Przygotuj swój kamper do jesiennej podróży. Poznaj drobne naprawy, które możesz wykonać samodzielnie

diy

Kamperowanie jest niezwykle modną rozrywką, ale również świetnym sposobem na spędzanie czasu w gronie rodziny czy znajomych i poznawanie nowych terenów. Dlatego nie warto z niego rezygnować jesienią. Oczywiście przed podróżą koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny kampera, a także dokonać drobnych napraw, jeśli te będą potrzebne. W dzisiejszym poradniku przedstawimy te, które możecie wykonać samodzielnie.

Uszczelnianie okien czy też brodzika prysznicowego w kamperze taśmą akrylową

Naprawami mechanicznymi zajmować się nie będziemy, bo poza uzupełnieniem płynów wszelkie awarie rozrządu, układu kierowniczego czy hamulcowego należy powierzyć specjalistom, którzy pracę wykonają szybko i rzetelnie. Nawet jeśli masz jakieś pojęcie o mechanice, to jednak dłubanie w kamperze zajęłoby Ci sporo czasu, aż przeminęłaby jesień i szansa na wycieczkę kamperem. To taka dygresja. To co możesz zrobić samodzielnie, to na pewno uszczelnić okna czy brodzik prysznicowy. W końcu nie chcesz żeby w nocy z okna dachowego kapała na Was woda, ani żeby z ożywczego prysznica powstała powódź w kamperze. Tutaj doskonale sprawdzą się taśmy akrylowe. Przed ich precyzyjnym naklejeniem w miejscach nieszczelności, należy powierzchnię koniecznie najpierw oczyścić i odtłuścić. Dopiero wtedy taśma akrylowa może zostać przyklejona. Warto nadmienić, że przy jej użyciu można zaizolować wszelkie nieszczelności w obrębie instalacji wodnej w kamperze. W przypadku profili zamkniętych trzeba je przedmuchać i wprowadzić do nich środek uszczelniający. Obok taśmy akrylowej do uszczelnienia sprawdza się także pianka oraz silikon.

Naprawa zawiasów i dokręcanie uchwytów w szafkach w aneksie kuchennym

W kamperze może zmieścić się kompletna kuchnia z szafkami górnymi, dolnymi i zlewozmywakiem, a także lodówką do kampera czy kuchenką gazową. Oczywiście trzeba zapewnić szczelną i pełną butlę gazową. Naprawy mogą wymagać poluzowane lub zerwane zawiasy, a także uchwyty. Tutaj oczywiście sprawdzi się podstawowy zestaw narzędziowy. Dokręcenie kilku śrubek to żaden problem, gorzej jeśli zawiasy trzeba wymienić. Należy dopasować model tego samego rodzaju przy łączeniu warto również zastosować klej na gorąco dla zabezpieczenia połączenia wkrętu z zawiasem.

Regeneracja reflektorów w kamperze

Jesień to pora roku, kiedy bardzo szybko robi się ciemno, a słońce wstaje coraz później. Krótki dzień sprawia, że podróż kamperem musi odbywać się przy sztucznym oświetleniu . Może się jednak zdarzyć, że reflektory będą zaśniedziałe przez co widoczność na drodze stanie się ograniczona. Na to nie można sobie pozwolić i należy je zregenerować. Jeśli wykonane są z akrylu, a najczęściej tak właśnie jest, to należy najpierw je umyć, oczyścić z uporczywych zabrudzeń, a następnie można przystąpić do ich polerowania ręcznego lub za pomocą polerki obrotowej. Ta praca nie jest bardzo skomplikowana, a efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Reflektory lśniące jak nowe i znów silne światło w czasie jazdy po zmroku. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zatem gdy reflektory nie są w najlepszym stanie, koniecznie musisz się nimi zająć.

Wymiana zużytej wykładziny w kamperze

Co jeszcze można samodzielnie naprawić w kamperze? Na pewno można wymienić to, co jest już wyeksploatowane. Takiej wymiany może wymagać wykładzina jeśli zastosowaną taką nie najlepszej jakości. Bardzo istotne znaczenie ma również fakt, czy powierzchnia jest odpowiednio zaizolowana, bo tylko wtedy zagwarantujesz sobie komfort ciepłej podłogi. Jeśli chodzi o sam materiał, to najlepiej jako wykładzina sprawdza się PVC. Wykładzina z poliwęglanu ma bowiem wiele zalet. Po pierwsze jest odporna na uszkodzenia, zatem możesz być pewny, że remont tak szybko już Cię nie czeka. Nie ulega ścieraniu, jej powierzchnia jest ciepła i przyjemna nawet dla bosych stóp. Nie bez powodu jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów na podłogi do sypialni w domu, bowiem jest także cicha. Zatem jeśli również w swoim drugim domu na czterech kółkach chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort wybierz wykładzinę z PVC.

Twoja jesienna podróż kamperem może przebiec bez przygód. Pamiętaj o zabraniu ze sobą zapasowej opony i dokonaj dokładnych oględzin kampera. Sprawdź wszystkie instalacje, a układy samochodowe zostaw mechanikowi, ale przegląd będzie niezbędny, zwłaszcza gdy wybierasz się w dłuższą podróż bądź w tym roku jeszcze go nie robiłeś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *