Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?

Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące

Kwiaty to najpiękniejszy element dekoracyjny każdego domu i ogrodu. Są kolorowe, pachnące i piękne. Żeby jednak mieć pewność, że będą takie przez cały okres kwitnienia trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Ważne jest dobrze dobrane miejsce w ogrodzie lub w domu, które zagwarantuje właściwe nasłonecznienie, a w przypadku kwiatów ogrodowych także nawodnienie. Bardzo ważne jest również nawożenie roślin kwitnących. Dzięki wartościom odżywczym zawartym w specjalistycznych nawozach, można cieszyć się zdrowymi i pięknymi kwiatami dłużej. Jak zatem nawozić rośliny kwitnące? Oto garść porad.

Nawożenie roślin kwitnących – trzeba zacząć na długo przed pojawieniem się kwiatów

Prace przy nawożeniu roślin trzeba rozpocząć już wczesną wiosną, zaraz po tym, gdy ziemia po zimie całkowicie rozmarznie. Jeśli mamy do czynienia z kwiatami domowymi, warto wymienić im ziemię na świeżą. Należy użyć dobrej jakości nawozu, a przy pracach w ogrodzie użyć naturalnego kompostu. Dzięki temu gleba będzie bogata w wartości odżywcze, z których czerpać będą później rośliny kwitnące.

Nawożąc rośliny kwitnące, trzeba też pamiętać, żeby stosowany nawóz (np. https://www.sklepogrodniczy.pl/nawozy/do-roslin-kwitnacych/) był przeznaczony do konkretnych rodzajów roślin. Jest to kwestia istotna, bo różne typy roślin wymagają różnych środków odżywczych, zmagają się również z różnymi chorobami. Odpowiednie odżywienie i ochronę przed chorobami może zapewnić tylko specjalnie przygotowany do tego nawóz. W związku z tym nie warto inwestować w nawozy uniwersalne, w miejscach, gdzie rosną konkretne typy roślin.

Wiosna i lato – czas intensywnego nawożenia roślin kwitnących

Wraz z rozpoczęciem wiosny można rozpocząć intensywną akcję dbania o piękno ogrodu. Do nawożenia roślin kwitnących najlepiej sprawdzą się skondensowane nawozy w płynie, które rozcieńcza się w wodzie, a następnie spryskuje rośliny przygotowanym roztworem lub podlewa bezpośrednio pod roślinę. Taki sposób ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo prosty i wygodny, a wykonywać go trzeba mniej więcej raz w tygodniu. Poza tym jest precyzyjny i wydajny. Dzięki temu można odpowiednio dobrać nawóz do niemal każdego rodzaju rośliny kwitnącej.

Takie zabiegi można powtarzać mniej więcej do połowy lata. Po tym okresie trzeba stopniowo przerywać proces nawożenia, bo rośliny zaczynają szykować się do zimowania, więc nie można za długo dawać im bodźców do wzrostu.

Nawożenie roślin kwitnących – gwarancja pięknego ogrodu

Jeśli odpowiednio zadbało się o rośliny kwitnące w sezonie, nie ma powodów do obaw, że coś złego stanie się z nimi jesienią i zimą. W tym okresie można zadbać o odpowiednie nawożenie samej ziemi, na przykład nawozami naturalnymi lub specjalnymi nawozami tzw. jesiennymi. Co dalej? Po zimie proces nawożenia roślin kwitnących należy powtórzyć. Nie jest to ani bardzo czasochłonne, ani kosztowne, nie wymaga również wielkich umiejętności ogrodniczych. Dzięki zastosowaniu się do powyższych rad dotyczących nawożenia roślin kwitnących można być pewnym, że ogród będzie piękny i zdrowy przez cały sezon.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *