Jakie wybrać łóżko do sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem niełatwym do urządzenia. Musi to być pomieszczenie, w którym będziemy się czuć dobrze, które będzie przytulne a jednocześnie funkcjonalne. Wybór odpowiedniego łóżka do naszej sypialni zdecydowanie będzie jednym z najtrudniejszych wyborów jaki przyjdzie nam podjąć podczas urządzania tego pomieszczenia. Więcej jakie wybrać łóżko do sypialni. Odpowiedzi poniżej.

Jakie wybrać łóżko do sypialni

Łóżko powinno po pierwsze pasować do wystroju sypialni, ale przede wszystkim powinno być wygodne oraz funkcjonalne. Dobrze by było, gdyby łóżko wyposażone było w schowki – miejsce do przechowywania w sypialni jest bardzo ważne szczególnie, jeśli nasza sypialnia jest niewielka i nie mamy w niej możliwości postawić zbyt dużej szafy. Pamiętać powinniśmy o tym, żeby przetestować wybrane przez siebie łóżko jeszcze w sklepie, żeby wiedzieć, czy nam odpowiada i czy jest wystarczająco wygodne.

Jakie wymiary powinno mieć łóżko?

Przyjmuje się, że najwygodniejsze łóżko dla jednej osoby będzie wtedy, kiedy będzie ono miało przynajmniej 90 centymetrów szerokości. Jeśli w łóżku śpią dwie osoby, to najlepiej, jeśli miałoby ono przynajmniej 160 centymetrów. O wymiarach łóżka decyduje również wielkość pokoju.

Bardzo często będzie ona wymagała wstawienia węższego łóżka. Warto jednak wstawić do sypialni łóżko jak najszersze – jeśli jest odpowiednio szerokie można położyć na nim dwa materace. Będzie to komfortowe rozwiązanie dla par, które znacznie różnią się od siebie wagą.

Rama i stelaż łóżka

Najpopularniejszy materiał, z którego wykonywane są ramy łóżek to drewno. Można też spotkać wiele tańszych modeli, które wykonane są ze specjalnych płyt. Są to łóżka bardzo łatwe w montażu, ponieważ składają się tylko z kilku elementów. Decydując się na łóżko drewniane nie mamy trudnego wyboru.

Łatwo jest też dobrać odpowiednie szafki nocne. Do łóżka drewnianego lub wykonanego z wspomnianych płyt trzeba dokupić materac o odpowiednich wymiarach. Przy kupnie mebla należy sprawdzić, czy jest ono dobrze zabezpieczone – w przeciwnym razie mogą się w nim nagromadzić grzyby oraz bakterie. Coraz modniejsze stają się łóżka tapicerowane. Ich obicie wykonane jest najczęściej z tkaniny lub skóry zarówno naturalnej jak i ekologicznej.

Wiele łóżek tapicerowanych wyposażonych jest dodatkowo w schowki na pościel. Łóżka tapicerowane bardzo często przypominają posłania dla królów. Efekt ten niejednokrotnie potęgują zagłówki, które możemy wybrać według swoich upodobań. Zagłówki stanowią nie tylko świetną ozdobę sypialni. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które w łóżku lubią czytać, pracować. Zagłówek do łóżka można zrobić samemu bez wielkiego nakładu pieniężnego.

Wiele osób decyduje się też na metalową ramę łóżka, która sama w sobie jest bardzo stylową ozdobą całego pomieszczenia – dzięki temu w sypialni nie potrzeba dużej ilości innych dodatków. Łóżka stalowe zazwyczaj mają cienką ramę, dlatego idealnie sprawdzą się do niewielkich pomieszczeń.

Stelaż łóżka, czyli drabinka, na której znajduje się materac to kwestia bardzo istotna nie tylko dla naszego komfortu ale też zdrowego kręgosłupa. Rama nie powinna być w całości wypełniona płytą. Im większa ilość szczebelek i mniejsze odstępy między nimi tym lepiej.

Do stelaża regulowanego nie będzie odpowiedni materac ze sprężynami, które mogłyby zostać zniszczone. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie łóżko kontynentalne. Tutaj materac kładzie się na ramie, która wypełniona jest specjalnymi sprężynami. Takie łóżka, które często nazywane są też łóżkami hotelowymi są dosyć wysokie, co jest ich kolejną zaletą.

Łóżka rozkładane

Szczególnie w małych mieszkaniach rolę sypialni pełni salon. Nie ma tutaj możliwości wstawienia normalnego łóżka, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie rozkładana sofa. Tutaj również najważniejszy jest komfort. Producenci oferują tutaj materace o różnej grubości. Dodatkowo rozkładane sofy bardzo często zawierają pojemniki na pościel – dzięki czemu swobodnie można złożyć sofę, nie martwiąc się przy tym, gdzie schować kołdrę i poduszki. Ważne tutaj są wymiary, na które powinno się zwrócić uwagę.

Bardzo często na rozkładanej sofie może spać tylko jedna osoba. Jeśli ma ona pełnić rolę łóżka małżeńskiego, to jej rozmiar po rozłożeniu musi być większy. Warto przed udaniem się do sklepu zmierzyć, na jak dużą sofę możemy sobie pozwolić. Obecnie produkowane sofy znacznie różnią się od tych, które na rynku dostępne były jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz bez problemu dopasujemy sofę nie tylko do naszych potrzeb, ale też do pomieszczenia.

Do wyboru mamy wiele kształtów, materiałów oraz kolorów. Bardzo często jednym z elementów sofy są dołączone do niej poduszki. Podobnie jak w przypadku zwyczajnego łóżka już w sklepie warto sprawdzić, czy sofa jest wygodna, czy jest łatwa do złożenia i rozłożenia oraz jak długa jest na nią gwarancja. Rozkładana sofa jest bardzo praktycznym meblem. Warto wstawić ją do salonu nawet jeśli mamy osobną sypialnię – dzięki temu nie będzie problemu kiedy na noc wpadną do nas goście. Rozkładane sofy niewątpliwie są meblami bardzo funkcjonalnymi.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 1 maja 2017 o 12:30

    Czy można zobaczyć więcej zdjęć?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *