Jak urządzić salon: kilka praktycznych porad
Salon jest wizytówką całego domu. To właśnie w salonie nie tylko spędzamy wolny czas, ale i przyjmujemy gości. Musi to być pomieszczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim wygodne. W ciągu dnia wykonuje się tutaj wiele czynności – ogląda się telewizję, pije kawę, czasem pracuje, je posiłki.
Salon to miejsce do zabaw z dziećmi. Właśnie te rzeczy, które robimy w salonie, powinny decydować o jego wyglądzie i wystroju. Rozmiar salonu zależy głównie od tego, czy mieszkamy w bloku czy w domu.
Kształt salonu
W domu, gdzie salon to bardzo często największe pomieszczenie, jego rozplanowanie i urządzenie nie jest trudne. Najpraktyczniejszym kształtem salonu jest kwadrat lub prostokąt bardzo zbliżony do kwadratu. Tak salon wygląda zazwyczaj w mniejszych mieszkaniach. W domach również, jednak tutaj często pojawiają się też pokoje dzienne w kształcie litery L, które również mają wiele zalet.
Salon powinien być pomieszczeniem jasnym, a to, w jaki sposób go urządzimy, musi pasować do reszty domu. Jeśli mamy taras, to warto ulokować pokój gościnny tam, gdzie wyjście na dwór. Bardzo często największym dylematem przy urządzaniu salonu jest kolor ścian.
Jeśli planujemy połączyć ze sobą kilka barw, warto wybierać te z jednej gamy kolorystycznej, żeby dobrze się uzupełniały, a nie ze sobą gryzły. Ważnym elementem wyposażenia salonu jest telewizor. Powinien się on znajdować w takim miejscu, żeby nie odbijały się od niego promienie słoneczne wpadające przez okno.
Jego środek powinien znajdować się mniej więcej na wysokości wzroku oglądających, a na przeciwko powinniśmy postawić sofę. Telewizor nie musi być postawiony na szafce. Może on wisieć przymocowany do specjalnego wysięgnika
Jak urządzić małe pomieszczenie
Dużo ciężej jest z reguły urządzić małe pomieszczenie. Kluczową rolę grają tutaj meble, których ustawienie może decydować o ogólnym wyglądzie salonu. Najlepsza do salonu będzie szeroka sofa, najlepiej narożna – dzięki takiemu rozwiązaniu w prosty sposób zagospodarujemy wolną przestrzeń w pomieszczeniu.
Salon to miejsce do relaksu i odpoczynku. Oprócz sofy do salonu warto kupić stolik kawowy. Okrągły kształt sprawi będzie tutaj najlepszy. Przestrzeń w pokoju zabiorą zbędne meble oraz niepotrzebne elementy wystroju.
W dużym salonie może być ich więcej, jednak jeśli nasz pokój gościnny jest mały, to sofa, stolik i szafka pod telewizor zdecydowanie wystarczą. Meble powinny być w stonowanych, uniwersalnych kolorach. Sprawi to, że szybko się nie znudzą. Wnętrze można ożywić i sprawić, że będzie bardziej przytulne dzięki dodatkom takim jak poduszki czy koce. Nawet w małym salonie powinna się znaleźć przestrzeń stanowiąca funkcję jadalni.
Optyczne powiększenie małego pomieszczenia
Dlatego oprócz stolika kawowego, warto w pokoju gościnnym umieścić stół z krzesłami. Dobrym pomysłem będzie postawić w niewielkim pomieszczeniu stół rozkładany – nie zajmuje on wiele miejsca, a jeśli przyjdą do nas goście, bez problemu będzie go można rozłożyć.
Jest wiele sposobów na optyczne powiększenie małego pomieszczenia. Jednym z nich jest zastosowanie jasnego koloru ścian. Najlepiej sprawdzą się szarości, beże i biel, do której świetnie będą pasować kolorowe dodatki. Jeśli lubimy wyraziste wzory, to w małym salonie warto postawić na jeden tego typu akcent. Więcej będzie bardzo przytłaczało pomieszczenie, przez co optycznie się pomniejszy.
Pokój gościnny
Aby pokój gościnny zdawał się być większy, powinien być dobrze oświetlony. Należy zrezygnować z ciężkich zasłon, nie powinny być one także zbyt ozdobne. W małym pomieszczeniu mniej znaczy lepiej. Nie powinno się przesadzać ani z ilością rzeczy ani ze zbyt wyrazistymi wzorami oraz kolorami.
Zarówno w małym jak i dużym salonie bardzo ważne jest oświetlenie. Bardzo modne lampy stojące muszą być ustawione w taki sposób, żeby nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się, dlatego najlepiej jest ustawić je za fotelem lub kanapą. Lampy wiszące mogą oświetlać obraz lub znajdować się nad sofą.
Należy dobrać odpowiednią moc oświetlenia tak, żeby pomieszczenie było dobrze oświetlone a przy tym żeby światło nie raziło w oczy. Do salonu można dokupić na przykład kilka świec, które będą nie tylko źródłem światła, ale będą też nadawały pomieszczeniu odpowiedniej atmosfery. Lampy mogą też powiększyć pomieszczenie przez ich dokładne oświetlenie.
Minimalizm
Bardzo modne jest urządzenie salonu w stylu minimalistycznym. Charakteryzuje się on wykorzystaniem przede wszystkim koloru białego, czarnego i szarego. W takim pomieszczeniu znajduje się mała ilość dodatków, dzięki czemu taki pokój jest przede wszystkim funkcjonalny. W salonie znajduje się tylko jeden główny element, którym zazwyczaj jest sofa – bardzo często w formie narożnika. Bardzo często zestawia się ze sobą takie materiały jak drewno i kamień.
Nowoczesny pokój gościnny bardzo często otwarty jest na kuchnię. W takim wypadku te dwa pomieszczenia muszą być do siebie dobrze dopasowane i stanowić jedną całość. Nie mogą się nawzajem zakłócać. W minimalistycznym pomieszczeniu mogą się znaleźć różnorodne wzory, które świetnie będą uzupełniać surowe pomieszczenie i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.
Świetny artykuł! 🙂
Można gdzieś więcej się dowiedzieć na ten temat?
Podoba mi się łączenie max 2 kolorów i dobieranie dodatków pod te właśnie kolory (np. dodatki w odcieniach tych dwóch przewodnich kolorów). Jeśli chodzi o małe pomieszczenie to racja, meble odgrywają dużą rolę. Dlatego często stosuje się podwieszane szafki pod sufitem. W ten sposób uzyskuje się złudzenie, że pomieszczenie jest wyższe. Dodatkowo można zastosować lustra, to powięszy salon.
Bardzo fajne pomysły! Brakuje jednak trochę zdjęć w artykule 😉
Mi bardzo do gustu przypadły fototapety. Zakupiłam do salonu i kuchni i myślę, że robią świetny efekt. Jak ktoś szuka jakiś ciekawych rozwiązań, to zdecydowanie polecam.
Ja urządziłam salon w subtelny sposób, dzięki fototapecie 🙂 W prosty sposób można taką samoprzylepną fototapetę przykleić – cuuudo!