Warto zadbać o dom przed zimą

Nieubłaganie zbliża się ta najzimniejsza pora roku. Temperatury za oknem cały czas spadają, wieczory są coraz dłuższe, a i śniegu coraz więcej. Jest to ostatni dzwonek, żeby przygotować nie tylko siebie, ale i dom na nadchodzące kilka miesięcy.
Tak samo jak człowiek wyciąga z szafy ciepłe kurtki, puchate rękawiczki i wełniane czapki, tak samo i nasze cztery ściany potrzebują corocznego przeglądy i ewentualnie szybkich prac konserwacyjnych, ale zacznijmy od ogrodu.
Jak przygotować ogród do zimy
Niestety, bardzo często ogród jak i rosnące w nich kwiaty są zostawione same sobie, co niestety nie kończy się dobrze – w przypadku wyjątkowych mrozów mogą zupełnie umrzeć i nie wyrosnąć już następnego sezonu. Warto zabezpieczyć na przykład róże czy inne krzewy wieloletnie.
Zwykła osłonka, dostępna w większości marketów budowlanych powinna wystarczyć. W okresie zimowym nie można również zapominać o ptakach, których wydaje się mniej, ale przyzwyczajone do karmników w Twoim ogrodzie będą tam wracać.
Podczas wzmożonych opadów śniegu warto również zrzucać nadmiar białego puchu z drzew czy iglaków. A koniec końców zaobserwować w którym miejscu najszybciej topnieje śnieg i właśnie tam posadzić np. przebiśniegi, które poinformują nas o nadchodzącej wiośnie.
Konserwacja domu przed największym chłodem
Domy w naszym kraju są budowane w taki sposób aby przetrwać całe dziesięciolecia i jak najdłużej zachowywać ciepło – ten aspekt, jest jednym z najważniejszych bo zapewnia nam komfort jak i bezpośrednio wpływa na wysokość rachunków.
Warto sprawdzić szczelność okien i drzwi, żeby poczuć wydostające się ciepło wystarczy podłożyć palce, przy sporych nieszczelnościach od razu poczujesz nieprzyjemny „przeciąg”.
Warto również zadbać o dobrą kondycję uszczelek czy pamiętać, że większość nowoczesnych okien ma wbudowane dwa tryby – na okres letni i zimowy, zazwyczaj umiejscowione od wewnętrznej krawędzi okna w okolicach klamki. Trochę więcej zabawy może być z kominkiem, jeśli takowy posiadasz warto sprawdzić jak sobie radzi.
Wieloletnie używanie tego jednego z najprzyjemniejszych źródeł ciepła często skutkuję osadzeniem się sadzy wewnątrz komina, co może powodować pojawiające się zadymienie wewnątrz pomieszczenia jak i zmniejszoną wydajność – tutaj nie poradzimy sobie już domowymi sposobami, warto więc zwrócić się do specjalistów, jak na przykład firma Komeno http://www.komeno.pl/oferta/frezowanie-kominow.html. Na sam koniec warto również sprawdzić stan posiadanej instalacji cieplnej i zadbać o dobrej jakości paliwa grzewcze jak gaz czy węgiel – w tym przypadku bardzo często droższy produkt jest bardziej wydajny, co w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić parę groszy.