Jak urządzić kuchnię

Kuchnia jest najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem w całym domu. To tutaj skupia się całe życie rodzinne – można powiedzieć, że kuchnia jest swego rodzaju sercem domu. W tym pomieszczeniu spędza się najwięcej czasu razem. Gotuje się posiłki, przechowuje wiele rzeczy. Jak urządzić kuchnię? Porady znajdziesz poniżej.

Jak urządzić kuchnię

Kuchnia musi być idealnie dostosowana do swojej funkcji, dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób ją rozplanujemy i jak będzie wyglądała. Wiele zależy od potrzeb rodziny. Zupełnie inaczej będzie wyglądać kuchnia dla osób, które raczej nie gotują, a ze sprzętów kuchennych korzystają tylko po to, żeby odgrzać gotowe jedzenie a inaczej dla tych, które w kuchni spędzają wiele czasu na przygotowanie posiłków. Zupełnie inna kwestia to kuchnia w domu, w którym niemal przez cały czas przebywa wiele osób poza domownikami – najczęściej gości. W pierwszej opcji wystarczy nam tylko kilka podstawowych sprzętów.

W dwóch pozostałych natomiast kuchnia na pewno powinna być wyposażona w wiele elementów, które znacznie ułatwią i przyspieszą gotowanie. Dużo zależy też od tego, czy nasza kuchnia ma być osobnym pomieszczeniem czy będzie połączona na przykład z salonem. W kuchni bardzo ważne jest miejsce do przechowywania. Nie chodzi tutaj tylko o sprzęt – mikser, garnki i tak dalej, ale również o artykuły spożywcze.

Nie jest to duży problem, jeśli zakupy robimy regularnie i na bieżąco uzupełniamy brakujące produkty. Jeśli jednak preferuje się duże zakupy raz na tydzień czy dwa, to bardzo przydatna będzie duża ilość miejsca na półkach, w szafkach oraz w szufladach. Przy urządzaniu kuchni trzeba brać pod uwagę wiele kwestii jednocześnie. Jeśli projektujemy swoją kuchnię sami, to warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą nam w stworzeniu kuchni funkcjonalnej i idealnie spełniającej nasze potrzeby.

Jak urządzić kuchnię

Przestrzenny układ sprzętów i zabudowy w kuchni zależy w głównej mierze od jej kształtu i wielkości. Niemal w każdej kuchni sprawdzi się układ trójkąta pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Odległości między tymi elementami wyposażenia powinny być nie większe niż 120-270 centymetrów. Jednak w wielu kuchniach takie rozwiązanie nie jest możliwe do zrealizowania.

W kuchniach, których szerokość jest nie większa niż dwa metry, najprościej będzie całą zabudowę ustawić jednorzędowo. Nie jest to układ najwygodniejszy, jednak i taka kuchnia może być naprawdę praktyczna. Tak samo można postąpić w przypadku, gdy kuchnia połączona jest na przykład z salonem i planujemy na nią przeznaczyć tylko jedną stronę ściany. Można też ustawić meble i sprzęty w kształcie litery L – wzdłuż krótszej i dłuższej ściany.

Funkcjonalność pomieszczenia

O funkcjonalności kuchni świadczy między innymi wysokość kuchennych blatów. Powinna ona być dostosowana do wzrostu osób, które będą z kuchni korzystać. W wielu przypadkach nie idzie ustalić optymalnej wysokości blatów dla wszystkich członków rodziny, dlatego warto tę wartość wypośrodkować tak, aby każdy mógł z nich wygodnie korzystać.

Przy wybieraniu kuchennej zabudowy warto zrezygnować z półek w dolnych szafkach, do których trzeba się schylać. Półki to świetne rozwiązanie do szafek wiszących, jednak do dolnej części zabudowy dobrze jest wybrać szuflady, które gwarantują komfortowy dostęp do ich zawartości. Można również zamontować do nich dodatkowe podziałki lub wkłady, które znacznie ułatwią utrzymanie porządku.

Wyposażenie kuchni

Najważniejszym elementem w kuchni jest jej wyposażenie czyli sprzęty, z których korzysta się na co dzień. W żadnej kuchni nie może zabraknąć lodówki, która będzie dostosowana do potrzeb rodziny. Jej rozmiar zależy w głównej mierze od tego, jak duże zakupy robimy i czy przechowujemy w niej posiłki przez dłuższy czas. Kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć w żadnej kuchni jest kuchenka lub po prostu płyta grzewcza.

Jeśli gotować lubi cała rodzina i jeśli oczywiście istnieje taka możliwość, to dobrym pomysłem byłoby umieszczenie jej w miejscu, w którym nawet kilka osób miałoby do niej swobodny dostęp i żeby można było umieścić na niej nawet kilka garnków. Piekarnik nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, jednak ciężko wyobrazić sobie upieczenie jakiegokolwiek ciasta czy różnych pieczonych potraw bez niego. Opcjonalnie można kupić też zmywarkę ze względu na to, że jest to duża oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Bardzo dużo osób stara się wykorzystywać w jak największym stopniu powierzchnię kuchni. Jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie w kuchni schowka na wino. Można do tego celu stworzyć na przykład dodatkowy element zabudowy albo wykorzystać wolną przestrzeń na przykład w wyspie kuchennej. Jeżeli istnieje taka możliwość, to można stworzyć też wnękę, którą od reszty kuchni odgradzać będą przesuwane drzwi.

W takim wariancie może być to nie tylko schowek na wino, ale również spiżarnia, w której przechowywać będziemy domowe przetwory. W kuchni nie może zabraknąć odpowiedniej ilości światła. Warto więc do tej roli zaaranżować pomieszczenie jasne, z dużą ilością okien lub po prostu zamontować dodatkowe oświetlenie, które będzie umożliwiało gotowanie nawet po zmroku.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 3 maja 2017 o 13:08

    Można gdzieś więcej się dowiedzieć na ten temat?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *