Jak dbać o czystość wody w basenie?

basen przy domu

Jeśli masz szczęście mieszkać w Polsce i posiadać basen, oto kilka wskazówek dotyczących utrzymania basenu w czystości. Dzięki temu unikniesz popełnienia błędów, które mogłyby kosztować Cię sporo pieniędzy.

Do napełniania basenu należy używać wyłącznie wody z kranu

Zawsze najbezpieczniej jest używać wody z kranu do napełniania basenu. Woda ze studni lub woda gruntowa może zawierać minerały lub inne substancje.

Chlor

Chemię basenu należy sprawdzać raz lub dwa razy w tygodniu w lecie i raz w tygodniu w zimie. pH powinno być utrzymywane pomiędzy 7,2 a 7,8, im niższe pH w tej skali, tym mniej chloru będzie potrzebował basen.

Automatyczne czyszczenie

To, czy zdecydujesz się na automatyczne czyszczenie, zależy w dużej mierze od wielkości Twojego basenu i stopnia jego wykorzystania. W przypadku mniejszych basenów pompa basenowa w rzeczywistości nie jest konieczna. Często można ją czyścić efektywniej samodzielnie.

Codzienne czyszczenie

Basen powinien być jak najbardziej wolny od zanieczyszczeń i brudu. Codziennie należy sprzątać basen w poszukiwaniu liści, śmieci, a nawet małych zwierząt, które mogłyby pływać. Za każdym razem, gdy ciało obce dostanie się do słodkiej wody, wzrasta ryzyko zanieczyszczenia i ewentualnego wzrostu glonów lub pleśni.

Ozonator

Jeśli masz Ozonator, upewnij się, że światło jest włączone i rzeczywiście działa. Ozonowanie, jak również promieniowanie UV lub ich kombinacja może zmniejszyć ilość chloru zużywanego przez Twój basen.

Uważaj na martwe glony

Martwe glony często pozostają w basenie. Są one zbyt małe dla filtra i często opadają na dno, przez co nie są łatwe do usunięcia. Do rozwiązania tego problemu można użyć flokulantu. Środek ten wiąże wszystkie luźne cząstki razem, tworząc większą masę, dzięki czemu można je łatwiej przefiltrować lub usunąć w inny sposób.

Sprawdź Generator Chloru

Jeśli basen solny lub coś, co niektórzy nazywają basenem bezchlorowym, to zwróć uwagę na te wskazówki. Wszystko, co robi generator chloru, to produkcja chloru dla Ciebie, więc nie musisz go kupować, przechowywać lub obsługiwać.

Przykryj swój basen, gdy nie jest używany

Najważniejszą wskazówką, jaką możemy Ci dać, jest przykrycie basenu, gdy z niego nie korzystasz. W ten sposób można zapobiec wielu problemom, do wody nie dostają się żadne zanieczyszczenia, takie jak liście i owady. Materiał, z którego wykonany jest basen, można również chronić za pomocą pokrywy.

Stały dopływ świeżej wody

Utrzymuj wodę w obiegu w basenie. Stały dopływ czystej, świeżej wody sprzyja ogólnej czystości i świeżości oraz może prowadzić do tego, że zabrudzona woda będzie przepływać przez system filtrów.

4.1/5 - (9 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *