Feng Shui w ogrodzie. Jak urządzić ogród według zasad Feng Shui

feng shui w ogrodzie

Feng Shui to komponowanie przestrzeni w taki sposób, by zachować symbiozę człowieka i natury. Całe otoczenie wpływa na życie ludzi i należy tak je zaaranżować, by przynosiło korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Jak zatem zaprojektować ogród zgodnie z zasadami tej filozofii? Zwraca się tu uwagę na zachowanie idealnej proporcji energii chi, wytwarzanej dzięki przeciwstawnym pierwiastkom jin i jang, tego, co żeńskie i tego, co męskie. Wartości wskazane jin:jang to 40:60. Oto kilka praktycznych porad jak zgodnie z wytycznymi chińczyków.

1. Blokady pozytywnej energii

Chcąc dostosować ogród do zasad Feng shui, rozejrzyjmy się najpierw dookoła siebie. Pierwszy krok polega na uporządkowaniu już istniejącego i usunięciu tego, co blokuje przepływ pozytywnej energii.

W ogrodzie powinna panować harmonia i spokój, a także życie. Uschnięte rośliny, ostre kamienie i połamane części ogrodzenia, nie tworzą przestrzeni relaksu. Trzeba także zadbać o zebranie śmieci i połamanych gałązek leżących na trawniku. Zadbać trzeba także o chore rośliny, przywracając im zdrowy wygląd i wnętrze. Zaniedbanie tego działania powoduje pojawienie się pasożytów i grzybów, które w późniejszym czasie mogą zaatakować inne rośliny ogrodowe. Nawet niewielka choroba jednej z nich, niszczy pozytywną energię całego ogrodu. Ratując ją, ratujemy także siebie.

2. Pięć kwiatów

Rola kwiatów jest niezwykle ważna w ogrodzie projektowanym w oparciu o filozofię Feng shui. Do grupy pięciu kwiatów, uznawanych za szczególnie ważne, należą: orchidea, chryzantema, lotos, biała magnolia i peonia. Te ostatnie, zgodnie z wierzeniami, przynoszą honor i bogactwo mieszkańcom domu, a ich kwitnienie sugeruje przypływ gotówki. Lotosy z kolei uznaje się wręcz za święte, pomocne dla osób zajmujących się rozwojem duchowym. Niestety w naszej strefie klimatycznej są niezwykle ciężkie w uprawie, przez co wiele osób nie decyduje się na nie.

3. Pięć żywiołów

Powiązanie żywiołów z filozofią Feng shui jest oczywiste, są to: ziemia, ogień, woda, drzewo i metal. Pomiędzy nimi także należy zachować pełną harmonię. Można je wzmacniać w różny sposób:
a) element ognia – tradycyjny grill lub miejsce na ognisko
b) element ziemi – kamienie
c) element drzewa – drewniane meble ogrodowe
d) element metalu – rośliny kuliste
e) element wody – niewielka fontanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *