Jakie rośliny możesz posadzić w tunelu foliowym jesienią?

tunel foliowy

Uprawa w tunelach foliowych przeznaczonych do ogrodu jest coraz popularniejsza. Wiele słyszy się o szkodliwości warzyw i owoców sprzedawanych w supermarketach, a przecież nie każdego stać na zakup tych z upraw ekologicznych.

Dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w tunel foliowy. Nie musi być to ogromny tunel, można równie dobrze wybrać niewielki, zwłaszcza, jeśli planujemy uprawy jedynie na własny użytek. Wiele słyszy się o tym, że w można w nich uprawiać warzywa niemal przez cały rok. Zatem jakie można posadzić w tunelu jesienią, aby cieszyć się plonami?

Czosnek – naturalny antybiotyk, w który warto zainwestować

Czosnek sadzi się dwukrotnie wiosną i jesienią. Ten sadzony jesienią wykształca większe główki i nie posiada kwiatów. Jego zaletą jest także szybsze dojrzewanie. Do wzrostu wystarczy mu temperatura 3 stopni Celsjusza.

Wymaga gleby o odczynie obojętnym, wilgotnej i próchniczej, zasobnej w składniki odżywcze. Ząbki czosnku ozimego, bo tak nazywa się ta odmiana, wysadza się w październiku. Wkłada się go do ziemi na głębokość 5 cm szpiczastą częścią do góry i zasypuje ziemią.

Czosnek potrzebuje regularnego nawadniania i spulchniania gleby. Należy dodawać do niej kompostu lub hummusu i dbać, by nie była przesuszona. Gdy liście brązowieją przychodzi czas na zbiory.

Wtedy należy go przesuszyć wieszając w powietrzu, np. na sznurku na trzy dni. Następnie należy go schować do ciemnego, zimnego i wentylowanego pomieszczenia, gdzie temperatura nie przekracza 5 stopni. Dzięki temu zachowuje on świeżość i swoje niezrównane własności odżywcze, bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze na długi czas.

Brukselka – doskonałe warzywo pełne witamin

Jesienią z powodzeniem w tunelu foliowym możesz posadzić również brukselkę. To warzywo nie lubi zbyt ciepłej pogody i najlepiej rozwija się w temperaturze ok. 12 stopni, zatem od września do połowy października śmiało można ją posadzić.

Lubi glebę żyzną, zasobną w składniki odżywcze i obojętną, jeśli chodzi o PH. Doskonale znosi przymrozki i nie przerywa swojej wegetacji, zatem nie trzeba obawiać się, że przy spadku temperatury w nieogrzewanych tunelach foliowych do ogrodu uprawa brukselki się nie uda. Może wytrzymać temperaturę do minus 15 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć, że kiedy wzrasta w niskiej temperaturze ma mniej gorzkich substancji. W związku z tym trzeba się mniej natrudzić, by pozbyć się goryczki przy obróbce termicznej na patelni, choć nacinanie jest wskazane.

Sałata zimowa – bogata w witaminę E, która przedłuża młodość i witalność

Świetnie w jesiennej uprawie sprawdzi się również sałata zimowa. Jak wiadomo jest ona bogata w witaminy, a w szczególności witaminę E, która zwalcza wolne rodniki tlenowe razem z witaminą C oraz kwasami Omega-3. Sałatę można sadzić do gruntu nawet w październiku.

Czas wzrostu to około 40-45 dni. Z pewnością będzie ona doskonała do przygotowywanych kanapek z przetworami pomidorów czy papryką z zalewy octowej. Sałata pozytywnie wpływa na skórę i przedłuża jej młodość.

Czy potrzeba więcej argumentów, aby posadzić ją w tunelu foliowym? Trzeba wiedzieć, że sałata potrzebuje słonecznego stanowiska i gleby o umiarkowanej wilgotności, a także obojętnym odczynie.

Jarmuż – zielone warzywo należące do superfood

Profesjonalny tunel foliowy to doskonale miejsce na posadzenie jarmużu. To warzywo należące do grupy tzw. super foods. Zawiera bowiem cenne witaminy i składniki mineralne. Znajdziemy w nim witaminy: C, B1, B2, E, K, PP, a także A.

Znajduje się w nim również sporo białka, a także cenny kwas foliowy. To warzywo cenione również przez wegan. Podobnie jak większość roślin kapustnych jarmuż preferuje glebę żyzną, zasobną w składniki odżywcze, średnio wilgotną, a także o odczynie obojętnym. Z brukselką łączy go to, że również po przemarznięciu można liczyć na lepsze walory smakowe.

Jesienne uprawy w tunelach mogą być naprawdę udane. Warto sięgać po sprawdzone warzywa, które można uprawiać dzięki dużej wytrzymałości niemal przez cały rok. Odpowiednie warunki glebowe oraz ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi jaką daje tunel sprzyjają lepszym plonom, co zachęca do siania i sadzenia roślin w tunelu foliowym przez cały rok.

4.7/5 - (ilość ocen: 4)