Dom z drewna prosto z fabryki?

dom z drewna
Fot. Pixabay.com

Fakt, że dom z drewna można wyprodukować w fabryce, nie oznacza wcale, że oto właśnie w budownictwie opracowano jakąś przełomową technologię, dzięki której obiekt powstaje na terenie jakiejś firmy, zaś na teren inwestycji dowożony jest w postaci gotowej do posadowienia na przygotowanej płycie fundamentowej. Niemniej jest w tym sporo prawdy. Dom z drewna z fabryki domów dowożony jest na plac budowy w postaci wielkogabarytowych elementów (modułów) gotowych do montażu. Technologia ta w Polsce znana i stosowana jest od kilku dekad, ale jej początki sięgają wstecz o wiele dalej i wykraczają poza kontynent europejski. Dobrym wyborem może okazać się całoroczny dom z drewna, wykonany w technologii prefabrykowanej, prosto z małopolskiej fabryki domów.

Drewniany dom jednorodzinny

Bez potrzeby stawiania zawiłych konstrukcji szkieletowych buduje się domy z bali – czyli z wyselekcjonowanych, okorowanych, odpowiednio sezonowanych (wysuszonych) oraz ciesielsko przygotowanych do montażu grubych i długich pni. W większości technologii, w których do budowy stosuje się drewno, wzniesienie domu wymaga postawienia drewnianej konstrukcji szkieletowej. Drewniany szkielet domu od zewnątrz i wewnątrz obudowuje się przewidzianymi w projekcie materiałami. Od góry spinają go bele stropowe oraz drewniana konstrukcja dachu. Przestrzenie powstałe pomiędzy elementami szkieletowej konstrukcji wypełnia się lekkim materiałem termoizolacyjnym, stosowane są membrany, konstrukcję wzmacnia się płytami z materiałów drewnopochodnych, ociepla się, etc. To w wielkim skrócie.

Szkieletowy dom z drewna może być postawiony w wersji całorocznej lub jako dom letniskowy. Technologię tę stosuje się m.in. do budowy obiektów przeznaczonych na działalność hotelarską lub gastronomiczną. Drewno jest materiałem przyjaznym dla człowieka i środowiska.  Poszukując wykonawcy całorocznych domów z drewna, warto zapoznać się z ofertą firmy Eko House, specjalizującej się w technologii domów z prefabrykatów.

Dom z drewna – zyski po obu stronach

Szkieletowy dom z drewna budowany w technologii prefabrykowanej w wielu przypadkach okazuje się być dla inwestora rozwiązaniem najtańszym. W związku z faktem, iż domy te budowane są relatywnie szybko, inwestor zyskuje również na czasie. Od wbicia pierwszej łopaty w grunt do wystrzału korka szampana przy rodzinnym stole może upłynąć ledwo pół roku.  Zważywszy, że w technologii prefabrykacji większość prac związanych z obróbką i przygotowaniem modułów ścian (także elementów innych) wykonuje się uprzednio poza terenem inwestycji – wykonawca nie jest zmuszony do pośpiechu. Możliwość wcześniejszego przygotowania modułów ma istotny wpływ na jakość.

Prefabrykowane domy z drewna wykonuje się z wykorzystaniem nie tylko drewna i materiałów drewnopochodnych, jakkolwiek drewno w tej technologii jest surowcem podstawowym lub przeważającym. Technologia sprzyja osiągnięciu zadowalających parametrów pod względem energooszczędności lub tzw. pasywności, o ile w projekcie domu zadbamy o wszystko, co na te parametry ma wpływ decydujący. Na koszty utrzymania obiektu składa się wiele drobiazgów, wśród których styl życia domowników odgrywa istotną rolę. Domy z prefabrykatów mogą zapewnić oszczędności większe od tych ponoszonych w takich samych budynkach, lecz wybudowanych w technologii tradycyjnej (murowanej).

Dom z drewna – o kosztach decydujesz sam

Wielu chętnym wysokie koszt budowy domu jednorodzinnego prawdopodobnie spędzają sen z powiek. Na pewno tym, którzy dla realizacji swoich marzeń muszą wspierać się kredytem lub zaangażować oszczędności swojego życia. Dom z drewna w wersji prefabrykowanej może powstać według dowolnie wybranego projektu. Dotyczy to zarówno domów z drewna parterowych jak i piętrowych. Bez względu na wybrany projekt domu z drewna oraz technologię jego budowy, o końcowych kosztach głównie decydują nasze wybory i nasze decyzje. Im większa powierzchnia, więcej pomieszczeń, bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, droższe materiały i elementy tzw. wykończeniówki, tym na realizację marzeń o własnym domu trzeba będzie wydać środków więcej.

Realizacja projektu niedużego parterowego domu z drewna (np.: w wersji bez garażu, z prostym dachem dwuspadowym) dla wielu może okazać się inwestycją lepszą niż zakup mieszkania o identycznej powierzchni u okolicznego dewelopera. Wybór technologii budowy domu w niektórych przypadkach może nie mieć znaczenia. Koszt budowy domu to jednak także wydatki m.in. związane z zakupem działki budowlanej, cena projektu, wydatki na ogrodzenie terenu i wiele innych. Życie we własnym domu daje szereg bezcennych korzyści pozamaterialnych, które sprawiają, że dla wielu z nas koszty realizacji tego celu przechodzą na plan drugi. Życie to przecież dążenie do realizacji marzeń.

Dom z drewna w technologii prefabrykowanej możesz zmówić w małopolskiej Firmie Eko House. O kosztach decydujesz sam, ale zawsze warto skorzystać z rad fachowców oraz wysłuchać opinii użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *