Jak Czyścić Blaty w Kuchni? Skuteczne Sposoby

blaty w kuchni

Utrzymanie czystego blatu kuchennego to wyjątkowo ważny element codziennych porządków. Jednak w zależności od materiału, z którego wykonany jest blat, należy go czyścić w odpowiedni sposób. Podpowiadamy, jakich środków użyć, by nie tylko utrzymać czystość, ale przede wszystkim nie zniszczyć naszego blatu!

Blaty laminowane

Blaty laminowane powszechnie występują w większości kuchni. To materiał wyjątkowo tani, jednak stosunkowo nietrwały – nawet niewielki odprysk laminatu może powodować dostawanie się wilgoci do środka, w konsekwencji nawet zniszczenie płyty wiórowej.

Blaty laminowane możemy myć niemal każdym detergentem do powierzchni kuchennych, wodą z octem lub płynem do mycia naczyń. Po każdym myciu należy dokładnie wytrzeć powierzchnię na sucho, by ograniczyć dostawanie się płynu do środka.

Blaty kamienne

Blaty kamienne – najczęściej marmurowe lub granitowe – stanowią pewien synonim luksusu. Wykorzystywane są najczęściej w kuchniach, które tworzone są pod wymiar.

Kamień to materiał wyjątkowo odporny, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji może być użytkowany przez wiele kolejnych lat. Niestety, używanie silnych detergentów może powodować odbarwienia materiału – do czyszczenia należy więc używać wodę z domieszką delikatnego płynu czyszczącego.

Trudniejsze zabrudzenia możemy usunąć nieco ostrzejszą gąbką lub większą ilością wody. Blaty kamienne są w pełni odporne na działanie wilgoci, przez co ich zamoczenie nie będzie miało negatywnych skutków.

Blaty drewniane

Drewniane blaty, choć wyjątkowo piękne i nadające wnętrzom ciepły, rodzinny charakter, są również bardzo delikatne. Uszkodzić je może nawet ostrzejsza gąbka lub detergent, który powszechnie używany jest do czyszczenia blatów laminowanych i kamiennych.

Nie należy również stosować podczas mycia dużej ilości wody – wilgoć może wnikać w drewno, tym samym powodować jego odbarwienie oraz napuchnięcie. Do drewnianych blatów stosuje się jedynie środki czyszczące do drewna, często na bazie olejków, które mają działanie pielęgnacyjne.

Pamiętajmy, że zachowanie higieny i czystości wymaga regularności. Codzienne mycie blatów kuchennych pozwala na uniknięcie trudnych do usunięcia zabrudzeń, które wymagałyby użycia silnych detergentów lub ostrych gąbek mogących zniszczyć powierzchnię blatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *