Jak zaprojektować salon? – 20 rad architekta wnętrz

Jak zaprojektować salon

Salon. To miejsce, w którym nie tylko my sami będziemy spędzać prawdopodobnie większość naszego wolnego czasu, ale także miejsce, do którego będziemy zapraszać naszych gości. Dlatego też ważnym jest, by urządzić go tak, by czuć się wygodnie – ale też móc zachwycić tych, którzy przychodzą do nas w odwiedzimy. Poniżej prezentujemy 20 porad na to, jak zaprojektować swój salon w taki sposób, by być z niego w pełni zadowolonym.

Porada numer 1: Powierzchnia salonu powinna być opracowana w najmniejszych szczegółach.

Wysokość sufitu. Ilość metrów kwadratowych. Nieraz salon jest największym pomieszczeniem ze wszystkich w całym naszym mieszkaniu. Takie szczegóły powinny więc zostać dopasowane do naszych potrzeb i upodobań. Jeśli lubimy przestrzeń – powinniśmy zadbać o wysoko postawiony sufit i duży metraż.

Porada numer 2: Dobre oświetlenie.

Zimą. Wieczorami. W nocy. Najlepiej kilka rodzajów różnych świateł. Lampki z lekko przydymionym światłem. Żyrandol doskonale oświetlający wszystkie zakamarki. Dodatkowe diody na ścianach, jeśli to leży w naszym guście.

Porada numer 3: Duże przestronne okna.

Dzięki dużym oknom do pomieszczenia przedostanie się o wiele więcej naturalnego, zdrowszego światła słonecznego podczas dnia. Duże okna nadają też optycznie większej przestrzeni.

Porada numer 4: Drzwi – jasne, duże, rozsuwane.

Zapraszające do wejścia. Nadające lekkości pomieszczenia.

Porada numer 5: Możliwość połączenia salonu z wyjściem na ogród.

Jeśli posiadasz ogród, to dodatkowe wyjście na niego będzie tylko atutem Twojego salonu.

Porada numer 6: Jasne kolory ścian, tapet.

Jasne kolory sprawiają wrażenie ciepła, rozświetlają wnętrza i również powiększają dostępną przestrzeń.

Porada numer 7: Niestandardowe rozwiązania.

Wyjątkowe schody prowadzące na piętro, umieszczony telewizor na ścianie, dużo szklanych mebli. Te rozwiązania również wpływają na elegancję i poczucie przestrzeni w Twoim salonie.

Porada numer 8: Zainwestuj w kominek w salonie.

Czy będzie grzał w zimie, czy nie będzie nigdy – zawsze będzie ciepłym dodatkiem do domowego zacisza.

Porada numer 9: Salon powinien być miejscem, w którym wszystkim domownikom będzie dobrze.

Bardzo dobrym pomysłem jest przedyskutowanie z pozostałymi domownikami, jak chcemy, żeby nasz salon wyglądał. Oprócz wrażenia estetycznego, eleganckiego, bycia wielofunkcyjnym – ma też być przede wszystkim miejscem dla każdego atrakcyjnym. Warto jest iść w tej sprawie na kompromis.

Porada numer 10: Kuchnia a salon to dwie zupełnie oddzielne przestrzenie.

Nawet jeśli są w jednym pomieszczeniu. Można skutecznie i śmiało je odgrodzić rozsuwanymi drzwiami, zasłoną lub do pewnego stopnia meblami.

Porada numer 11: Zadbaj o to, by między każdym elementem w Twoim salonie znajdowała się odpowiednia przestrzeń.

Dzięki temu unikniesz posiadania zbędnej przestrzeni albo wręcz nadmiernego jej gospodarowania.

Porada numer 12: Zadbaj o łatwy dostęp do innych pomieszczeń.

Między poszczególnymi meblami, a ściankami, schodami, dobrze jest zadbać o „korytarzyki” – drogi, którymi z łatwością będziemy się przemieszczać.

Porada numer 13: Wydzielenie funkcjonalnych stref.

W oparciu o potrzeby domowników – dobrze jest dobrze się porozumieć w tym temacie i wyznaczyć mikro przestrzenie, które będą odpowiednio funkcjonalne dla każdego. Czas na relaks, naukę, wizytę gości – to wszystko powinno być w naszym salonie uwzględnione.

Porada numer 14: Odpowiednia kolorystyka nie tylko ścian, ale i mebli.

Odpowiednio dobrane kolory potrafią zdziałać cuda. Malując ściany na biało, możemy pokusić się o czarny blat naszego stołu, który przełamie kolory i nada pomieszczeniu ciekawego wyrazu.

Porada numer 15: Powieś obrazy.

Najlepiej – kolorystycznie odpowiadające miejscu, jakie tworzymy. Jasne, z motywami kwiatów, bądź przedstawiające piękne krajobrazy lub panoramy – takie dodatki sprawią, że nasz salon stanie się jeszcze ciekawszym miejscem dla naszych gości.

Porada numer 16: Zadbaj o komfort swój i gości.

Nie wahaj się z zakupem mebli, dzięki którym będzie Ci po prostu wygodnie. To Twój salon i masz się w nim bardzo dobrze czuć, podobnie jak Twoi goście. Zainwestuj w wygodne kanapy, krzesła, fotele, mały stolik, duży stół.

Porada numer 17: Niewielka biblioteczka potrafi zdziałać cuda.

Posiadanie miejsca w salonie przeznaczonego na książki, z których każdy może w dowolnej chwili skorzystać będzie synonimem tego, że lubimy czytać, zdobywać wiedzę, jesteśmy ciekawymi osobami. To świetny pomysł, który zawsze wywołuje dobre wrażenie na naszych gościach. Może ktoś z nich chciałby coś pożyczyć?

Porada numer 18: Drobiazgi.

Salon to miejsce na drobiazgi, pamiątki, bibeloty wszelkiego typu. Kwiatki, pocztówki, pamiątki z odległych krajów, w których byliśmy na wakacjach – to wszystko można właśnie w tym pomieszczeniu wyeksponować i to w taki sposób, który doda atrakcyjności naszemu pomieszczeniu. Zamiast pozwolić tym pamiątkom kurzyć się na strychu, można je pięknie poukładać i powystawiać w salonie dla ozdoby.

Porada numer 19: Kwestia podłogi.

Wykonana z drewna, czy innego materiału – powinna zawsze sprawiać wrażenie zadbanej. Warto, żeby nie była zbyt śliska.

Porada numer 20: Dywany na podłodze.

To dobry pomysł, jeśli nie jesteśmy alergikami. Dobrze dobrane kolorystycznie również sprawią, że nasz salon będzie wyglądał przyjemnie i ciepło.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 24 kwietnia 2017 o 12:25

    Serwis pełna profeska

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *