Łatwe sposoby na przebudowę zapuszczonego ogrodu

ogród

Ładny ogród cieszy jego właścicieli, zwłaszcza w długie letnie wieczory gdy mogą się w nim relaksować z całą rodziną. Aby jednak móc korzystać z takich chwil potrzebna jest najpierw właściwa pielęgnacja ogrodu. Co jednak w sytuacji kiedy brakowało systematyczności? Dla zapuszczonych ogrodów także istnieją sposoby, aby na nowo przywrócić je do porządku.

Przede wszystkim najpierw trzeba ustalić plan działań i docelową wizję naszego przyszłego ogrodu.

Możemy to zrobić sami lub zlecić specjalnej firmie zajmującej się renowacją ogrodów. Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji można przystąpić do ścięcia niepotrzebnych drzew i krzewów. Tutaj też można wynająć do tego odpowiednią ekipę z dobrym sprzętem. Możemy sami też skorzystać z sekatora i piły spalinowej do wykarczowania zarośli.

Gdy już usuniemy wszystkie większe krzaki możemy przystąpić do eliminacji chwastów. W zależności od powierzchni terenu i możliwości możemy to zrobić za pomocą grabek jak i specjalnych środków chemicznych do usuwania chwastów.

Jeśli planujemy na przykład dodatkowe oświetlenie lub basen czy oczko wodne z rybkami w ogrodzie to musimy wziąć pod uwagę konieczność rozmieszczenia kabli i węży. Po wykonaniu niezbędnych wykopów możemy utwardzić powierzchnię poprzez specjalne podłoże jak na przykład piasek, tłuczeń, żwir. Wtedy też możemy zbudować oczka wodne czy altany. Potem należy zrobić potrzebne alejki z żwirku lub kory, a następnie przejść do sadzenia kwiatów i drzew. Na samym końcu możemy posadzić trawnik i ugnieść ziemię za pomocą wałka.

W zależności od preferencji łatwym sposobem na zmianę zapuszczonego ogrodu jest na przykład też posadzenie iglaków. Wówczas należy tylko je odpowiednio obcinać. Innym sposobem zadbania o ogród jest przekształcenie go w ogródek działkowy z wieloma uprawnymi grządkami, w których rosną warzywa. Taki ogródek wymaga więcej pracy przy pieleniu, pryskaniu i zbieraniu zbiorów. Tak samo drzewa owocowe potrzebują więcej pracy przy pielęgnacji.

Jak widać przebudowa zapuszczonego ogrodu nie musi być trudna, ale na pewno jest czasochłonna.

3.5/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *