Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Projektując ogród, często skupiamy się głównie na rozmieszczeniu roślin i mebli ogrodowych. Zapominamy jednak o innym, równie istotnym aspekcie – o zaplanowaniu oświetlenia. Ono przecież również jest bardzo ważne – jak bez oświetlenia przejść przez ogród do drzwi, nie potykając się o kamienie czy rabatki? Jak spędzić przyjemny wieczór na zewnątrz, nie widząc swoich rozmówców? Podpowiadamy, jak skutecznie zaplanować oświetlenie ogrodowe!

Lampy ogrodowe – gdzie będą niezbędne?

Planując oświetlenie ogrodu, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • Oświetlenie bramy wjazdowej, garażowej, podjazdu oraz furtki,
  • Oświetlenie drzwi wejściowych i schodów prowadzących do nich,
  • Oświetlenie tarasu,
  • Oświetlenie ścieżek,
  • Oświetlenie elewacji domu,
  • Oświetlenie oczka wodnego, rabat kwiatowych i innych istotnych elementów ogrodu.

Liczba lamp ogrodowych oraz ich rozmieszczenie zależą w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb – tego, jak duży jest nasz ogród oraz jakie elementy chcemy w nim podkreślić. Dla przykładu, oświetlenie rabat kwiatowych nie jest niezbędne, jednak już w przypadku oczka wodnego warto wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy uniknąć wypadku w postaci gości lub domowników wpadających do wody.

Oprawa schodowa również powinna być dopasowana do całości wystroju. Wtedy na pewno będzie niesamowity efekt.

Kupując lampy do ogrodu warto pamiętać, by wybrać takie, które są przystosowane do panujących na dworze warunków atmosferycznych. Oznacza to,  że muszą one być odporne na wiatr, deszcz czy śnieg, długotrwałą wilgoć czy różne temperatury – powinny posiadać stopień ochrony oznaczony co najmniej znacznikiem IP 44.

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Nowoczesne rozwiązania w zakresie oświetlenia ogrodowego pozwalają zainstalować je szybko, łatwo i wygodnie. Co więcej, jeśli tylko dobierzemy odpowiednie lampy, to oświetlenie ogrodu wcale nie musi nas wiele kosztować! Jakie rozwiązania warto wypróbować?

1.      Lampy solarne

Lampy solarne, jak sama nazwa wskazuje, czerpią energię z promieni słonecznych – mówi ekspert sklepu lampy.pl. – W ciągu dnia się ładują, a w nocy świecą delikatnym, rozproszonym światłem. Dzięki temu nic nas nie kosztują i są bardzo ekologiczne. Warto rozważyć zakup lamp solarnych z czujnikiem zmierzchu – wówczas będą same się uruchamiać, gdy tylko zrobi się ciemno.

Warto też zauważyć, że lampy solarne są bardzo łatwe w podłączeniu – nie wymagają przecież żadnych dodatkowych kabli. Wiele modeli posiada jedynie grot ziemny, który wystarczy wbić w ziemię, by zamontować lampę w wybranym przez nas miejscu.

2.      Lampy LED

Lampy LED to również rozwiązanie oszczędne oraz trwałe. Nie tylko zużywają dużo mniej prądu niż tradycyjne żarówki, ale także świecą znacznie dłużej – przeciętna żywotność lampy ledowej to około 30 tysięcy godzin, podczas gdy w przypadku tradycyjnej żarówki jest to około 1 tysiąca godzin! Warto więc początkowo wydać więcej pieniędzy (żarówki ledowe nadal są droższe od tych tradycyjnych), by cieszyć się nie tylko długotrwałym rozwiązaniem, ale i oszczędnościami w postaci niższych rachunków za prąd.

3.      Lampy z czujnikiem ruchu

Lampa z czujnikiem ruchu zapali się tylko wtedy, gdy ktoś znajdzie się w jej pobliżu – mówi ekspert sklepu lampy.pl. – To rozwiązanie, które sprawdzi się na przykład przy furtce lub podjeździe – dzięki temu nie będziemy musieli pozostawiać świateł włączonych przez całą noc lub uruchamiać ich za każdym razem, gdy ktoś z domowników czy gości będzie wchodzić. Lampy z czujnikiem ruchu są rozwiązaniem dobrym zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska.

Przemyślane oświetlenie ogrodu pozwoli nam cieszyć się jego urokiem także po zmierzchu, a dodatkowo znacząco ułatwi poruszanie się po nim zarówno domownikom, jak i gościom. Z dobrze dobranymi lampami ogrodowymi wszystkie letnie przyjęcia przeniosą się na taras, a rodzina z pewnością pokocha kolacje pod gwiazdami spożywane w przyjemnym półmroku.

A jeśli zastanawiamy się, które lampy najlepiej oświetlą ścieżki w ogrodzie, a które sprawdzą się na tarasie, zapraszamy do przeczytania tego artykułu, gdzie rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

4.5/5 - (ilość ocen: 20)