Jak urządzić łazienkę

Łazienka zaraz po kuchni jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu, z którego korzystają wszyscy domownicy. Jej urządzenie może być sporym wyzwaniem, ale i bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Urządzenie łazienki dobrze jest sobie wcześniej dokładnie zaplanować, żeby uniknąć późniejszych poprawek, które wiązać się mogą z kolejnymi kosztami, a ponadto żebyśmy byli zadowoleni z efektu końcowego.

Jak urządzić łazienkę

Nie trzeba jednak zwlekać z remontem łazienki, nawet jeśli nie ma się zbyt dużej ilości środków do przeznaczenia na ten cel. W pierwszej kolejności należy wybrać wszystkie potrzebne sprzęty, które muszą znaleźć się w każdej łazience.

Dopiero potem powinno się myśleć o materiałach wykończeniowych. Nie cała łazienka musi być wyłożona płytkami – można je położyć tylko dookoła prysznica, umywalek, wanny, czyli w tych miejscach, w których jest najwięcej wilgoci. Do całej reszty można wykorzystać wodoodporną farbę. Ostatnim krokiem jest wybór mebli i dodatków do łazienki. W tańszej wersji nie muszą to być elementy przeznaczone specjalnie do łazienki. Można wybrać tańsze meble i akcesoria z sieciówek.

Wygląd łazienki

Chcąc odmienić wygląd swojej łazienki, nie trzeba remontować całego pomieszczenia. Wystarczy kilka trików, dzięki którym to pomieszczenie zmieni się nie do poznania. Niemodne płytki pomalować można specjalną farbą do płytek. Stare lampy można niewielkim kosztem wymienić na nowe. Wygląd łazienki zmieni też lustro a także szafki, które w prosty sposób można wykonać samemu.

Szczególnie w mieszkaniu w bloku łazienki mają zazwyczaj niewielkie wymiary. Ich urządzenie w funkcjonalny sposób tak, żeby każdy mógł mieć wszędzie swobodny dostęp, może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Nawet na małej powierzchni można ulokować wszystkie niezbędne urządzenia tak, żeby wciąż mieć wystarczająco miejsca do swobodnego poruszania się.

Przede wszystkim powinno się pamiętać o odpowiednich odległościach między kolejnymi sprzętami. Jest to podstawowy element planowania małej łazienki. W małej łazience niezbyt sprawdzona będzie wanna, która zabierze tylko wolny metraż. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie prysznic – dzięki niemu w łazience będzie więcej wolnej przestrzeni, szczególnie jeśli zrezygnujemy z brodzika i tradycyjnej kabiny na rzecz szklanych ścian. Nieodzownym elementem wyposażenia każdej łazienki jest sedes.

Małe pomieszczenie

Do małego pomieszczenia najlepiej pasować będzie miska ustępowa wisząca. W prawdzie wymagany jest do niej odpowiedni stelaż, ale może on stanowić dodatkową półkę na różne przedmioty przechowywane w łazience. Mała łazienka optycznie zostanie powiększona przez duże lustro a także jasne kolory, które będą odbijały światło.

Inne zasady panują przy urządzaniu dużej łazienki. W takim pomieszczeniu warto jest ponieść dodatkowe koszty i zamontować dwie umywalki. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, szczególnie jeśli zdarza się, że z łazienki korzysta kilka osób jednocześnie. Jej wielkość zależna jest od potrzeb domowników, natomiast wygląd można dopasować wedle własnego uznania. Nad umywalkami (umywalką) powinno wisieć lustro.

Urządzanie łazienki

Jeśli umywalki znajdują się na szerokim blacie, warto wybrać lustro zbliżone wymiarami do rozmiaru blatu. W pobliżu umywalek powinien znaleźć się sedes a także bidet. W dużych łazienkach o wiele łatwiej zamontować na ścianach wieszaki czy dodatkowe szafki na przechowywanie rzeczy i jak najbardziej powinno się korzystać z tej możliwości.

Urządzając dużą łazienkę, nie trzeba zastanawiać się, czy wybrać wannę czy prysznic. Można zainwestować i w jedno i w drugie. Bardzo modne stały się wnęki w łazienkach, które wykorzystywane są jako prysznice – nie trzeba kupować całej kabiny, a tylko szklane drzwi. Duża łazienka jest o wiele wygodniejsza. Można sobie tutaj pozwolić na wstawienie dodatkowych akcesoriów. Również oświetlenie nie musi być tylko górne. Możemy kupić także lampy stojące.

Zarówno w dużej jak i w małej łazience bardzo dobrze sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. W wielu łazienkach zamiast tradycyjnego grzejnika, montowany jest grzejnik rurowy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie ze względu na to, że nie tylko ogrzewa łazienkę, ale można też wysuszyć na nim na przykład ręczniki.

Armatura

Bardzo ważnym elementem każdej łazienki jest armatura. Jej wybór może wydawać się prosty, jednak tak naprawdę jest wiele czynników decydujących o tym, to, co wybraliśmy, będzie pasować do naszej łazienki. Odpowiedni dobór armatury jest bardzo ważny ze względu na to, że są to elementy wyposażenia kupowane na wiele lat, a nie tylko na jeden sezon, a ponadto kupno wyposażenia dobrej jakości jest bardzo kosztowne.

Wybór armatury powinien być skonsultowany ze specjalistą. Warto zapytać o elementy, które będzie się łatwo czyścić. Dużo też zależy od naszych potrzeb. Jeśli na przykład umywalka nie służy domownikom tylko do mycia rąk, a myje się w niej też na przykład włosy, to wybierzemy baterię ruchomą. Cała armatura musi być nie tylko funkcjonalna, ale powinna też pasować do całości łazienki. Warto więc wybierać elementy z jednej kolekcji.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 25 kwietnia 2017 o 12:57

    W końcu dobry artykuł

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *