Łatwe sposoby na przebudowę zapuszczonego ogrodu

ogród

Ładny ogród cieszy jego właścicieli, zwłaszcza w długie letnie wieczory gdy mogą się w nim relaksować z całą rodziną. Aby jednak móc korzystać z takich chwil potrzebna jest najpierw właściwa pielęgnacja ogrodu. Co jednak w sytuacji kiedy brakowało systematyczności? Dla zapuszczonych ogrodów także istnieją sposoby, aby na nowo przywrócić je do porządku.

Przede wszystkim najpierw trzeba ustalić plan działań i docelową wizję naszego przyszłego ogrodu.

Możemy to zrobić sami lub zlecić specjalnej firmie zajmującej się renowacją ogrodów. Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji można przystąpić do ścięcia niepotrzebnych drzew i krzewów. Tutaj też można wynająć do tego odpowiednią ekipę z dobrym sprzętem. Możemy sami też skorzystać z sekatora i piły spalinowej do wykarczowania zarośli.

Gdy już usuniemy wszystkie większe krzaki możemy przystąpić do eliminacji chwastów. W zależności od powierzchni terenu i możliwości możemy to zrobić za pomocą grabek jak i specjalnych środków chemicznych do usuwania chwastów.

Jeśli planujemy na przykład dodatkowe oświetlenie lub basen czy oczko wodne z rybkami w ogrodzie to musimy wziąć pod uwagę konieczność rozmieszczenia kabli i węży. Po wykonaniu niezbędnych wykopów możemy utwardzić powierzchnię poprzez specjalne podłoże jak na przykład piasek, tłuczeń, żwir. Wtedy też możemy zbudować oczka wodne czy altany. Potem należy zrobić potrzebne alejki z żwirku lub kory, a następnie przejść do sadzenia kwiatów i drzew. Na samym końcu możemy posadzić trawnik i ugnieść ziemię za pomocą wałka.

W zależności od preferencji łatwym sposobem na zmianę zapuszczonego ogrodu jest na przykład też posadzenie iglaków. Wówczas należy tylko je odpowiednio obcinać. Innym sposobem zadbania o ogród jest przekształcenie go w ogródek działkowy z wieloma uprawnymi grządkami, w których rosną warzywa. Taki ogródek wymaga więcej pracy przy pieleniu, pryskaniu i zbieraniu zbiorów. Tak samo drzewa owocowe potrzebują więcej pracy przy pielęgnacji.

Jak widać przebudowa zapuszczonego ogrodu nie musi być trudna, ale na pewno jest czasochłonna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *