Jak Czyścić Blaty w Kuchni? Skuteczne Sposoby

blaty w kuchni

Utrzymanie czystego blatu kuchennego to wyjątkowo ważny element codziennych porządków. Jednak w zależności od materiału, z którego wykonany jest blat, należy go czyścić w odpowiedni sposób. Podpowiadamy, jakich środków użyć, by nie tylko utrzymać czystość, ale przede wszystkim nie zniszczyć naszego blatu!

Blaty laminowane

Blaty laminowane powszechnie występują w większości kuchni. To materiał wyjątkowo tani, jednak stosunkowo nietrwały – nawet niewielki odprysk laminatu może powodować dostawanie się wilgoci do środka, w konsekwencji nawet zniszczenie płyty wiórowej.

Blaty laminowane możemy myć niemal każdym detergentem do powierzchni kuchennych, wodą z octem lub płynem do mycia naczyń. Po każdym myciu należy dokładnie wytrzeć powierzchnię na sucho, by ograniczyć dostawanie się płynu do środka.

Blaty kamienne

Blaty kamienne – najczęściej marmurowe lub granitowe – stanowią pewien synonim luksusu. Wykorzystywane są najczęściej w kuchniach, które tworzone są pod wymiar.

Kamień to materiał wyjątkowo odporny, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji może być użytkowany przez wiele kolejnych lat. Niestety, używanie silnych detergentów może powodować odbarwienia materiału – do czyszczenia należy więc używać wodę z domieszką delikatnego płynu czyszczącego.

Trudniejsze zabrudzenia możemy usunąć nieco ostrzejszą gąbką lub większą ilością wody. Blaty kamienne są w pełni odporne na działanie wilgoci, przez co ich zamoczenie nie będzie miało negatywnych skutków.

Blaty drewniane

Drewniane blaty, choć wyjątkowo piękne i nadające wnętrzom ciepły, rodzinny charakter, są również bardzo delikatne. Uszkodzić je może nawet ostrzejsza gąbka lub detergent, który powszechnie używany jest do czyszczenia blatów laminowanych i kamiennych.

Nie należy również stosować podczas mycia dużej ilości wody – wilgoć może wnikać w drewno, tym samym powodować jego odbarwienie oraz napuchnięcie. Do drewnianych blatów stosuje się jedynie środki czyszczące do drewna, często na bazie olejków, które mają działanie pielęgnacyjne.

Pamiętajmy, że zachowanie higieny i czystości wymaga regularności. Codzienne mycie blatów kuchennych pozwala na uniknięcie trudnych do usunięcia zabrudzeń, które wymagałyby użycia silnych detergentów lub ostrych gąbek mogących zniszczyć powierzchnię blatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *