20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie

20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie

Nasz dom – nasza przestrzeń życiowa, nasz odpoczynek i miejsce, w którym spędzimy wiele czasu wolnego. Mieszkanie powinno być wygodne, dostosowane do naszych potrzeb i spełniające nasze oczekiwania. Jednak, czasami zdarza się, że popełniamy błędy, które w naszym własnym przysłowiowym kącie sprawiają, że nie czujemy się zbyt komfortowo. Czego powinniśmy unikać? Jakich błędów nie popełniać, żeby być w pełni zadowolonym z naszego mieszkania?

Błąd numer 1: Niedoświetlone mieszkanie.

Niestety, zbyt mało światła sprawia, że nasze mieszkanie sprawia ponure wrażenie. I nie pomogą tutaj nawet jasne ściany, kiedy światła jest po prostu za mało. Za dnia powinniśmy szeroko odsłaniać zasłony. W nocy korzystać z bardzo dobrego oświetlenia, dostosowanego do potrzeb każdego z pomieszczeń.

Błąd numer 2: Za dużo mebli.

Czasami rzeczywiście zdarza nam się upakować do jednego mieszkania zbyt wiele różnych mebli, z których możemy nawet w rzeczywistości nie korzystać. Jeśli posiadasz takie meble, możesz je odsprzedać, a jeśli trudno Ci się z nimi rozstać – przynajmniej schować na jakiś czas na strych.

Błąd numer 3: Zbyt duża ilość dodatków.

Zbyt dużo rozmaitych rzeczy w naszym mieszkaniu sprawi, że będzie wyglądało nieco na zagracone. Dobrze zastanówmy się nad każdym przedmiotem, jaki posiadamy w domu. Część z nich na pewno można schować za oszklone witryny, część z nich – zanieść na strych.

Błąd numer 4: Złe rozmieszczenie mebli.

Zbyt blisko ścian lub z kolei – za daleko. To zdarza się bardzo często. Nie warto też stawiać mebli w równym rzędzie.

Błąd numer 5: Wszystkie ściany utrzymane w zbyt ciemnej tonacji.

Warto jest pomyśleć nad jasną tapetą, która w umiejętny sposób przełamie ciemną kolorystykę i nada wrażenia przestrzenności.

Błąd numer 6: Złe przeznaczenie pomieszczeń.

Czasami okazuje się, że więcej czasu w ciągu dnia spędzamy w salonie, podczas kiedy jest on najmniejszym pomieszczeniem ze wszystkich dostępnych w naszym mieszkaniu. Najwięcej przestrzeni powinno zajmować to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Błąd numer 7: Niedopasowane do ścian podłogi.

Kolorystycznie będą ze sobą zgrzytać. My sami i nasi goście podświadomie stwierdzimy, że „coś nam tutaj nie pasuje”.

Błąd numer 8: Źle dobrane kolorystycznie meble.

Meble powinny być umiejętnie dobrane nie tylko pod względem funkcjonalności do każdego pomieszczenia, ale także przede wszystkim pod względem koloru. Powinny pasować do wnętrza.

Błąd numer 9: Kupowanie zbyt drogich dodatków lub mebli.

W rzeczywistości, po dość szybkim czasie, albo nam się znudzą, albo minie na nie moda. Zaopatrując się w dodatki ozdabiające nasze mieszkanie zastanówmy się dwa razy, zanim kupimy coś, czego moglibyśmy żałować. W ostateczności, starajmy się stawiać na rzeczy drogie, ale ponadczasowe i rzeczywiście odpowiadające naszemu stylowi.

Błąd numer 10: Szklane stoły, drogie dywany w mieszkaniach, w których są dzieci lub zwierzęta.

Kompletnie niepraktyczne. Strata pieniędzy. Wiadomo, że dzieciom zdarza się pobrudzić coś, a zwierzęta, choćby były pod naszą czujną kontrolą 24 godziny na dobę, w rzeczywistości są nie do upilnowania. Mogą zniszczyć bardzo drogie skórzane kanapy lub drewniane meble.

Błąd numer 11: Dywany.

Zwłaszcza te bardzo puszyste, drogie, ogromne na całą podłogę. Takie dywany sprzyjają gromadzeniu brudu oraz kurzu. Jeśli chcemy koniecznie posiadać dywany w naszym domu, zadbajmy o to, by były przede wszystkim niewielkie, łatwe do wyprania i wytrzepania na zewnątrz.

Błąd numer 12: Zbyt duża ilość roślin.

Również może powodować alergię. Dom niekoniecznie jest przeznaczony do bycia pięknym, egzotycznym ogrodem botanicznym. Miło jest posiadać w domu trochę pięknych kwiatów, ale znacznie lepszym dla nich przeznaczeniem może okazać się balkon lub ogród.

Błąd numer 13: Wieszanie obrazów zbyt wysoko lub zbyt nisko.

Będzie sprawiało nienaturalne wrażenie. Obrazy mogą być powieszone na wysokości naszych oczu lub kilka centymetrów wyżej. To wystarczy dla zapewnienia dobrego efektu.

Błąd numer 14: Złe umieszczenie telewizora.

Bardzo dużo ludzi uważa, że zawieszenie ogromnego telewizora na ścianie jak najbliżej sufitu to doskonałe rozwiązanie. Uważa tak, dopóki nie spróbuje podziwiać wizji z perspektywy łóżka lub fotela. Telewizor powinien zostać umieszczony na wysokości naszych oczu. Będzie to prawdziwa troska o nasz kręgosłup.

Błąd numer 15: Niewygodne kanapy, łóżka, krzesła.

Na niewygodnym łóżku raczej się nie wyśpimy. Na niewygodnym krześle nie będzie zbyt wygodnie się siedziało. Po co odczuwać frustrację, kupując meble zupełnie niedopasowane do naszej wygody?

Błąd numer 16: Brak utrzymywanego porządku.

Kiedy nasze rzeczy nie mają swoich miejsc, na które je odkładamy, sprawiają wrażenie zagraconego mieszkania i wiecznego nieporządku. Starajmy się sprzątać na bieżąco, w tym znajdując przeznaczenie dla każdego przedmiotu.

Błąd numer 17: Brak aranżacji.

Jeden z poważnych błędów, skutkujących chęcią pod tytułem „a może czas by tu coś zmienić, przemeblować mieszkanie, zmienić kolor ścian?”.

Błąd numer 18: Brak konsekwencji.

Kiedy zaczynamy remont lub przemeblowanie, warto jest doprowadzić naszą pracę do końca – czyli postarać się o to, by wyglądało tak, jak wyglądać miało, zanim przystąpiliśmy do tego zadania.

Błąd numer 19: Brak funkcjonalności pomieszczeń.

Ponownie – źle dobrane pomieszczenia pod kątem jego przeznaczenia.

Błąd numer 20: Aranżacja sprzed 50 lat.

Czyli w stylu peerelowskim. Już dawno przestarzała i wymagająca ponownego zaaranżowania.

4.4/5 - (20 votes)

5 komentarzy do “20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie

 • 30 sierpnia 2017 o 12:16
  Permalink

  Jeśli chodzi o dodatki i meble, to wolę kupić kilka droższych, ale porządnych niż tanich, które za chwilę się rozpadną. Miałam kiedyś komodę z marketu za grosze, po kilku miesiącach nadawała się na śmietnik. Za meble w sypialni trochę zapłaciłam, ale posłużą mi przez lata, do tego ręcznie robione poduszki. Wystrój minimalistyczny, ale stylowy i ponadczasowy.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2018 o 11:43
  Permalink

  Ja na szczęście nie popełniłam żadnych z tych błędów, bo u mnie aranżacją zajęła się firma profesjonalna i pamiętali o wszystkim

  Odpowiedz
 • 30 października 2019 o 15:23
  Permalink

  Najlepiej chyba skorzystać z usług projektanta. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie ładnie ze sobą grało. My z mężem skorzystaliśmy z usług pracowni i byliśmy zadowoleni – wyszło tak, jak chcieliśmy.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2019 o 10:51
  Permalink

  Jak widać można popełnić mnóstwo błędów. Jak zaczynaliśmy urządzać nasze mieszkanie, szukałam rad w internecie i kompletnie nie wiedziałam już co robić i jak się za to zabrać… Dlatego zdecydowaliśmy się na pomoc biura i nie musiałam się bać, że sama coś źle wybiorę. Wyszło super, w moje gusta wszystko 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *