Oświetlenie w stylu industrialnym – nie tylko w klimatycznych loftach
Przestrzenie urządzone w stylu industrialnym fascynują. To nie tylko przestronność, surowe materiały i stonowane kolory z miejscem na nieco więcej dynamizmu. Mamy do czynienia z atmosferą poprzemysłowych fabryk, w których dziś urządza się przestrzenie mieszkalne. To świetny sposób na stworzenie domowego wnętrza, a także miejsca z przeznaczeniem na biuro czy wystawy, wernisaże i pokazy.
Nieodłączonym elementem takich przestrzeni jest oświetlenie. To ono – surowe, zimne, geometryczne, buduje charakter. Jest jednak na tyle uniwersalne, że można je wpisać również w aranżacje innego rodzaju. Poznajmy je!
Metal i kolor, które wpisują się w potrzeby wystrojów klasycznych
Lampy w stylu industrialnym przeważnie obfitują w metal. Niekiedy uzupełniają je dodatki szkła. To modne i ciekawe połączenie, idealne do loftów, ale nie tylko. Metalowe klosze w geometrycznych kształtach lub te, które przypominają ażurowe konstrukcje, najczęściej spotykamy w kolorach czerni, miedzi, srebra, złota, ale i bieli. Kilka kolorów, dobrze nam znanych, a jednak sprawiających, że oświetlenie industrialne pozostawia duże pole do popisu pod względem aranżacji wnętrz.
Klasyczne i tradycyjne wystroje lubią harmonię, równowagę, spokój. Jest w nich jednak miejsce na wyrazistą, wręcz agresywną kolorystykę. Czerń nie musi być wcale smutna, przytłaczająca i melancholijna. Gdy ozdabia jasne wnętrze, a klosz lampy industrialnej od wewnątrz został uzupełniony o miedziany kolor, oświetlenie staje się eleganckie. Poza tym czarna lampa, tak często spotykana w typowych loftach, w tym właśnie wydaniu kontrastuje ze śnieżnobiałymi frontami kuchennych szafek. Dużymi płytkami podłogowymi lub ściennymi, które prezentują efekt złamanej bieli, lekko wpadającej w szarość. Czarno-białe połączenia są modne, klasyczne i atrakcyjnie się prezentują.
Pośród oświetlenia typowo industrialnego, można znaleźć pojedyncze lampy wiszące na długich linkach, zakończone skromnymi, błyszczącymi kloszami, jak te z oferty Azzardo.com.pl. Ponownie zyskujemy na eleganckim oświetleniu, które w tej formie doskonale rozświetla długie stoły jadalniane.
Efekt oferowany przez lampy w stylu industrialnym, wykorzystamy w wielu sypialniach. Tutaj liczy się atmosfera, która sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Światło powinno być ciepłe, przyjazne dla oczu, pozwalające uzyskać klimat domowego ogniska. Wybierając niewielkich rozmiarów lampę, która posiada ażurową, metalową osłonę, dodaje się charakteru banalnej sypialni, ale nie umniejsza atmosferze sprzyjającej spoczynkowi nocnemu.
Łamiemy stereotypy!
Rustykalne, retro czy vintagowe aranżacje, kojarzą się ze swego rodzaju chaosem, nadmiarem drobiazgów, mnóstwem elementów wyposażenia. Mimo wszystko takie wnętrza są przytulne, ciepłe i przywodzą na myśl ulubione, babcine pokoiki czy kuchnie.
W takim stylu stawia się w dużej mierze na wykorzystanie naturalnych materiałów. Króluje drewno, bo jest niejednorodne, a jednocześnie eleganckie. Służy do wykonania mebli, dekoracji i oświetlenia. W lampach zaś, drewniany materiał wraz z metalem czy szkłem, jest w stanie stworzyć niepowtarzalny duet. Pośród oświetlenia industrialnego widnieją propozycje, w których dominuje drewno. To zatem świetna okazja, by chaos i nieco zbyt dużą liczbę elementów wyposażenia czy ozdób, uzupełnić o prostą i surową lampę.
Oświetlenie industrialne, jeśli spojrzeć na oferty sklepów stacjonarnych czy internetowych, to naprawdę szeroki wybór. Drewno, szkło i metal. Barwy wyraziste i dominujące, jak czerń, ale łagodzone przez eleganckie wykończenie w postaci nuty srebra, miedzi czy złota. Okrągłe i owalne klosze lub ażurowe kompozycje, które ukazują piękno dużej żarówki z widocznym żarnikiem. Pojedyncze lampy wiszące, zebrane w kiść lub oświetlenie o całkiem sporych rozmiarach, by stało się głównym punktem dekoracyjnym.
Nie będąc posiadaczami typowych loftów lub wnętrz urządzonych jota w jotę w stylu industrialnym, z powodzeniem możemy szukać wśród tego typu oświetlenia. Nadając mu nowej roli, odświeżymy swoją aranżację i dodamy jej wyrafinowania.