwko drzwi to toalety, sypialni, czy okna, wtedy pozbywamy się z niej całej energii.

Kuchenka i płyta do gotowania

Nie powinna być ustawiona tyłem do drzwi, osoba przygotowująca posiłki powinna widzieć drzwi wejściowe. Dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie lustra, które jednocześnie będzie odbijać potrawy, czyli symbolicznie mnożyć dostatek.

Spędzajmy w kuchni jak najwięcej czasu, gotujmy, używając przy tym jak najczęściej kuchenki lub pieca, bo te elementy są istotne w rozwoju własnego potencjału.

Częsta praca w kuchni zwiększa szanse na zdrowie, bogactwo i miłość. Kuchenka gazowa jest korzystniejsza od elektrycznej, ponieważ ogień symbolizuje bogactwo, umacnia także stosunki międzyludzkie.

Złym pomysłem w kuchni są kuchenki mikrofalowe, bowiem niszczą zawartą w jedzeniu energię chi i przez to potrawy stają się bezwartościowe.

Zlewozmywak

Najlepiej, gdy umieścimy go przy oknie z ładnym widokiem. Zadbajmy o to, żeby instalacja hydrauliczna działała bez zarzutu, bowiem nieszczelny zlew oraz cieknąca woda może uchodzić razem z naszym majątkiem.

Funkcjonalność i praktyczność w kuchni

Ulepszajmy swoją pracę w kuchni przy przygotowywaniu posiłków, tak by sięganie po składniki, krojenie, gotowanie, czy używanie zlewu odbywało się płynnie i wygodnie, bez niepotrzebnego tracenia czasu i energii. Warto ustawić niezbędne sprzęty, takie jak: lodówkę, zlew i kuchenkę w taki sposób, by tworzyły trójkąt.

W przypadku małych i wąskich kuchni, gdzie meble i sprzęty znajdują się na jednej ścianie, ustawmy te urządzenia w jednej linii, oddzielając je od siebie blatami. Zawsze staraj się, aby lodówka była wypełniona produktami, to dobry symbol naszej samodzielności i niezależności.

Meble kuchenne

Ważna zasada feng shui to żyć w harmonii z naturą. Dlatego przy wyborze wyposażenia zaleca się meble drewniane, najlepiej o zaokrąglonych brzegach, dotyczy to zarówno szafek, jak i ewentualnego stołu. Nie należy trzymać na wierzchu wszelkich ostrych przedmiotów, takich jak na noże, widelce i innych spiczastych narzędzi. Do tego dobrze posłuży nam szuflada na sztućce i noże.

Oświetlenie

Według feng shui kuchnia powinna być dobrze oświetlona, przestronna i przede wszystkim czysta.Jeżeli mamy kuchnię bez okna, dobrym rozwiązaniem, aby oświetlić ciemne kąty będzie odpowiedni dobór lamp imitujących światło w górę, tzw. up lightów.

Kolory

Najlepsze kolory pasujące do sztuki feng shui to ciepłe, naturalne barwy czyli kolory słońca, np: żółty, pomarańczowy, beż, ewentualnie jasna, oliwkowa zieleń. Nie zaleca się stosowania koloru niebieskiego, ponieważ błękit gasi płomień kuchenki. Niewłaściwym wyborem jest czerwień, bowiem mamy już wystarczająco dominującą energię żywiołu ognia, oraz czarne kolory.

Garnek ryżu – symbol bogactwa

W sektorze dobrobytu według feng shui „siatka ba gua” jest mapą i rozkładem dobrej energii w domu. Oznacza to, że w rogu kuchni powinien stać cały czas garnek ryżu, a zadaniem rodziny jest pilnowanie, aby ryżu w garnku nigdy nie zabrakło, bowiem zapas ryżu w Chinach symbolizuje bogactwo. W Polsce takim odpowiednikiem jest sól, dlatego możemy postawić w kuchni naczynie z solą.

Kwiaty w kuchni

Jeżeli mamy możliwość umieszczenia roślin na parapecie kuchennym, niech to będą doniczki z ziołami. Rośliny doniczkowe też są mile widziane, ale uwaga – nie powinny być trujące. Niewłaściwe są bukiety i kompozycje z suszonych kwiatów. Gdy mamy w kuchni kwiaty cięte, to po przekwitnięciu należy je natychmiast wyrzucić. Suche bukiety pochłaniają dobrą energię i zazwyczaj nie dają nic w zamian

Jedzenie

Trzymaj zdrowe, świeże produkty w widocznym miejscu w kuchni. Świeże składniki wskazują na to, że gotujesz zdrowo i przywiązujesz wagę do zdrowego stylu odżywiania. Takie metody dają poczucie zgody z naturą i są znakiem obfitości. Naczynie ze świeżymi owocami, postawione na stole, będzie świadczyło o dobrej psychice i nienagannym zdrowiu. Systematycznie pozbywajmy się wszystkich przeterminowanych produktów, zwiastuje to blokadę przepływu pozytywnej energii.

Porządek i ład

To pierwsza i najważniejsza zasada feng shui, czyli porządek i harmonia. Nagromadzony brud, nieład, to oznaka nieuporządkowanych spraw i problemów. Pozbądź się starych produktów, posprzątaj szafki z nadmiaru kurzu i brudu, ułóż wszystko do nowa, tak, aby można było odnaleźć odpowiednie przedmioty bez straty czasu. W zasięgu naszego wzroku powinny znaleźć się tylko potrzebne rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *