Jak wykorzystać drewno w domu

sypialnia

Drewno w Twoim domu może być zastosowane w wielu różnych wariantach. Drewniane akcenty dodadzą Twoim wnętrzom ciepła i charakteru. Jakie zalety ma drewno, skąd je brać i jak wykorzystywać je z domu dowiesz się z naszego poradnika.

Zalety drewna, czyli dlaczego warto bawić się w recykling

Po pierwsze drewno jest materiałem ekologicznym, który nie uczula. Po drugie – materiałem bardzo uniwersalnym. Pasuje do każdego rodzaju wnętrza i świetnie łączy się z elementami szklanymi, metalowymi, stalowymi, kamiennymi czy ceramicznymi. Jest dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym. Świetnie też tłumi dźwięki. Podłoga wykonana z drewna bardzo dobrze izoluje. Drewniane meble służą przez długie lata, są bardzo wytrzymałe i solidne.

Skąd brać drewno, czyli kilka słów o budowlanych antykwariatach

Jeśli masz w domu stare meble, które – zdawałoby się – szpecą tylko wnętrza pomieszczeń, wykorzystaj je do obróbki. Jeśli nie masz pod ręką gotowych elementów możesz je nabyć w tartaku lub na licznych aukcjach internetowych. Jest to tak zwane drewno z odzysku, w skład którego wchodzą belki, palety, pnie czy konary. Ważne, aby drewno, które wybierasz było suche i bez insektów. Wilgotne, zainfekowane i spróchniałe odrzuć. Ma ono zbyt niską wytrzymałość, może też być pokryte pleśnią. Największą wytrzymałością cieszą się modrzew, jesion i sosna. Dla większej pewności możesz je dodatkowo wyszlifować i zaimpregnować, a do odświeżenia koloru użyć bejcy lub farby do drewna.

drewno w domu

Co zrobić z drewna, czyli jak zaaranżować wnętrza domu

Stare deski elewacyjne czy podłogowe można zamienić w blat stołu kuchennego czy ogrodowego. Stare drewno świetnie sprawdzi się też w roli nowego krzesła, ławy, regału czy półki. Deski i listwy mogą służyć za ramy obrazów lub luster albo stanowić podstawę dla żyrandolu czy sznura światełek. Belki można wykorzystać jako elementy schodów, obudowę kominka, słupy czy podokienniki. Drewno świetnie się też sprawdza na ścianie i suficie jako element aranżacji. Można z niego zrobić zagłówek łóżka czy szafki nocne. Odnowione i przemalowane palety posłużą Ci za szafkę na buty, a stare drzwi od komody za porządny stolik kawowy. Wykorzystaj też beczki, stare krzesła, kontenery na owoce i warzywa, nawet pocięte na plastry pnie(mogą służyć za podstawki pod gorące garnki). Dziecięca kołyska sprawdzi się w roli biurka, stare palety mogą być podstawą pod wygodny materac.

aranżacje

Co mieć pod ręką, by prace szły pełną parą

Podczas pracy z drewnem dobrze mieć przy sobie kilka akcesoriów, które znacznie usprawnią Twoje starania. Przyda Ci się więc papier ścierny, farba, bejca, klej do drewna, kreda do betonu, młotek, miarka i wiertarka. Pamiętaj, że aby nadać starym meblom nowego blasku możesz dowolnie używać kolorów(świetnie sprawdzą się w tej roli biel i wszystkie pastele). Drewno cudownie współgra ze przeróżnymi tkaninami, organizując więc przestrzeń eksperymentuj i baw się, dobierając gustowne zasłony, koce, obrusy i narzuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *