Sprzęt makita – przegląd popularnych narzędzi ręcznych, elektrycznych, akumulatorowych i spalinowych

Japońska firma Makita jest jednym z najpopularniejszych producentów profesjonalnego sprzętu do remontów, majsterkowania i prac ogrodowych. Wśród produktów sygnowanych charakterystycznym logo Makity znajdziemy narzędzia ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Od taczek i nożyc ogrodowych, po wiertarki i myjki ciśnieniowe – oferta japońskiego producenta jest naprawdę szeroka. Które narzędzia mogą się przydać każdemu z nas, które z nich cieszą się największą popularnością ze względu na swój uniwersalizm? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

Taczki, których nie trzeba pchać

Wśród sprzętu Makity znajduje się wiele innowacyjnych urządzeń, które mogą nam ułatwić mozolną pracę w ogrodzie i na budowie. Za przykład może posłużyć samobieżny wózek transportowy Makita DCU180Z. Z wyglądu przypomina taczki, działa również na podobnej zasadzie. Urządzenie ma pakowność, która wynosi 130 kilogramów, można na nim zamontować platformę ładunkową (do przewożenia drewna, worków z ziemią) lub skrzynię ładunkową, o kształcie przypominającym ten znany z tradycyjnych taczek (a więc nadającą się do transportu piachu, ziemi, kompostu itd.). Czym więc to urządzenie różni się od tradycyjnego modelu taczek? Podstawowa różnica polega na tym, że o ile do pchania i wyładowywania taczek musimy używać siły naszych mięśni, tak samobieżny wózek transportowy Makita DCU180Z jest napędzany silnikiem bezszczotkowym o mocy 18 V, który jest umieszczony w przednim kole maszyny. Wszystko to sprawia, że maszyna może rozpędzić się do 3,5 kilometrów na godzinę (mniej więcej z taką szybkością porusza się dorosły człowiek), a dwa akumulatory pozwalają na przejechanie w sumie 3,6 kilometra bez konieczności ładowania baterii. Samobieżny wózek transportowy Makita DCU180Z wyposażony jest w hamulec, trzy biegi (dwa do przodu, jeden do tyłu), regulowaną rękojeść i LED-owe oświetlenie, które pozwala na pracę również w nocy.

Sprzęty Makita do prac ogrodowych

Wśród sprzętów Makita, które przeznaczone są do prac ogrodowych, znajdziemy szeroki wybór narzędzi ręcznych, akumulatorowych, elektrycznych i spalinowych. Są to między innymi nożyce do żywopłotu, podkaszarka, która pozwala wyciąć trawę z miejsc, do których ciężko się dostać przy użyciu kosiarki na kółkach, a także wielofunkcyjne nożyce do trawy i żywopłotu. Narzędzia akumulatorowe są ciche i mobilne, narzędzia elektryczne może mają więcej mocy, ale jednocześnie ich zasięg ograniczony jest przez kabel, który łączy je ze źródłem zasilania. Narzędzia spalinowe mają największą moc, ale są jednocześnie najcięższe, najgłośniejsze i najbardziej szkodzą środowisku poprzez emisję spalin.

Podkaszarka – krótka charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, podkaszarka do trawy może pomóc nam dotrzeć w trudnodostępne miejsca. Jest to mniejsze urządzenie z tej samej rodziny, co kosa spalinowa lub elektryczna. Nadaje się między innymi do ścinania wysokiej trawy. Specjalna przystawka ułatwia pracę – sprawia, że maszyna sunie gładko po ziemi, a jej ostrze (najczęściej rozpędzona i szybko obracająca się żyłka lub linka) nie ugrzęźnie w ziemi. Jest to urządzenie lekkie i zwrotne. Ergonomicznie wyprofilowana rękojeść, wykorzystanie antypoślizgowych materiałów sprawia, że maszyna pewnie leży w dłoni.

Nożyce do żywopłotu – podstawowe informacje

Akumulatorowe lub elektryczne nożyce do żywopłotu to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nieco zaniedbali roślinność okalającą ich działkę. Pędy żywopłotu mają to do siebie, że wystarczy chwila nieuwagi, by rozrosły się do szaleńczych rozmiarów, wypuściły nowe pędy i ogólnie zawładnęły naszym ogrodem. By je poskromić, czasem nie wystarczą zwykłe nożyce do żywopłotu – czasem musimy się wspomóc najnowszą technologią i wybrać elektryczne lub akumulatorowe nożyce. Dzięki nim szybciej i sprawniej poradzimy sobie nawet z największym gąszczem. Będziemy mieli też pewność, że krzewy będą przycięte równo.

Szeroki wybór sprzętu Makita

Przedstawione w powyższych akapitach urządzenia to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wśród sprzętów Makita znajdziemy jeszcze całe mnóstwo narzędzi, których uniwersalny charakter i profesjonalne wykonanie mogą ułatwić nam niejedną pracę. Niezależnie od tego, czy szukamy narzędzi, które będziemy mogli wykorzystać podczas remontu, na budowie czy do pielęgnacji ogrodu, japoński producent sprzętu Makita z pewnością spełnią swą rolę.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 11 września 2019 o 11:48

    Makita z marki, która była długo ignorowana, wyrosła na prawdziwego kolosa. Ale co się dziwić, to w końcu japońska marka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *