Malowanie płytek w łazience – praktyczne rady
Remont łazienki może znacząco nadszarpnąć nasz budżet. Odnowienie tego pomieszczenia może wymagać zatrudnienia nawet kilku fachowców.
Jednak nie musimy pozbywać się starych płytek, by w krótkim czasie całkowicie odmienić wygląd naszej łazienki – w domowych warunkach odmalowanie płytek łazienkowych nie powinno sprawiać większych problemów.
Malowanie płytek – jak się przygotować?
Malowanie płytek w łazience wymaga zastosowania specjalistycznych środków. Warto zdawać sobie sprawę, że sama struktura płytek wymaga dobrania odpowiedniej farby.
Przed malowaniem należy również przygotować samo pomieszczenie: nadmiar wilgoci może powodować nie tylko dłuższe schnięcie farby, ale również jej rozwarstwianie, co znacząco wpływa na końcowy efekt malowania.
Przed rozpoczęciem całego procesu należy ograniczyć korzystanie z łazienki, dobrze ją wywietrzyć oraz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Ściany oraz podłogi trzeba dokładnie wymyć wodą z detergentem odtłuszczającym, co pozwoli na zachowanie przyczepności farby.
Jeśli na płytkach występują jakiekolwiek rysy, uszkodzenia lub ubytki można wypełnić je preparatem naprawczym, który dostępny jest w większości sklepów budowlanych.
Dodatkowo płytki możemy pokryć gruntem, który zapewni większą przyczepność farby, doczyści niewidoczne zabrudzenia oraz wyrówna kolor ścian i podłóg.
Jaką farbę wybrać?
W łazienkach najczęściej występują płytki z glazury lub terakoty – różnią się one wykończeniem i w inny sposób wchłaniają farbę.
Chropowate powierzchnie mogą być dużo bardziej uciążliwe: farba wnika w nie, tym samym wymagane jest nałożenie większej liczby warstw.
Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno uniwersalne farby do malowania płytek, jak i te przeznaczone do pokrycia konkretnego rodzaju powierzchni.
Jeśli jednak nie mamy całkowitej pewności odnośnie materiału, z którego zostały wykonane nasze płytki, uniwersalne farby z pewnością będą lepszym rozwiązaniem.
Malowanie płytek to proces żmudny, jednak zdecydowanie tańszy i prostszy niż ich wymiana. Zwykle nakłada się na nie dwie lub trzy warstwy farby, przy czym ilość warstw zależna jest od przygotowania ścian, wilgoci w pomieszczeniu oraz materiału, z którego wykonane są płytki.
Jeśli malujemy również podłogi musimy pamiętać, że eksploatacja tej powierzchni jest zdecydowanie większa niż eksploatacja ścian, co może wymagać nałożenia dodatkowej warstwy farby w celu zabezpieczenia jej przed ścieraniem.