Zwalczenia Szkodników w Ogrodzie

Każdy z nas chce aby nasze owoce, warzywa oraz kwiaty były piękne i dorodne. Niestety mimo naszych starań i stosowania różnych domowych metod, nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec atakowaniu roślin przez szkodniki. Niestety często nie obejdzie się bez zastosowania odpowiedniego środka chemicznego.

Najbardziej znanym i najczęściej stosowanym środkiem (ze względu na swoje właściwości oraz wysoką skuteczność) jest Mospilan. Jest to środek, który nie tylko chroni rośliny przed szkodnikami, ale również skutecznie radzi sobie z już zaatakowanymi roślinami. Można go stosować do ochrony warzyw i owoców oraz roślin ozdobnych.

Zastosowanie środka Mospilan

Preparat Mospilan może zwalczać szkodniki gryzące i ssące w następujących produktach:

  • ziemniaki: larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej. Oprysk ten należy wykonać kiedy składane są jaja oraz masowo wylęgają się larwy.
  • jabłoń, śliwa: mszyce. Oprysk ten wykonuje się w chwili pojawienia pierwszej kolonii mszyc śliwy od fazy zielonego pąka.
  • truskawki: opuchlaki. Zabieg należy wykonać po zbiorze owoców opryskując rośliny oraz glebę pod nimi.
  • jabłoń: toczyk gruszowiaczek, owocnica jabłkowa. Oprysk należy wykonać w czasie opadania płatków kwiatowych.
  • papryka, ogórek, pomidor: mączlik, mszyce, wciornastki. Oprysk należy wykonać po zaobserwowaniu szkodnika.
  • rośliny ozdobne: czerwce, mszyce, wciornastek, mączlik szklarniowy, miniarki. Oprysk należy wykonać po zauważeniu szkodników.
  • wiśnia, czereśnia: nasionnica trześniówka. Oprysk należy wykonać w okresie masowego składania jaj oraz pojawianie się muchówek.

Mospilan

Działanie środka Mospilan

Mospilan to środek, który zwalcza szkodniki o działaniu żołądkowym oraz kontaktowym. Działa na rośliny systemicznie, powierzchniowo oraz wgłębnie. Jest to środek bardzo przydatny tam, gdzie walka z insektami jest utrudniona z powodu braku bezpośredniego kontaktu. Środek wnika do wnętrza rośliny, dociera do jej tkanek co w znacznym stopniu ułatwia walkę ze szkodnikami. Działanie środka dzięki temu utrzymuje się także nawet wtedy, kiedy oprysk został wykonany, a spadł tuż po nim deszcz. Insekty po zastosowaniu środka z miejsca przestają żerować, a po kilku godzinach umierają.

Stosowanie środka Mospilan

Mospilan dostępny jest w formie rozpuszczonego w wodzie proszku. Stosuje się go natomiast w formie oprysku. Środek mieszamy z wodą i wlewamy do wypełnionego do połowy opryskiwacza. Oprysku nie zaleca się wykonywać podczas silnych wiatrów, a także opadów deszczu. Również zaleca się, aby oprysk był wykonywany w godzinach wieczornych, kiedy to pszczoły odlecą do swoich uli. Jeśli zdecydujemy się opryskać środkiem Mospilan warzywa albo owoce to musimy pamiętać, iż trzeba będzie odczekać czternaście dni zanim będziemy mogli zjeść opryskane warzywa oraz owoce. Jedynie ziemniaki można spożywać już po trzech dniach od oprysku.

Zakres stosowania środka Mospilan został znacznie rozszerzony w porównaniu do zakresu sprzed kilku lat. Mospilan można kupić jedynie w sklepach, które posiadają zezwolenie na sprzedaż środków ochrony roślin oraz przez internet. Wszystkie niezbędne informacje jak chociażby dawkowanie oraz zastosowanie środka Mospilan można także znaleźć na etykiecie preparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *