Jak myć okna tak żeby nie było smóg?

mycie okien

Mycie okien to znienawidzona czynność wielu osób. Robimy to zwykle z konieczności – przed świętami, przyjazdem rodziny lub wyprawieniem przyjęcia okolicznościowego. Nieregularność sprawia jednak, że mycie okien zajmuje nam mnóstwo czasu, a same efekty nie są wystarczająco zadowalające. Przedstawiamy 5 kroków, dzięki którym mycie okien stanie się mniej uciążliwe!

1. Myj okna regularnie

Regularność jest najważniejszym elementem utrzymania porządku w mieszkaniu – sprawdza się także w przypadku mycia okien. Dzięki temu unikniesz powstawania silnych zabrudzeń (w szczególności tych z zewnątrz, które spowodowane są czynnikami atmosferycznymi oraz działaniem smogu i unoszących się spalin), a których usuwanie zajmuje wyjątkowo długi czas.

2. Zacznij od ram okiennych

Białe ramy okienne są wyjątkowo podatne na wszelkie zabrudzenia. Osadzają się na nich pyłki, kusz i tłuszcz. Pierwszym elementem mycia powinno być więc doczyszczenie ram okiennych z dwóch stron – podczas ich mycia woda oraz detergent może kapać na szybę.

3. Myj okna „warstwowo”

Mycie okna, szczególnie jego zewnętrznej części, powinno przebiegać warstwowo, co pozwoli na uniknięcie powstawania smug. Najpierw zmyj większość zabrudzeń gąbką lub szmatką nasączoną wodą i delikatnym detergentem usuwającym tłusty osad (np. płynem do mycia naczyń lub octem). Do usunięcia wody z pozostałością zabrudzeń możesz użyć specjalnej ściągaczki do szyb.

4. Używaj odpowiednich środków

Kolejne mycie okien ma na celu pozbycie się smug powstałych podczas usuwania pierwszej warstwy zabrudzeń. Do tego celu możesz użyć specjalnych płynów do mycia okien lub ścierek ze specjalnego rodzaju mikrofibry, które przeznaczone są do powierzchni przezroczystych.

5. Wypoleruj okna na sucho

Jeśli mimo użycia ścierki z mikrofibry na Twoich oknach wciąż widnieją zacieki lub smugi, możesz użyć suchego ręcznika papierowego, którym należy przetrzeć pozostałe zabrudzenia. Najlepiej wykonywać ruchy poziome wzdłuż smug – pozwoli to na usunięcie ich bez konieczności mycia całego okna.

A co z parapetami? Je najlepiej zostawić na sam koniec: w trakcie mycia okien będzie na nie skapywać woda z detergentami i resztkami osadów i zabrudzeń. Pamiętaj, że do ich czyszczenia należy używać odpowiednich detergentów. Parapety plastikowe mogą być myte silniejszymi środkami chemicznymi, jednak w przypadku kamienia lub metalu należy zastosować przeznaczone do tych powierzchni preparaty.

4.4/5 - (7 votes)

One thought on “Jak myć okna tak żeby nie było smóg?

  • 6 października 2020 o 16:26
    Permalink

    Bardzo dobre porady! 🙂 Teraz kupiłam sobie hipoalergiczny nieuczulający mnie płyn, to będę mogła zadbać o okna. W sobotę będę je myć według tej listy 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *