Perfekcyjny porządek w całym domu – jak wyczyścić wszystkie lampy?

Utrzymanie nienagannego porządku w domu to wyzwanie, z którym każdy z nas mierzy się, co jakiś czas. Istnieje szereg prostych wskazówek, jak to robić szybko i sprawnie, a przy tym skutecznie.

Dziś pragniemy skupić się na efektywnym czyszczeniu wszystkich domowych lamp. Co zrobić, żeby lśniły pełnią blasku i maksymalnym natężeniem światła?

Zacznij od podstaw – żarówka w centrum uwagi

Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku lamp o otwartych kloszach i abażurach, do których wnętrza dostaje się cały czas kurz. Przynajmniej raz w tygodniu należy dokładnie przetrzeć wszystkie żarówki. W tym celu, wykręca się je i wyciera wilgotną szmatką. Oczywiście, czynność wykonuje się wyłącznie przy wyłączonej lampie i zimnych żarówkach.

W przypadku szczególnie uciążliwych zabrudzeń warto zastosować odrobinę detergentu lub wacik namoczony w spirytusie salicylowym. Wysuszoną do sucha żarówkę wkręca się ponownie na miejsce.

Abażur – siedlisko roztoczy do wyeliminowania

Abażury wykonane z materiału potrafią przysporzyć wiele trudności i kłopotów podczas czyszczenia. Aby utrzymać je jak najdłużej w dobrej kondycji, należy regularnie czyścić je dedykowaną końcówką odkurzacza, która pomaga ściągać zalegający na powierzchni tkaniny kurz i roztocza. W przypadku drobnych zanieczyszczeń, skutecznym rozwiązaniem mogą być także papierowe rolki do czyszczenia ubrań.

Większe zabrudzenia lub zaplamienia można także czyścić na mokro, zanurzając abażur w wannie z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Po czyszczeniu trzeba koniecznie dokładnie go opłukać, żeby usunąć wszelkie pozostałości środków myjących i piany. Przed ponownym zamontowaniem na lampie, abażur należy wysuszyć na słońcu lub z pomocą suszarki.

Klasyczne klosze szklane i plastykowe – piękny wygląd i prosta konserwacja

Szczególnie proste w utrzymaniu czystości są klosze szklane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Łatwo je przetrzeć wilgotną szmatką lub w razie potrzeby zanurzyć w kąpieli z detergentem, który pozwala na usunięcie nawet tłustych plam oraz nadmiaru kurzu.

Umytą osłonę należy wytrzeć do sucha tak, żeby nie pozostały na niej żadne zacieki, a następnie zamontować ponownie na lampie.

Nieco więcej zachodu wymagają żyrandole, zwłaszcza te klasyczne, z dużą ilością kryształków. W ich przypadku musimy wytrzeć każdy kawałek szkła, najlepiej wilgotną szmatką, z odrobiną alkoholu lub płynu do mycia naczyń, dzięki czemu zapewnimy im idealny połysk, bez nieestetycznych smug.

Najmodniejsze trendy sezonu – drewno i wiklina

Moda na wprowadzanie natury do wnętrz domów to rozwinięcie tendencji, które były już wcześniej obecne w stylach skandynawskich. Wiele lamp wykonuje się teraz z naturalnych surowców takich, jak wiklina, rattan lub drewno. Pięknie wyglądające i eleganckie osłony drewniane w swej najnowszej kolekcji oferuje sklep Lampy.it.

Co zyskujemy dzięki takim produktom? Wnętrze staje się bardziej przytulne, ciepłe i komfortowe, a my z radością w nim wypoczywamy.

O ile odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane konstrukcje drewniane wystarczy zazwyczaj przetrzeć wilgotną szmatką, o tyle wiklina i rattan są nieco trudniejsze w utrzymaniu czystości. Do najskuteczniejszych preparatów czyszczących zalicza się wodny roztwór sody oczyszczonej. Jeśli powierzchnia jest nierówna, zwłaszcza w przypadku plecionek, warto zastosować niewielką szczoteczkę, która pomaga usunąć zabrudzenia nawet z problematycznych zagłębień.

Znaczenie czystych kloszy – czy tylko estetyka ma znaczenie?

Regularne dbanie o czystość lamp jest niezmiernie istotne nie tylko ze względów estetycznych. Zabrudzona powierzchnia materiałów sprawia, że światło rozchodzi się nierównomiernie, często z ograniczonym natężeniem. Z tego powodu nasz domowy system oświetleniowy nie działa tak wydajnie, jak powinien, a nasz wzrok może się męczyć nieco szybciej.

Czyste lampy gwarantują piękny wygląd wnętrz, wygodę, a także właściwą ilość światła we wszystkich domowych pomieszczeniach. Skupmy się zatem na regularnych i dokładnych porządkach, żeby poprawić wygląd oraz funkcjonalność naszych lamp i całych przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *