Dom z poddaszem użytkowym – jak zaprojektować funkcjonalny układ pomieszczeń?
Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się ogromną popularnością. Podzielenie przestrzeni na dwie strefy – dzienną (na dole) oraz nocną (na górze) – umożliwia wszystkim mieszkańcom swobodne funkcjonowanie. Komfort zapewnia jednak odpowiedni projekt domu, który uwzględnia między innymi ulokowanie pomieszczeń względem stron świata oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb wszystkich domowników.
Dom z poddaszem to dobre rozwiązanie dla większej rodziny – osobne części budynku pozwalają na korzystanie z kuchni, oglądanie telewizji czy odpoczynek bez zakłócania spokoju pozostałym członkom rodziny. Podpowiadamy, jak rozsądnie rozplanować układ pomieszczeń w domu z poddaszem, biorąc pod uwagę zarówno kwestie praktyczne, jak i indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców.
Domy parterowe z poddaszem użytkowym – dla kogo?
Domy z poddaszem użytkowym to ekonomiczne rozwiązanie dla posiadaczy działek o niewielkiej powierzchni, ponieważ zajmują one znacznie mniej miejsca niż domy parterowe o porównywalnym metrażu. Łatwo również podzielić je na strefy dzienną oraz nocną i zaplanować układ pomieszczeń w taki sposób, aby wykorzystać naturalne oświetlenie – przykładowo salon powinien znajdować się od strony południowej.
Poddasze użytkowe przyda się rodzinom wielopokoleniowym, gdyż można je zaadaptować tak, aby zarówno dzieci, jak i dziadkowie mieli poczucie niezależności oraz prywatności. Jedyną wadą domów z poddaszem użytkowym jest obecność skosów, które niekiedy utrudniają zaaranżowanie przestrzeni. Na szczęście dzięki poradnikowi z pracowni Dobre Domy bez problemu poradzisz sobie z urządzeniem takiego wnętrza. Warto dodatkowo wspomnieć, że budowa domu z poddaszem użytkowym jest zwykle tańsza niż inwestycja w dom piętrowy, a ponadto można go stawiać etapami i swobodnie korzystać z parteru w trakcie wykańczania górnej kondygnacji.
Strefa dzienna w projektach domów z poddaszem użytkowym i garażem
Projekty domów z użytkowym poddaszem zakładają przeznaczenie parteru na strefę dzienną, w której zwykle znajduje się:
- kuchnia otwarta na salon z jadalnią,
- spiżarnia,
- łazienka z toaletą,
- pomieszczenie gospodarcze
- kotłownia,
- gabinet lub pokój gościnny.
Na planie parteru zwykle uwzględnia się ponadto garaż jedno- lub dwustanowiskowy z miejscem warsztatowym, przestronny taras z wyjściem do ogrodu, a nawet basen. Jeżeli decydujesz się na urządzenie pokoju gościnnego lub – w przypadku rodziny wielopokoleniowej – sypialni dziadków w strefie dziennej, dobrze będzie umiejscowić ją z dala od głośnych pomieszczeń, czyli kuchni oraz salonu. Naturalną barierą dla dźwięku będzie w takim wypadku spiżarnia lub wiatrołap z pojemnymi szafami, które skutecznie odgrodzą te pomieszczenia od źródeł hałasu.
Poddasze użytkowe – strefa nocna
Poddasze użytkowe to doskonałe miejsca na sypialnie, zarówno rodziców, jak i dzieci, oraz gabinet dla kogoś, kto podczas pracy potrzebuje spokoju. Kiedy na parterze toczy się życie rodzinne – domownicy oglądają telewizję, przygotowują kawę z ekspresu czy słuchają muzyki – na poddaszu panuje cisza. Dzięki temu osoby prowadzące różny tryb życia nie przeszkadzają sobie nawzajem – rodzice nie muszą się martwić, że obudzą śpiące niemowlę, a dziadkowie mogą odpocząć i nie przejmować się nastolatkiem, który słucha głośnej muzyki.
Na poddaszu powinna również znaleźć się łazienka, dzięki czemu w środku nocy nie będą konieczne wycieczki na parter. Ze względu na skosy jej aranżacja może jednak stanowić pewne wyzwanie. Trudne do zagospodarowania miejsca warto wykorzystać na praktyczne schowki, których nigdy nie jest za dużo, lub na garderobę.
Projekty domów z poddaszem użytkowym – kreatywne rozwiązania
Poddasze użytkowe w domu jednorodzinnym można również wykorzystać w nietypowy sposób. To doskonałe miejsce na prywatną siłownię, dziecięcą salę zabaw, biblioteczkę z wygodnym fotelem do czytania, a także pracownię malarską – o ile oczywiście zadbamy o prawidłowe doświetlenie, czyli przeszklenia lub efektowne okna dachowe. Poddasza często wykorzystuje się także jako pralnię z suszarnią czy miejsce do przechowywania sprzętu sezonowego.
Warto pamiętać o tym, że poddasze użytkowe może też pozostać niezaaranżowane – przykładowo do momentu pojawienia się dziecka. Warto jednak pomyśleć o nim już na etapie projektu, ponieważ może się okazać, że po kilku latach od zakończenia budowy będzie ono potrzebne. Ciekawe projekty domów z poddaszem użytkowym i garażem opracowała pracownia architektoniczna Dobre Domy. Zwróć szczególną uwagę na plany z przeszkleniami, balkonami i tarasami, które pozwalają obserwować otoczenie z każdego zakątka domu.