Jak Czyścić Fugi? Skuteczne Sposoby

kafelki

Czyszczenie fug to proces niezwykle żmudny i dla wielu wyjątkowo znienawidzony. Często nie potrafimy dobrać odpowiednich środków i narzędzi, przez co ich domycie z zabrudzeń jest nie tylko czasochłonne, ale powoduje zniszczenie skóry dłoni i podrażnienia. Jednak czyszczenie fug nie musi być katorgą!

Dlaczego należy czyścić fugi?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne dla naszego zdrowia jest utrzymanie czystych przestrzeni między kafelkami. To miejsce, które jest wyjątkowo narażone na rozwój bakterii i grzybów, także tych niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Wysokie temperatury w łazience oraz bardzo duża wilgoć sprzyja namnażaniu się różnych patogenów, które następnie przedostają się do naszego organizmu poprzez mikrouszkodzenia na skórze, śluzówki i układ oddechowy.

Jak czyścić fugi?

Aby dokładnie domyć fugi w łazience przygotuj:

– profesjonalny środek do czyszczenia fug (jeśli go nie masz możesz skorzystać z preparatu zawierającego chlor – powinien on dać sobie radę z bakteriami i grzybami, jednak należy go szybko zmyć, by nie uszkodzić płytek),

– gumowe rękawiczki,

– miskę z wodą,

– ostrą gąbkę oraz wąską szczoteczkę.

Przed rozpoczęciem mycia najlepiej pozbyć się wszystkich wolnostojących przedmiotów z łazienki, dzięki czemu zapewniony zostanie dostęp do wszystkich ścian.

Najpierw należy dokładnie umyć kafelki przy pomocy wody z łagodnym detergentem w celu usunięcia kurzu, zabrudzeń i osadów, które mogą wpływać na stan fug.

Następnie każdą przestrzeń między płytkami należy czyścić wybranym preparatem, który aplikowany jest bezpośrednio na ostrą gąbkę.

Jeśli nasze fugi są bardzo zabrudzone możemy wykorzystać specjalną pastę do czyszczenia fug, która zawiera wybielacz – nakładać ją należy jednak z wyjątkową ostrożnością tak, by nie oddziaływała na powierzchnię płytek. Musimy pamiętać, że każdy detergent powinien zostać dokładnie usunięty ze ścian i podłóg łazienkowych.

Wygodnym sposobem na pozbycie się patogenów oraz zabrudzeń z przestrzeni między płytkami łazienkowymi jest użycie myjek parowych. Wysoka temperatura skutecznie radzi sobie z bakteriami i pleśnią, równocześnie pozostawiając idealnie czyste fugi i płytki bez smug i osadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *