Jaki wybrać aneks kuchenny

W zależności od naszych potrzeb jak i przestrzeni, jaka mamy do wykorzystania decydujemy się na tak zwane kuchnie otwarte oraz zamknięte. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj kuchni ma swoje wady i zalety. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, który rodzaj kuchni jest lepszy, wygodniejszy. Nie ucieka jednak uwadze fakt, że coraz większym powodzeniem cieszą się tak zwane kuchnie otwarte, czyli połączone z jadalnią czy też salonem – tak zwane aneksy kuchenne.

Plusy aneksów kuchennych

Największym plusem aneksu kuchennego jest ciągłe połączenie z gośćmi. Przez cały czas urzędowania w kuchni ma się z nimi kontakt jak i jednocześnie droga, jaką trzeba przebyć do stołu podając obiad czy jakiekolwiek inne potrawy przy aneksie kuchennym jest dużo krótsza. Dodatkowo dużym plusem aneksu kuchennego jest mała przestrzeń, jaką zajmuje. Najmodniejsze są tak zwane aneksy jednoliniowe, czyli całość jest rozmieszczona na jednej ścianie. Oczywiście istnieją też minusy takiej zabudowy. Pierwszym, i dla niektórych osób bardzo znaczący, czyli brak prywatności. W zamkniętej kuchni możemy sobie pozwolić na to, żeby po obiedzie chwilę postały nieumyte naczynia. W razie nawet niezapowiedzianej wizyty cioci czy koleżanki – nikt tego małego bałaganu nie widzi. W przypadku aneksów kuchennych to jest pierwsze, co rzuca się w oczy gościom. Można temu zapobiec ukrywając dany aneks. Polega to na tym, że aranżujemy aneks w tych samych lub też w podobnych kolorach, co jest cały salon, a głównie jego ściany. W tym momencie aneks zlewa nam sie z całością i prawie go nie widać. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko jest elegancko wygląda, ale jednocześnie doskonale maskuje małe niedociągnięcia po niedzielnym obiedzie.

Największym plusem aneksów kuchennych jest oszczędność. Jest to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również przestrzeni. Decydując się na aneks kuchenny w swoim domu rezygnujemy automatycznie z dodatkowych drzwi czy też ścianek działowych. Dodatkowo otrzymujemy większą przestrzeń w salonie czy też jadalni. Aneks możemy ulokować na ciemnej ścianie, ale światło, które wpada przez okna salonu doskonale naświetlają część roboczą.

Przy decyzji na aneks kuchenny w domu każdy musi liczyć się z tym, że wszystkie zapachy z kuchni będą wędrowały do salonu, czyli do naszych gości. Zwiększa to ryzyko podwyższenia wilgotności w pomieszczeniu jak i powstanie ewentualnego grzyba i pleśni na ścianach. Na wszystko jest sposób – wystarczy częste wietrzenie pomieszczeń, odpowiednia wentylacja salonu zapewnia oddychanie ścian bez nadmiernej wilgoci.

Dobór aneksu kuchennego

Wybór zabudowy d aneksu kuchennego zależy od indywidualnych wymagań. Bardzo ważne jest jednak to, aby wszystko było odpowiednio zabudowane i rozmieszczone. Daje to więcej pola do pracy jak i przede wszystkim jest doskonale do pasowane do siebie, a trzeba pamiętać o tym, że będziemy mieli w naszej kuchni wszystkich gości. Przy zabudowie trzeba pamiętać o odpowiedniej lokalizacji blatów roboczych jak i o tym, że przy zabudowie liniowej najwygodniejszy blat to taki, który nie przekracza 360 centymetrów. Przy blatach dłuższych ciężko się pracuje przechodząc z jednego końca na drugi. Jeżeli ściana, którą będziemy zabudowywać, jako aneks kuchenny jest dłuższa to warto jest końce blatu zakończyć wysokimi szafkami, w których będziemy trzymać rzadziej używane przedmioty lub też zorganizujemy w nich sobie małą spiżarnię.

Kolorystyka aneksu kuchennego jest sprawą indywidualną dla każdego, jednak trzeba kierować się tym, co będzie wokół. Jest to ważne, żeby kolory aneksu ładnie się komponowały z resztą jadalni czy też salonu. Źle dobrane barwy będą się ze sobą gryzły i w efekcie nie będzie wiadomo, co w danej przestrzeni ma być bardziej uwydatnione – jadalnia czy też kuchnia, w której mogą się dziać różne rzeczy, a wiadomo, że każda pani domu czy też każdy pan domu chce, aby jego kuchnia przynosiła dumę, a nie wstydliwe rumieńce na policzkach.

Przy decyzji czy mamy mieć kuchnię otwartą czy też zamkniętą jak widać trzeba się pokierować wieloma czynnikami. Jednocześnie całe urządzenie aneksu powinno mieć swoją linię, która nie będzie niczym zakłócana. Aneks kuchenny zawsze powinien być czysty i przestronny, aby przygotowując w nim posiłek czuć się dobrze i żeby nasi goście miło wspominali ciągły kontakt z gospodarzem. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie w sposób gustowny zaprojektować swojego aneksu kuchennego tak, żeby on całkowicie współgrał z naszą jadalnią zawsze możemy skorzystać z usług firm, które projektują takie przestrzenie. Na stronach internetowych można znaleźć również wiele inspiracji, które można wykorzystać w naszej kuchni. Rozwiązań jest wiele, jednak przede wszystkim przed podjęciem jakichkolwiek prac związanych z aneksem kuchennym musimy wszystko dobrze rozplanować. Nasz aneks kuchenny musi być miejscem, które będzie spełniało nasze potrzeby i miejscem, w którym każda osoba będzie czuła się dobrze, ponieważ jest to kuchnia otwarte, taka, do której każda z osób mieszkających jak i też odwiedzających nasz dom ma swobodny dostęp.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 maja 2017 o 12:18

    Mi bardziej podobają się oddzielenie. Kuchnia nie powinna być w salonie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *