Jak zaprojektować ogród

Jak zaprojektować ogród

Przydomowy ogród to z reguły bardzo ważne miejsce dla domowników. Wiele osób wyprowadza się z miasta, żeby móc zaznać trochę ciszy i spokoju, a własny ogród jest tego dopełnieniem – osoby z miast bardzo często nigdy nie miały okazji mieć własnego kawałka trawnika. Ogród należy zaprojektować w taki sposób, żeby przy odpowiedniej pielęgnacji mógł służyć jeszcze przez wiele lat.

Przy projektowaniu ogrodu warto pomysły najpierw przelać na papier, a dopiero potem przejść do ich realizacji. Zazwyczaj w ogrodzie oprócz samych roślin jest też miejsce do spędzania wolnego czasu. Musimy zaprojektować ogród w taki sposób, żeby był funkcjonalny i spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

Trzeba zastanowić się, co ma znajdować się w naszym wymarzonym ogrodzie i rozplanować te wszystkie rzeczy tak, żeby ich lokalizacja nie była przypadkowa. Na planie ogrodu trzeba zaznaczyć nie tylko główne obiekty, ale też poszczególne rośliny, ścieżki. Warto też zastanowić się, czy chcemy, żeby powierzchnię całego ogrodu pokryła trawa, czy może wolimy, żeby część była utwardzona lub pokryta jakąś inną nawierzchnią.

Spójność i prowadzenie ogrodu

Ogród powinien przede wszystkim pasować do naszego domu, a nie z nim kontrastować. Jeśli mamy w domu balkon, to ogrodzenie ogrodu może być w podobnej kolorystyce co balustrada. Ważny jest dobór odpowiednich gatunków roślin. Pomimo tego, że są one nieodzownym elementem ogrodu, nie może ich być za wiele, bo będą zakłócały jego naturalną spójność. Ogród można prowadzić również wtedy, kiedy nie ma się możliwości oraz chęci spędzać dużo czasu na pielęgnacje i przycinanie. W takiej sytuacji warto postawić na rośliny, które nie potrzebują zbyt dużo opieki – niskie drzewa, krzewy.

Nie można zapomnieć o fakcie, że rośliny stale rosną. Z tego powodu nie można posadzić ich zbyt gęsto. Dobierając rośliny do swojego ogrodu, powinno się sprawdzić, jakie warunki są dla danego gatunku odpowiednie. Może się okazać, że posadzona w złym miejscu na nieodpowiedniej glebie roślina po prostu umrze.

Początkowo może się wydawać, że ogród jest pusty. Pierwsze kilka lat, w ciągu których rośliny się rozrastają, jest tutaj bardzo decydujące. Dopiero po upływie czasu można zobaczyć końcowe efekty naszej pracy. Niedoświadczeni “projektanci ogrodów” powinni zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą im zaprojektować bardzo funkcjonalną przestrzeń.

Środek Ogrodu

Po pierwsze nie powinno się sadzić niczego na środku ogrodu, ponieważ taki zabieg automatycznie zabiera nam dostępną przestrzeń. Im dalej od wolnej przestrzeni, tym wyższe rośliny powinno się sadzić. Jednocześnie podstawą do projektowania ogrodu powinny być rośliny, które się już tutaj znajdują takie jak drzewa czy krzewy. Wszystkie drzewa powinny być posadzone w większej odległości od stałych elementów takich jak dom.

Drzewo teraz może być niewielkie, ale za kilka lub kilkanaście lat będzie dużo większe. Jego posadzenie zbyt blisko budynku może nieść ze sobą wiele szkód. Do każdej rośliny trzeba też mieć swobodny dostęp. Dbanie o ogród nie kończy się na jego tworzeniu. W późniejszym czasie przy większości roślin będzie bardzo dużo pracy – pielenie, przycinanie i inne. Takie czynności są szczególnie ważne przez pierwszy okres istnienia ogrodu. Młode rośliny trzeba regularnie podlewać, osłaniać je przed zimnem.

Idealny ogród

To, czy udało nam się spełnić marzenie o idealnym ogrodzie, okaże się dopiero po pięciu lub nawet dziesięciu latach. Rośliny zdążą się rozrosnąć i zaaklimatyzować. Jeśli posadziliśmy żywopłoty i starannie się nimi zajmowaliśmy przez ten czas, to będą one już gęste i mają odpowiedni kształt. Do ogrodu regularnie powinny być dostarczane różnorodne nawozy, żeby rośliny mogły pobierać ważne dla siebie składniki odżywcze.

Tam, gdzie to konieczne, z roślin usuwany powinien być susz, a wymagające tego gatunki powinny być regularnie przycinane. Część roślin, szczególnie bylin, wymaga regularnego przesadzania. Należy pamiętać też o tym, że wiele roślin jest jednorocznych i trzeba je co roku sadzić od nowa, a niektóre wykopywać na zimę.

Praca nad ogrodem

Może się okazać, że część roślin została posadzona zbyt gęsto i część trzeba usunąć, żeby pozostałe mogły się odpowiednio rozwinąć. Ogród to niekończąca się praca. Zawsze będzie tutaj coś do zrobienia. Nawet pomimo starannego zaplanowania ogrodu, może się okazać, że wiele rzeczy nie przewidzieliśmy. Posadzone w ogrodzie drzewa po wielu latach będą bardzo duże. Jeśli w ich pobliżu rosną rośliny, które wolą rosnąć na słońcu, to być może trzeba będzie je przesadzić, a w ich miejsce posadzić gatunki cieniolubne.

Specjalnej dbałości wymaga również trawnik, który trzeba regularnie kosić, nawadniać i nawozić. Zielona trawa doda uroku każdemu ogrodowi, który po wielu latach będzie dużo bardziej zacienionym miejscem niż na początku. Nasz ogród będzie świetnym miejscem zarówno do odpoczynku jak i do zabawy.

Zanim zdecydujemy się na wynajęcie kogoś, kto zaprojektuje ogród za nas, warto spróbować zrobić to samemu. Może się okazać, że urządzenie własnej zielonej przestrzeni to świetna zabawa, która w efekcie końcowym sprawia dużą satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *