Kolory farb do sypialni. Jakie wybrać?

kolory do sypialni

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w naszym domu lub mieszkaniu. Dlatego nie tylko jej wyposażenie jest istotne, ale też kolorystyka. Na całościowy odbiór wnętrza wpływają kolory tkanin, mebli, dywanów. Dodatkowo nawet kolor ścian ma znaczenie dla samopoczucia domownika.

Jakie wybrać kolory farb do ścian sypialni, aby uzyskać ładny efekt dekoracyjny? Przede wszystkim powinny być to optymistyczne kolory, kojarzące z się z świeżością. Dobrze gdy działają kojąco i uspokajająco. Kolory ścian sypialni razem z wyposażeniem powinny stanowić dobraną całość.

Coraz bardziej modne są jasne kolory w sypialni. Należą do nich między innymi odcienie beżu, bieli i niebieskiego. Na przeciwległym biegunie są ciemne kolory czerwieni czy zieleni. Innowacyjnym pomysłem może być łączenie ze sobą różnych kontrastujących kolorów. Mimo wszystko przy wyborze kolorów farb trzeba się kierować własnym gustem i preferencjami.

Najczęściej spotykany jest kolor szary, który się sprawdza w nowoczesnych mieszkaniach. Jednak trzeba uważać, aby szary w sypialni nie był zbyt przytłaczający. Za ciemny szary wywołuje uczucie przygnębienia i smutku.

Udowodniono naukowo, że to niebieski kolor o odcieniu błękitnego nieba najbardziej nas relaksuje i wywołuje w nas poczucie bezpieczeństwa i beztroskości. Kolor ten sprzyja skupieniu i nie rozprasza.

Ekstremalnym nie polecanym kolorem do sypialni jest czarny, który kojarzy się bardzo negatywnie prawie u wszystkich ludzi. Tak samo ciemna zieleń też może być zbyt przytłaczająca. Jaskrawe kolory jak żółty, czerwony czy pomarańczowy dobrze sprawdzają się jako dodatki.

Mogą jednak bardzo rozpraszać ze względu na swoją intensywną barwę. Ciekawym pomysłem na kolor do sypialni może być miętowy albo lazurowy. Kolory te są delikatne i subtelne. W połączeniu z jaskrawymi obrazami mogą stanowić świetne tło każdej nowoczesnej sypialni. Romantycznym kolorem może być delikatny róż, który sprawi wrażenie harmonii i przytulności. Róż kojarzy się też z świeżością i polnymi różami.

Gdy jesteśmy niezdecydowani przy wyborze docelowego koloru w naszej sypialce, warto zamówić przykładowy próbnik, aby rozwiał nasze wątpliwości. Próbnik pozwala na zobaczenie w rzeczywistości kompozycji koloru z otoczeniem.

4.6/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *