Farba do łazienki – jak wybrać?

farba do łazienki

Obecnie wielu właścicieli domów i mieszkań układa w łazience płytki ceramiczne jedynie w tzw. strefie mokrej (do około 150 cm wysokości). Powyżej tej granicy ściany i sufity malowane są farbą. Sprawdź, jaka farba do łazienki zapewni najwyższą trwałość, będzie odporna na wilgoć, a zarazem nada pomieszczeniu eleganckiego charakteru.

Dobierz specjalistyczną farbę do łazienki

Pomalowane ściany łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ nie mają one fug, w których gromadzi się brud. Z tego powodu położenie płytek w tzw. strefie mokrej i pomalowanie pozostałych części ścian oraz łazienkowego sufitu farbą cieszy się rosnącą popularnością. Obecnie producenci oferują szeroki wybór specjalistycznych farb dostosowanych do malowania pomieszczeń o podniesionym poziomie wilgoć. Farby pozwalają ścianom oddychać, dzięki czemu nie gromadzi się na nich wilgoć i nie powstaje grzyb czy pleśń. Wielu producentów określa takie farby jako „Kuchnia i Łazienka” lub „Łazienka”. Są one wydajne, dobrze pokrywają ściany i są odporne na działanie wody czy chemikaliów. Wiele z nich jest zmywalnych, dlatego ewentualne zabrudzenia można w łatwy sposób usunąć.

Jaki rodzaj farby wybrać?

Do łazienki można wybrać farby:

• akrylowe,
• lateksowe,
• akrylowe lateksowe,
• lateksowe akrylowo-kompozytowe,
• ceramiczne.

Farby akrylowe posiadają w swoim składzie żywicę akrylową, która stanowi ich spoiwo. Ich zaletą jest to, że pozwolą stworzyć na łazienkowych ścianach powłokę dobrze przepuszczającą parę wodną. Są trwałe, kolor jest odporny na zmywanie, dobrze pokrywają cegłę, tynk oraz tapety. Do łazienki najlepiej wybrać wersję odporną na bakterie i zarodniki grzybów. Słabszą stroną farb akrylowych jest to, że wymagają bardzo dobrego przygotowania ścian, ponieważ pokrywają tylko najpłytsze zarysowania powierzchni.

Farby lateksowe zawierają więcej żywic niż akrylowe, dlatego lepiej kryją ściany. Pozwalają one ścianie oddychać, bez problemu można je zmywać (nawet szorować). Farby lateksowe można wykorzystać do pomalowania betonu, cegły, tynku, drewna, płyt gipsowo-kartonowych, płyt MDF czy płyt wiórowych. Do łazienki sprawdzą się wersje z dodatkiem czystego srebra, które ma właściwości bakteriobójcze.

Farby akrylowe lateksowe gwarantują wysoką przepuszczalność, a zarazem są odporne na zabrudzenia i szorowanie. Farby lateksowe akrylowo-kompozytowe idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, ponieważ mają najwyższą spośród konkurencji odporność na szorowanie.

Farby ceramiczne dobrze sprawdzą się, gdy chcemy uzyskać w łazience efekt dekoracyjne, ponieważ dają na ścianie delikatny połysk. Warto podkreślić, że są elastyczne, dlatego pozwalają niwelować rysy i inne nierówności na ścianach. Taka powłoka nie chłonie kurzu, dlatego ściany w łazience długo będą prezentować się niczym świeżo pomalowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *