Planowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych i robót elektrycznych w łazience

planowanie instalacji

Planowanie robót elektrycznych w łazienkach

Względy elektryczne są ważnym elementem planowania łazienki. Poza oczywistymi cechami, takimi jak oświetlenie, może być również konieczne zapewnienie zasilania wentylatora lub wanny z hydromasażem. Woda i elektryczność są niebezpieczną kombinacją, dlatego należy uziemić łazienkę.

Mocowanie elementów mocujących do ściany

Oprócz modyfikacji instalacji wodno-kanalizacyjnej, w przypadku mocowania osprzętu do ściany, należy zainstalować dodatkowe blokady w celu uzyskania dodatkowego podparcia. Uchwyty do montażu ściennego będą wymagały podwójnego blokowania, jeden element na drugiej lub specjalnie skonstruowane ramy umieszczone w ścianie, aby utrzymać ich ciężar.

Aby umieścić ramy w ścianie, należy wyciąć otwór w suchej ścianie w miejscu mocowania. Dzięki odsłoniętym kołkom można zeskrobać wszelkie dodatkowe blokady na miejscu. Alternatywnie wstawić ramę nośną. Gdy masz dostęp do kołków, być może chcesz ukryć w ścianie rury doprowadzające i ściekowe.

Planowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych w łazienkach

Najprostszą opcją przy projektowaniu nowej łazienki jest umieszczenie nowych urządzeń w tym samym miejscu, co stare. W ten sposób prace hydrauliczne są ograniczone do minimum. Jeśli każdy element jest już wyposażony w zawory odcinające i giętkie rury przyłączeniowe, można łatwo pracować nad każdym z nich kolejno. Jeśli nie ma żadnych zaworów odcinających, należy zamknąć wodę przez zawór.

Kiedy zmienia się położenie toalety, zmiana trasy rurociągu kanalizacyjnego jest skomplikowana i w wielu przypadkach może nie być możliwa. Ewentualnie opcją jest zamontowanie pompy za misą toaletową. Dzięki temu możliwe jest przepompowywanie odpadów przez małe rury w celu połączenia i umieszczenie ubikacji prawie w dowolnym miejscu.

Prysznice mogą wymagać doprowadzenia wody bezpośrednio ze zbiornika ciśnieniowego, a nie z pobliskiej rury. Pomaga to utrzymać ciśnienie i redukuje wahania temperatury. Ponowne rozmieszczenie innych elementów montażowych wymaga wybijania rur wodociągowych i doprowadzania ścieków do nowego położenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *