Warto zadbać o dom przed zimą

Warto zadbać o dom przed zimą

Nieubłaganie zbliża się ta najzimniejsza pora roku. Temperatury za oknem cały czas spadają, wieczory są coraz dłuższe, a i śniegu coraz więcej. Jest to ostatni dzwonek, żeby przygotować nie tylko siebie, ale i dom na nadchodzące kilka miesięcy. Tak samo jak człowiek wyciąga z szafy ciepłe kurtki, puchate rękawiczki i wełniane czapki, tak samo i nasze cztery ściany potrzebują corocznego przeglądy i ewentualnie szybkich prac konserwacyjnych, ale zacznijmy od ogrodu.

Jak przygotować ogród do zimy

Niestety, bardzo często ogród jak i rosnące w nich kwiaty są zostawione same sobie, co niestety nie kończy się dobrze – w przypadku wyjątkowych mrozów mogą zupełnie umrzeć i nie wyrosnąć już następnego sezonu. Warto zabezpieczyć na przykład róże czy inne krzewy wieloletnie. Zwykła osłonka, dostępna w większości marketów budowlanych powinna wystarczyć. W okresie zimowym nie można również zapominać o ptakach, których wydaje się mniej, ale przyzwyczajone do karmników w Twoim ogrodzie będą tam wracać. Podczas wzmożonych opadów śniegu warto również zrzucać nadmiar białego puchu z drzew czy iglaków. A koniec końców zaobserwować w którym miejscu najszybciej topnieje śnieg i właśnie tam posadzić np. przebiśniegi, które poinformują nas o nadchodzącej wiośnie.

Konserwacja domu przed największym chłodem

Domy w naszym kraju są budowane w taki sposób aby przetrwać całe dziesięciolecia i jak najdłużej zachowywać ciepło – ten aspekt, jest jednym z najważniejszych bo zapewnia nam komfort jak i bezpośrednio wpływa na wysokość rachunków. Warto sprawdzić szczelność okien i drzwi, żeby poczuć wydostające się ciepło wystarczy podłożyć palce, przy sporych nieszczelnościach od razu poczujesz nieprzyjemny „przeciąg”. Warto również zadbać o dobrą kondycję uszczelek czy pamiętać, że większość nowoczesnych okien ma wbudowane dwa tryby – na okres letni i zimowy, zazwyczaj umiejscowione od wewnętrznej krawędzi okna w okolicach klamki. Trochę więcej zabawy może być z kominkiem, jeśli takowy posiadasz warto sprawdzić jak sobie radzi. Wieloletnie używanie tego jednego z najprzyjemniejszych źródeł ciepła często skutkuję osadzeniem się sadzy wewnątrz komina, co może powodować pojawiające się zadymienie wewnątrz pomieszczenia jak i zmniejszoną wydajność – tutaj nie poradzimy sobie już domowymi sposobami, warto więc zwrócić się do specjalistów, jak na przykład firma Komeno http://www.komeno.pl/oferta/frezowanie-kominow.html. Na sam koniec warto również sprawdzić stan posiadanej instalacji cieplnej i zadbać o dobrej jakości paliwa grzewcze jak gaz czy węgiel – w tym przypadku bardzo często droższy produkt jest bardziej wydajny, co w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić parę groszy.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Stwórz przyjazne środowisko, które nie tylko wspomaga Twoją codzienną rutynę,…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi, a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
Kraty i blachy jako element nowoczesnego trwałego budynku
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Perfekcyjny porządek w całym domu – jak wyczyścić wszystkie lampy?
Sprzęt makita – przegląd popularnych narzędzi ręcznych, elektrycznych, akumulatorowych i spalinowych
Jak usunąć 3 bariery, korzystając z małej platformy dla niepełnosprawnych?
Oświetlenie w stylu industrialnym – nie tylko w klimatycznych loftach