Pomysły na zaprojektowanie ogrodu

ogród

Ogród można zaprojektować na wiele sposobów. Przede wszystkim ograniczenia pojawiają się w powierzchni przeznaczonej na ogród jak i w funduszach. Jeżeli tych ograniczeń nie mamy, a zdarza się to bardzo rzadko, to tak na prawdę projekt możemy powiększać i rozciągać jak tylko chcemy dodając to, co róż nowe elementy małej architektury jak i nasadzając najróżniejszą roślinność. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy stworzyć swój ogród, a nie mamy na to dużej kwoty ani też ogromnej powierzchni. W takiej sytuacji musimy się rozejrzeć wokół siebie i zobaczyć, co już mamy oraz w jaki sposób możemy to wykorzystać. Każdy ma coś, co nie jest mu już potrzebne i nie ma, co z tym zrobić. Stare palety, stare opony, kawałki drewna czy stare poduszki. Wszystkie te przedmioty doskonale ozdobią nasz ogród i nadadzą mu klimatu, w którym będzie się chciało spędzać czas wolny.

Stare drewniane palety

Jednym z głównych elementów ogrodu rekreacyjnego jest kącik na wypoczynek. Patrząc na rynek można zauważyć, że meble ogrodowe są bardzo drogie i tak naprawdę ograniczając się cenowo nie kupimy nic wyjątkowego, nic, co będzie nam dawało możliwość indywidualności. W takim przypadku możemy sami sobie stworzyć meble ogrodowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego palet transportowych. Można z nich w prosty sposób samodzielnie zbudować kanapy jak i stół, który będzie zdobił cały ogród.

Dodatkowo można ozdobić swój ogród starymi oponami, a na pewno nie jedna osoba takie posiada w swoim garażu czy też w piwnicy. Inspirując się figurami czy też fontannami ogrodowymi poprzez kilka nacięć z opony można stworzyć przepiękne ozdoby ogrodowe jak koszyki, łabędzie czy klony kwiatowe. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Ogród inny niż wszystkie

Pojęcie ogrodu można rozumieć na wiele sposobów. Może to być miejsce rekreacyjne, ale również może to być miejsce uprawy roślin. Wystarczy wydzielić sobie małe grządki i obsiać je warzywami. Ścieżki miedzy oddzielnymi placami w ogrodzie nie muszą być od razu wyłożone kostką brukową – zawsze można je utwardzić żwirem, który nie tylko się sam ładnie zagęszcza, ale jednocześnie doskonale wygląda. W ten sposób w trakcie deszczu nie chodzimy po błocie tylko po utwardzonej drodze. Takie rozwiązanie sprawdza się w każdym ogrodzie – zarówno owocowym, warzywnym jak i rekreacyjnym.

Jeżeli mamy dzieci to pamiętajmy podczas projektowania ogrodu też o nich. Ważne, żeby miały swój punkt zabaw. Może on być zorganizowany między wyższymi drzewami, gdzie nie będą narażone na zbyt duże nasłonecznienie podczas upalnych dni. Trzeba jednak przy tym pamiętać, żeby taki mały plac zabaw był zlokalizowany z dala od szosy jak i też w takim, które widać z każdego kata ogrodu.

Basen i ochłoda w letnie dni

Chcąc w upalne dni miło spędzać czas na ogrodzie nie powinniśmy zapomnieć o basenie. Oczywiście wykopanie i wylanie profesjonalnego basenu jest kosztowne i nie każda osoba ma na to wystarczające fundusze. Można w takim przypadku zajrzeć do oferty kilku firm ze sprzętem sportowym i znaleźć gotowe baseny. Są to baseny, które wymagają płaskiej powierzchni i wody – nic więcej. Ceny ich są zróżnicowane, jednak dużo niższe niż wylanie całego basenu w ogrodzie. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że taki basen na okres zimy można schować do garażu, żeby się nie zniszczył. Jednocześnie basen sprzedawane na rynku można wkopać w ziemie i całe lato cieszyć się swobodą ogrodu w towarzystwie zieleni oraz wody.

Ogród na balkonie

Oczywiście nie każda osoba ma możliwość stworzenia swojego kąta ogrodowego. Przeszkodą jest mieszkanie w bloku. W tym przypadku również można się cieszyć walorami przyrody. Na własnym balkonie można stworzyć swój własny zielony świat. Może on być kwiatowy jak i warzywny. Tak naprawdę zależy to tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i tego, co mamy pod ręką. Wszelkiego rodzaju przedmioty, które przekładamy z kąta w kąt mogą być wykorzystane, jako doniczka czy jako stolik. Istnieje wiele możliwości, ważna tu jest nasz kreatywność i chęci. Jeżeli nie wiem jak coś wykorzystać – nie potrafimy tego zobaczyć oczyma wyobraźni zawsze możemy skorzystać z pomocy Internetu. Ta skarbnica wiedzy posiada w swoich zasobach pomysły innych osób, które chętnie się nimi dzielą. Wystarczy tylko chcieć.

Jak widać w temacie projektowania ogrodu nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy nam szeroko rozwinięta fantazja i to, co mamy pod ręką. Trzeba pamiętać o tym, że wiele rzeczy możemy wykorzystać wtórnie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy a przy tym możemy stworzyć na własny, zielony świat, w którym będziemy spędzać letnie dni jak i wiosenne oraz jesienne wieczory. W ogrodzie otwartym można zapewnić sobie spokój i intymność poprzez nasadzenie roślin pnących czy też zwykłego żywopłotu. Bardzo ważne jest to, żeby przy projekcie ogrodu finansowo skupić się na roślinach, a wszystkie inne elementy – wyposażenie i ozdoby ogrodu – zrobić samodzielnie. Z jednej strony oszczędzamy pieniądze, z drugiej robimy porządek w garażu czy też piwnicy i jednocześnie dodajemy charakteru naszemu ogrodowi tak, że czujemy się w nim naprawdę dobrze.

Pomysły na zaprojektowanie ogrodu
4.3 (85.45%) 11 głosów

2
Dodaj komentarz

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania

Dobre

Doris

Wrzucajcie więcej zdjęć 🙂

Sprawdź też:
Wiele osób marzy o kuchni jako o zamkniętym, osobnym pomieszczeniu.…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Jak usunąć 3 bariery, korzystając z małej platformy dla niepełnosprawnych?
Oświetlenie w stylu industrialnym – nie tylko w klimatycznych loftach
Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?
szklana-sciana
Szklane ściany