Jakie zalety i wady posiada materac z lateksu?

Materace lateksowe

Materace lateksowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, jednak szybko zaczęły cieszyć się dużą popularnością wśród klientów i stały się sporą konkurencją dla tradycyjnych materacy sprężynowych. Najdroższe modele wykonane są niemal całkowicie z kauczuku naturalnego, te tańsze posiadają w składzie mieszankę kauczuku naturalnego i syntetycznego. Bez względu jednak na rodzaj zastosowanego tworzywa, materace lateksowe posiadają wiele zalet, które wpływają na ich atrakcyjność.

Podstawową zaletą jest ich hypoalergiczność. Lateks jest materiałem, który nie chłonie wilgoci ani kurzu, dlatego jest odporny na działanie bakterii, pleśni oraz grzybów. Z tego względu materace z niego wykonane są polecane w szczególności osobom cierpiącym na egzemy, alergie i dolegliwości ze strony układu oddechowego. Dodatkową zaletą materacy lateksowych jest ich znakomita odporność na deformacje i zniekształcenia. Nawet intensywnie użytkowane produkty, zawsze wracają do pierwotnego kształtu. Producenci tradycyjnych materacy zazwyczaj oferują dwu lub trzy letnią gwarancję na swoje wyroby. W przypadku kupna materaca lateksowego można liczyć nawet na 10-letni okres gwarancyjny. Osoby polecające materace lateksowe podkreślają ich korzystny wpływ na kręgosłup. Zapewniają one znakomite podparcie kręgów, dając przy tym przyjemne uczucie miękkości, znacząco poprawiając komfort i jakość snu. Istotną zaletą lateksu jest także jego oddychalność. Pomimo tego, że swym wyglądem przypomina gumę, zbudowany jest z wielu bąbelków i kanalików, umożliwiających swobodny przepływ powietrza.

Jeśli chodzi o wady materacy lateksowych to najważniejszą z nich jest waga. Kupując produkty tego typu należy liczyć się z tym, że będą one znacznie cięższe od tych sprężynowych. Barierą uniemożliwiającą kupno takich materacy może być też cena, która nadal jest stosunkowo wysoka. Drogie są zwłaszcza modele wykonane z naturalnego kauczuku, który jest pozyskiwany jedynie z pewnej części Azji. Te powstałe z kauczuku syntetycznego będą odpowiednio tańsze. Problemem może być niekiedy uzyskanie informacji od producenta o rodzaju zastosowanego kauczuku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *