Feng Shui w Ogrodzie – praktyczne porady

ogród

Aranżacje inspirowane filozofią znanej na całym świecie feng shui cieszą się ogromną popularnością. Chińska dziedzina służąca do dekorowania wnętrz może wnieść wiele cennych porad dotyczących urządzania mieszkania. Właściwie rozmieszczone meble i dodatki umożliwiają prawidłowy przepływ energii, korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie domowników.

Porady dotyczące odpowiedniego rozplanowania przestrzeni znajdują swoje zastosowanie nie tylko w domu, ale również poza nim, czyli w ogrodzie.

Ogrody, w których wszystkie fragmenty tworzą logiczną i harmonijną całość, imponująco się prezentują i stanowią idealny azyl do wypoczynku. Według feng shui w kompozycji zagospodarowania przestrzeni istotne znaczenie mają jednak nie tylko zalety estetyczne, ale również prawidłowe wykorzystanie energii potencjału natury. Oto kilka rad i wskazówek, które pokażą nam, jak zastosować się do zaleceń feng shui w ogrodzie.

Według feng shui ogród, tak samo, jak pomieszczenia w domu, czy biurze powinny być urządzone z harmonią w nich panującą. Bardzo ważne jest, aby w ogrodzie, lub na tarasie panował ład i porządek.

Unikajmy porzuconych starych, niepotrzebnych elementów, czyli połamanych mebli, starych gratów, które często możemy dostrzec na polskich podwórkach.

Ogród zgodnie z dziedziną feng shui powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, aby jak najbardziej przypominał naturalne piękno natury.

Trzeba przemyśleć odpowiednią ilość roślin, pamiętać o równowadze w ogrodzie pomiędzy koncepcję jin i jang, które oznaczają dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły.

Rośliny jin to te o długich i zazwyczaj zwijających liściach, a jang to te o wzniesionych ku górze pędach i wszystkie rośliny pnące się do góry. Rośliny jin „wyciszają” kompozycję, a te jang pobudzają – zatem w obu przypadkach możemy osiągnąć harmonię.

Woda to energia

Zgodnie z zasadą feng-shui dobrze jest zamieścić w ogrodzie fontannę, źródełko, czy też oczko wodne. Oczko może być owalne, okrągłe lub w kształcie „nerki” obejmującej ramionami dom. Wszystkie prace ziemne związane z podniesieniem i ukształtowaniem terenu oraz niecki oczka podczas budowy można wykonać samemu.

Teren na działce dobrze jest uformować w kształt łagodnego lejka, by namiar wody spływał do oczka wodnego. Dobrze, aby na łagodne zagłębienie terenu nałożyć grubą warstwę folii, tak by wody zaskórne, mogły tworzyć się na niewielkich głębokościach, zazwyczaj do 2 metrów

Wtedy woda bez problemu odpowiednio napływała, nie tworząc przy tym mało efektownych miejsc podmokłych i zapadających się. Nie możemy doprowadzić, żeby w najbardziej reprezentacyjnym miejscu ogrodu i w środku lata widok był nieefektowny.

Energia Chi

Jej swobodny przepływ zależy właśnie od harmonii otoczenia. Chodzi o to, aby za pomocą przemyślanych ruchów ciała, oddechu i wizualizacji sprawić, by bez przeszkód energia krążyła w naszym ciele.

Dlatego dla feng shui w ogrodzie istotne jest dokładne przeanalizowanie umieszczenia wszystkich elementów, a także wprowadzenie pewnych poprawek w scenerii naturalnej, tak by nic nie komplikowało energii chi, ale też by nie przepływała ona zbyt szybko.

Dobry efekt uzyskamy np:. tworząc ścieżki, które nie będą typowymi prostymi liniami, a przypominać będą kształtem łuk, sadząc różne drzewa i krzewy, aby wyhamować energię w pustej przestrzeni, czy stawiając murki nie na płaskim terenie, tylko na wzniesieniach lub sadząc żywopłoty.

Większość, która nie wierzy w tego typu metody feng shui może uznać za głupstwa. Biorąc pod uwagę, fakt że jest to dziedzina sztuki posiadająca ponad 2000 lat, mimo to nadal mocno się trzyma i nie odchodzi w zapomnienie. Badania dowodzą, że nawet znane wielkie firmy urządzają siedziby i ogrody zgodnie ze sztuką feng shui.

Może właśnie teraz jest dobry moment na podjęcie odpowiedniej decyzji na zmianę naszego życia zgodnie z harmonią i dobrą energią.

Strefy energii- na co mają wpływ

Północna strefa, która jest związana z karierą zwiastuje nam szczęście i pomyślność w życiu zawodowym. Znajdujący się zbiornik wodny w ogrodzie na pewno sprawi, że szczęście w wodzie będzie nieustannie krążyć i płynąć, stąd najlepszym wyborem będzie niewielka fontanna. Za elementy sprzyjające dobrej energii uznaje się także czerwone ryby w stawie oraz duże skały.

Wschodnia strefa jest odpowiedzialna za rodzinę i zdrowie. W wyznaczonej części ogrodu powinny rosnąć duże, silne drzewa, wyższe od tych znajdujących się po stronie zachodniej.

Ważna jest też obecność żółtych kwiatów (na przykład chryzantem), bambusa, który przyniesie nam szczęście oraz pięknie pachnących wiśni, magnolii i lilii. Jako ozdoby idealnie sprawdzą się muszle, figurki wykonane z drewna i ceramiki oraz bambusowe dzwonki wietrzne.

Zachodnia strefa związana jest z kreatywnością i dziećmi. W zachodniej części ogrodu powinny znaleźć się pachnące rośliny o białych i złotych płatkach ― na przykład jaśmin lub kalina. Pomyślność przyniosą także ozdoby metalowe i kwarcowe kryształy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *