Jak wybrać kuchenkę gazową? Co lepsze: kuchenka wolnostojąca, czy do zabudowy?

kuchenka gazowa

W większości polskich mieszkań oraz domów znajdują się instalacje gazowe, które umożliwiają podłączenie kuchenki gazowej. Ten sposób przygotowywania potraw cieszy się niezmiennie dużą popularnością, ponieważ pozwala zaoszczędzić na rachunkach oraz nie wymaga wymiany instalacji elektrycznej w starym budownictwie. Jednak jeśli myślisz o zakupie nowej kuchenki gazowej, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kuchenki gazowej?

Na początku zapoznaj się z różnymi modelami kuchenek gazowych, które możesz łatwo porównać na www.homebook.pl/produkty/kuchenki-gazowe. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju sprzęt jest na rynku oraz jakie są różnice w cenie.

W pierwszej kolejności musisz zdecydować, z czego ma być wykonana płyta gazowa kuchenki. Na rynku dostępne są płyty szklane, emaliowane, ceramiczne i stalowe. Najdroższe (i przez większość uważane za najbardziej estetyczne) są płyty ceramiczne. Za to do najczęściej wybieranych należą emaliowane.

W większości przypadków płyta gazowa posiada jeden mały palnik, jeden duży oraz dwa średnie. Ich rozmieszczenie może być różne, dlatego najlepiej kierować się swoimi preferencjami.

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, wybierz kuchenkę gazową z automatyczną, wbudowaną zapalarką – wtedy wystarczy odkręcić gaz. W kuchenkach starego typu konieczne były posiadanie pod ręką osobnej zapalarki, a w niektórych modelach do dziś jest przycisk, który trzeba nacisnąć, aby gaz się zapalił. Warto też zainwestować w kuchenkę posiadającą blokadę przed niezamierzonym uruchomieniem.

Kolejnym bardzo istotnym elementem każdej kuchenki gazowej jest ruszt. Może być jednoczęściowy, dwuczęściowy lub osobny dla każdego palnika. Najczęściej ruszt wykonany jest z emalii lub z żeliwa. Żeliwne ruszty są zdecydowanie lepszej jakości, cechują się większą trwałością oraz dłużej utrzymują ciepło. I choć są droższe, to różnica w cenie nie jest duża.

Kuchenka gazowa, czy gazowo-elektryczna – co wybrać?

Następnie musisz się zastanowić, czy wolisz kuchenkę gazową z piekarnikiem gazowym, czy gazowo-elektryczną.

Kuchenki gazowe z gazowym piekarnikiem są tańsze oraz pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, gdy często pieczesz. Choć są bardziej ekonomiczne, mają wiele wad. Przede wszystkim nie powinny być umieszczane w małych kuchniach – muszą znajdować się w pomieszczeniach z dobrą wentylacją.

Trzeba też wiedzieć, że piekarniki gazowe grzeją tylko od dołu, przez co niektóre potrawy (a w szczególności ciasta) mogą nie wychodzić tak smacznie, jak w kuchenkach elektrycznych. Mają też mniejszy zakres temperatury i nie posiadają tylu dodatkowych opcji.

Lepsza kuchenka wolnostojąca, czy do zabudowy?

Wybór kuchenki wolnostojącej lub do zabudowy do często kwestia wyłącznie estetyczna oraz finansowa. Kuchenki wolnostojące są znacznie tańsze, jednak posiadają standardowe wymiary: 50 lub 60 cm szerokości, 60 cm głębokości oraz 85 cm wysokości. Za to kuchenki do zabudowy łatwiej dopasować do aranżacji wnętrza.

Musisz jednak wiedzieć, że do zabudowy można kupić jedynie kuchenki gazowo-elektryczne, gdyż kuchenek gazowych z gazowym piekarnikiem nie można zabudowywać.

Zanim zaczniesz szukać kuchenki gazowej, zastanów się nad swoimi potrzebami. Potem, kierując się powyższymi wskazówkami, na pewno łatwiej będzie Ci wybrać ergonomiczny i estetyczny sprzęt AGD.

Jak wybrać kuchenkę gazową? Co lepsze: kuchenka wolnostojąca, czy do zabudowy?
4.7 (93.33%) 3 głosów
Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię Kuchnia jest dla niektórych osób sercem całego domu. Wszystko zależy od podejścia. Wydawałoby się, że urządzenie kuchni to wyjątkowo prosta sprawa...
Jaki wybrać aneks kuchenny W zależności od naszych potrzeb jak i przestrzeni, jaka mamy do wykorzystania decydujemy się na tak zwane kuchnie otwarte oraz zamknięte. Zarówno ...
Aranżacje małej kuchni W budownictwie wielorodzinnym bardzo często można spotkać kuchnię małych rozmiarów. Jest to najczęściej długa kuchnia, a wąska lub odwrotnie – sze...
Jak urządzić kuchnię Kuchnia jest najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem w całym domu. To tutaj skupia się całe życie rodzinne - można powiedzieć, że kuchnia jest swego ...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz
rodzaje mebli
Jakie są rodzaje mebli
materac do spania
Jak dobrać materac do spania
Projektowanie i dekorowanie dobrze urządzonej łazienki
Projektowanie i dekorowanie dobrze urządzonej łazienki
Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię
Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
Przemodeluj swój dom
Przemodeluj swój dom za cenę, na jaką możesz sobie pozwolić
Kupić dom czy mieszkanie
Kupić dom czy mieszkanie
aneks-czy-bez
Mieszkanie z aneksem czy bez
swiatlo-ogrodowe
Dlaczego oświetlenie ogrodowe jest ważne
a31372345
Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?
Jak zaprojektować ogród
Jak zaprojektować ogród
ogród
Pomysły na zaprojektowanie ogrodu
Jak-ozywic-wnetrze
Jak ożywić wnętrze – 20 prostych porad
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Udekoruj pokój gier
Wymarzony relaks w każdym miejscu i czasie
Wymarzony relaks w każdym miejscu i czasie
Kozetka czy kozetka
Kozetka czy kozetka – Co wybrać?
Jak kupować meble online
Świat zakupów online – Jak kupować meble online
naturalne drewno
Nie ma nic jak naturalne drewno
szklana-sciana
Szklane ściany