Jaki wybrać stół do salonu

Salon w każdym domu jest sercem, jednak drugim niezwykle ważnym pomieszczeniem jest jadalnia. W tym celu wiele osób podczas rozplanowywania swojego własnego M wydziela na jadalnię oddzielne pomieszczenie. Niestety w niektórych mieszkaniach nie jest to możliwe. W tym celu bardzo modne jest tworzenie tak zwanych pomieszczeń łączonych jak na przykład salon z jadalnią czy kuchnia z jadalnią. Przy aranżacji takiej jadalni trzeba pamiętać o tym, że w jakiś sposób trzeba ja oddzielić od reszty. Można to zrobić przy pomocy małego słupka z karton – gipsu czy też, jeżeli powierzchnia na to nie pozwala poprzez wykonanie innej nawierzchni podłogi czy też pomalowanie dwóch ścian jadalnianych w innym kolorze. Każda jadalnia spełnia funkcje miejsca spotkań rodzinnych, wspólnych śniadań jak i obiadów, a przede wszystkim jest miejscem gromadzącym rodzinę zacieśniając jej więź.

W każdej jadalni powinien się znaleźć odpowiedni stół dla biesiadników. Bardzo ważne jest to, aby był ustawiony w taki sposób, żeby osoby przy nim siedzący, czyli się swobodnie i żeby nikt nie musiał po nikim chodzić, żeby iść na przykład do toalety. Jednym słowem mówiąc musi być dojście do stołu z każdej strony. Jednocześnie bardzo ważne jest to, aby krzesła ustawione przy stole były wygodne i ergonomiczne. W niektórych domach taka rodzinna biesiada może trwać nawet parę godzin i bardzo ważne jest, aby wszystkim uczestnikom spotkania było wygodnie.

Jaki powinien być odpowiedni stół do jadalni?

Standardowo przyjmuje się, że stół jadalni powinien osiągać wysokość około 75 centymetrów. Przyjmuje się, że jest to idealna wysokość do spożywania pokarmów dla osoby dorosłej. Powierzchnia blatu jest uzależniona od ilości osób, jaka jest przewidziana do biesiadowania. Standardowo przyjmuje się, że każda osoba powinna mieć zapewnioną przestrzeń w wymiarach około 40/60 centymetrów. W ten sposób na takim pasku można swobodnie ustawić danej osobie stołowiznę, szklanki, kieliszki i jednocześnie nikt nikogo nie powinien dotykać łokciami, co czasami jest bardzo denerwujące. Oprócz miejsca dla gości czy też domowników przy stole bardzo ważne jest miejsce na ustawienie potraw. Powinien to być pas przez środek stołu osiągający szerokość minimum 20 centymetrów. W takim przedziale swobodnie można ustawić półmiski. Dobranie stołu do jadalni według takich wytycznych pozwala na swobodę wszystkich osób przebywających przy stole jak i też na swobodne ustawienie takiego stołu.

Stoły jadalniane dostępne na rynku są najróżniejsze. Podczas wyboru odpowiedniego stołu do swojego domu warto jest zwrócić uwagę na to czy dany stół się rozkłada. Jest to ważne, ponieważ przy małej rodzinie mniejszy rozmiar blatu jest wystarczający, a powiększony stół jest potrzebny w okresie świąt, imienin czy też innego spotkania rodzinnego. Stoły rozkładane to bardzo wygodne i przede wszystkim praktyczne rozwiązanie – nie zajmują, na co dzień dużo miejsca, a po rozłożeniu może przy nich usiąść nawet 12 osób.

Najlepszy kształt stołu do jadalni

Patrząc na historię można szybko zauważyć, że już w czasach starożytnych stoły były długie, ciągnące sie przez całe pomieszczenie. Jednocześnie można zauważyć, że najlepiej sprawdzały się i nadal to robią – stoły owalne. Są to stoły pozwalające wszystkim osobom mieć ze sobą dobry kontakt, nikt nie ma problemu, w którym miejscu usiąść, co zdarza się przy stołach prostokątnych czy kwadratowych. Stoły owalne czy też okrągłe pozbawione są ostrych wykończeń, co nie tylko pozytywnie wpływa na gości jak i też zapewnia pewnego rodzaju bezpieczeństwo – nie ma możliwości uderzenia o ostry kant. Stoły owalne są najlepszym rozwiązaniem, gdy mamy dużo miejsca w jadalni. Przy mniejszych powierzchniach lepiej jest wybrać stół prostokątny, który w każdej chwili można dosunąć do ściany.

Dodatkowo bardzo ważny jest wybór odpowiednich krzeseł do stołu. W tym przypadku musimy się skupić na tym, co będzie otaczać jadalnię. Jeżeli mamy jadalnię otwartą z salonem, a salon jest urządzony w stylu nowoczesnym to komicznie będą wyglądały w jadalni przy stole krzesła w typie starodawnych, antycznych. Taki wystrój będzie się ze sobą gryzł. Lepiej w takim przypadku postawić na klasykę oraz prostotę, która jest zawsze modna i pasuje do wszystkiego.

Jak widać stół do jadalni to dość trudny wybór. Przed zakupem trzeba wziąć wiele możliwości pod uwagę i przede wszystkim trzeba myśleć przyszłościowo, bo przecież nie będziemy kupować nowego stołu raz na rok. W przypadku, gdy mamy dwójkę dzieci warto jest pomyśleć o stole, który pomieści przy sobie minimum 8 osób, bo nasze dzieci dorosną i w okresie świąt mogą się pojawić ze swoimi partnerami życiowymi. W tym przypadku stół na 4 osoby jest stanowczo za mały. Są to szczegóły, ale szczegóły, które mogą bardzo wpłynąć na nasz wybór. Myśląc przyszłościowo możemy kupić sobie stół droższy, taki, jaki nam sie podoba się pod względem wykonania jak i koloru, bo będzie on przemyślany i nie będziemy go zmieniać za dwa lata tylko będzie on dekorował naszą jadalnie latami tworząc rodzinną historię tego miejsca.

Jaki wybrać stół do salonu
4.4 (88.7%) 23 głosów

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania

Uwielbiam duże szklane stoły.

Sprawdź też:
Salon – miejsce spotkań rodzinnych, miejsce, które powinno przyciągać domowników…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
Odmiany styropianów – z których warto korzystać?