Jak wybrać kuchenkę gazową? Co lepsze: kuchenka wolnostojąca, czy do zabudowy?

kuchenka gazowa

W większości polskich mieszkań oraz domów znajdują się instalacje gazowe, które umożliwiają podłączenie kuchenki gazowej. Ten sposób przygotowywania potraw cieszy się niezmiennie dużą popularnością, ponieważ pozwala zaoszczędzić na rachunkach oraz nie wymaga wymiany instalacji elektrycznej w starym budownictwie. Jednak jeśli myślisz o zakupie nowej kuchenki gazowej, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kuchenki gazowej?

Na początku zapoznaj się z różnymi modelami kuchenek gazowych, które możesz łatwo porównać na www.homebook.pl/produkty/kuchenki-gazowe. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju sprzęt jest na rynku oraz jakie są różnice w cenie.

W pierwszej kolejności musisz zdecydować, z czego ma być wykonana płyta gazowa kuchenki. Na rynku dostępne są płyty szklane, emaliowane, ceramiczne i stalowe. Najdroższe (i przez większość uważane za najbardziej estetyczne) są płyty ceramiczne. Za to do najczęściej wybieranych należą emaliowane.

W większości przypadków płyta gazowa posiada jeden mały palnik, jeden duży oraz dwa średnie. Ich rozmieszczenie może być różne, dlatego najlepiej kierować się swoimi preferencjami.

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, wybierz kuchenkę gazową z automatyczną, wbudowaną zapalarką – wtedy wystarczy odkręcić gaz. W kuchenkach starego typu konieczne były posiadanie pod ręką osobnej zapalarki, a w niektórych modelach do dziś jest przycisk, który trzeba nacisnąć, aby gaz się zapalił. Warto też zainwestować w kuchenkę posiadającą blokadę przed niezamierzonym uruchomieniem.

Kolejnym bardzo istotnym elementem każdej kuchenki gazowej jest ruszt. Może być jednoczęściowy, dwuczęściowy lub osobny dla każdego palnika. Najczęściej ruszt wykonany jest z emalii lub z żeliwa. Żeliwne ruszty są zdecydowanie lepszej jakości, cechują się większą trwałością oraz dłużej utrzymują ciepło. I choć są droższe, to różnica w cenie nie jest duża.

Kuchenka gazowa, czy gazowo-elektryczna – co wybrać?

Następnie musisz się zastanowić, czy wolisz kuchenkę gazową z piekarnikiem gazowym, czy gazowo-elektryczną.

Kuchenki gazowe z gazowym piekarnikiem są tańsze oraz pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, gdy często pieczesz. Choć są bardziej ekonomiczne, mają wiele wad. Przede wszystkim nie powinny być umieszczane w małych kuchniach – muszą znajdować się w pomieszczeniach z dobrą wentylacją.

Trzeba też wiedzieć, że piekarniki gazowe grzeją tylko od dołu, przez co niektóre potrawy (a w szczególności ciasta) mogą nie wychodzić tak smacznie, jak w kuchenkach elektrycznych. Mają też mniejszy zakres temperatury i nie posiadają tylu dodatkowych opcji.

Lepsza kuchenka wolnostojąca, czy do zabudowy?

Wybór kuchenki wolnostojącej lub do zabudowy do często kwestia wyłącznie estetyczna oraz finansowa. Kuchenki wolnostojące są znacznie tańsze, jednak posiadają standardowe wymiary: 50 lub 60 cm szerokości, 60 cm głębokości oraz 85 cm wysokości. Za to kuchenki do zabudowy łatwiej dopasować do aranżacji wnętrza.

Musisz jednak wiedzieć, że do zabudowy można kupić jedynie kuchenki gazowo-elektryczne, gdyż kuchenek gazowych z gazowym piekarnikiem nie można zabudowywać.

Zanim zaczniesz szukać kuchenki gazowej, zastanów się nad swoimi potrzebami. Potem, kierując się powyższymi wskazówkami, na pewno łatwiej będzie Ci wybrać ergonomiczny i estetyczny sprzęt AGD.

Jak wybrać kuchenkę gazową? Co lepsze: kuchenka wolnostojąca, czy do zabudowy?
4 (80.8%) 25 głosów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Rozsądnym ekonomicznie wariantem aranżacji przestrzeni jest stawianie na dodatki, które…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Oświetlenie w stylu industrialnym – nie tylko w klimatycznych loftach
Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym