Jak urządzić biuro

To, w jaki sposób urządzimy swoje miejsce pracy, ma znaczny wpływ na jej efektywność. W biurze ważny może być każdy element. Nieodpowiednie urządzenie biura może powodować, że poczujemy się przytłoczeni, nie będziemy czuli chęci do pracy lub będziemy widzieli dookoła wiele rzeczy, które mogą nas rozpraszać.

Jak urządzić biuro

Bardzo zaważy to na wynikach pracy, dlatego jeśli chcemy, żeby miejsce pracy zachęcało nas do działania, warto sprawdzić, w jaki sposób je urządzić. Musi być ono przede wszystkim funkcjonalne.

Najważniejsze elementy wyposażenia biura

To, w co wyposażone będzie nasze biuro, zależy w głównej mierze od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy oraz ile osób spędza tutaj czas. Jest jednak wiele elementów, które powinny znaleźć się w każdym miejscu pracy. Żeby biuro było jak najbardziej ergonomiczne musi być wyposażone w odpowiednie meble czyli biurka, fotele, miejsce do przechowywania dokumentów.

Ważne jest również oświetlenie – miejsce, w którym pracujemy, nie może być ciemne. Ważne jest też to, w jaki sposób zagospodarujemy pozostałą przestrzeń. Na podstawowym wyposażeniu – czy to na umeblowaniu czy sprzęcie elektronicznym oraz innych nie powinniśmy oszczędzać.

Bardzo ważny jest komfort pracy. Może się okazać, że oszczędzanie na jednym elemencie poskutkuje późniejszymi o wiele większymi wydatkami. Dodatkowo wyposażenie dobre jakościowo sprawi, że nie tylko my, ale i pracownicy będą czuli się o wiele lepiej, chętniej będą przychodzili do pracy a także ich wydajność będzie na wysokim poziomie.

Umeblowanie miejsca pracy

W każdym miejscu pracy najważniejsze jest odpowiednie biurko. Musi być dobrze dobrane do pracownika, ponieważ to właśnie przy nim pracuje najwięcej. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze biurka jest jego wysokość. Siedząc, nie można się nad nim zbyt mocno pochylać.

Nieodpowiednio dobrana wysokość biurka może powodować poważne problemy z kręgosłupem. Również biurko zbyt wysokie nie jest dobrym rozwiązaniem. Praca przy biurku powinna być komfortowa. Oprócz biurka ważny jest również fotel, na którym będziemy siedzieć. Dobrym pomysłem będzie krzesło obrotowe, najlepiej z możliwością dostosowania wysokości siedzenia.

Dobrze jest też, gdy fotel posiada podłokietniki oraz stabilne i wygodne oparcie. Dzięki takim mogłoby się wydawać szczegółom komfort pracy wzrasta. Każde biurko powinno być ulokowane możliwie jak najbliżej okna, żeby zapewnić odpowiedni dopływ światła.

Odpowiednie oświetlenie biura

Najlepiej jest, jeśli biuro posiada duże okna. To pozwala na odpowiedni dopływ światła słonecznego do pomieszczenia. Miejsce pracy trzeba jednak wyposażyć również w odpowiednie lampy, dzięki którym pracować będzie można także po zmroku. Praca w zbyt ciemnym pomieszczeniu może powodować, że pogorszy się wzrok pracownika, na co nie powinno się go narażać. Jest to szczególnie ważne, jeżeli pracownik spędza dużo czasu czytając różnego rodzaju dokumenty lub pisząc, a także pracując na komputerze.

Sprzęt elektroniczny

W żadnym biurze nie może zabraknąć komputerów. Obecnie to właśnie na nich oparta jest praca – wysyłanie maili, składanie zamówień i inne nie byłyby możliwe bez dostępu do takiego sprzętu. Powinno się zainwestować w komputery nie najgorszej jakości.

Przy wyborze komputera warto sprawdzić, czy ekran nie naraża zbyt mocno na pogorszenie się wzroku. Należy pamiętać, że jeśli pracownik spędza dużo czasu przed komputerem i jego wzrok się pogorszył, to pracodawca jest zobligowany do zapewnienia okularów korygujących. Pracując przy komputerze nie można też zapominać o cogodzinnych przynajmniej kilkuminutowych przerwach.

Dla komfortu użytkowania pracownik powinien patrzeć na komputer lekko z góry, żeby zapobiegać bólom kręgosłupa. Natomiast sama klawiatura nie może być umieszczona niżej, niż kilka centymetrów poniżej blatu biurka. W biurze oprócz komputera powinna się znajdować również drukarka oraz opcjonalnie skaner lub bindownica.

Rośliny w miejscu pracy

Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie w biurze roślin. Mają one relaksujący wpływ na człowieka. Jeśli ustawimy w miejscu pracy chociaż kilka roślin, może to bardzo pozytywnie wpłynąć na efektywność pracy. Ponadto poczujemy się spokojniejsi i mniej zestresowani. Rośliny dzięki temu mogą wpłynąć na stosunki między pracownikami – jeśli pracujemy w przyjaznej atmosferze, to i bardziej efektywnie.

Kolory ścian w biurze

Tak samo jak wiele innych pomieszczeń tak i biuro ma najbardziej odpowiednią dla siebie paletę kolorów. W miejscu pracy najbardziej sprawdzą się kolory neutralne, spokojne, związane z naturą – zielenie, beże, brązy. Dzięki temu kolory nie będą nas rozpraszać, a dodatkowo pomogą się zrelaksować i skupić.

W biurze idealny będzie też kolor żółty, który do całego pomieszczenia doda dużo optymizmu, a także niebieski, dzięki któremu poczujemy się spokojniejsi. Właściwości pobudzające ma natomiast kolor czerwony, jednak nie powinno się go nadużywać. Jeśli chcemy pomalować biuro na tak odważny kolor, to nie powinno być go więcej, niż tylko jedna ściana.

Jak urządzić biuro
4.2 (83.33%) 12 głosów
Jak dobrze zagospodarować poddasze? Przestrzeń poddasza przez lata była wykorzystywana jako strych, który był składem różnych niepotrzebnych na co dzień rzeczy lub jako suszarnia. Dz...
Jak ożywić wnętrze – 20 porad Nawet najbardziej przytulne pomieszczenie z czasem traci swój urok i blask. Myślimy wtedy o remoncie, wymianie mebli lub innych kosztownych zabieg...
Szklane ściany Jedną z wielkich obietnic projektowania architektonicznego od ostatniego stulecia była idea, że ​​możemy rozmyć rozróżnienie między wnętrzami i na zew...
Nowe meble do Twojego domu lub sklepu Jesteś kimś, kto rozważa zakup nowych mebli do Twojego domu czy sklepu? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to można po prostu chcieć kupić meble wyk...
Aranżacje małego biura Małe biuro, aby przyciągało klientów powinno przede wszystkim dobrze wyglądać. Czasy, w których klienci nie przywiązywali wagi do tego, w jakich w...
Udekoruj pokój gier Dzieci już dorosłe i odeszły z domu, a teraz nagle znajdziesz się w dodatkowym pokoju. Dlaczego nie przerobić tego dodatkowego pokoju na pokój do gier...
Wymarzony relaks w każdym miejscu i czasie Hamak to cudowny wynalazek, który zapewnia mnóstwo radości i przyjemności zarówno dzieciom jak i dorosłym. Zaliczając się do tej drugiej grupy, test...
Pranie – 20 rad pani domu Czy Tobie też przydarzyło się nastawić pranie na zbyt wysoką temperaturę, przez co niestety utraciłaś bezpowrotnie ulubiony sweterek? A może nawet...
Marmur jest dobrym materiałem budowlanym Ma bardzo delikatny wygląd i dlatego jest bardzo popularny wśród rzeźbiarzy. Z tego kamienia zbudowano różne zabytki i miejsca. Przodkowie wykonali ws...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
naturalne drewno
Nie ma nic jak naturalne drewno
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
20 największych błędów, jakie popełniamy, urządzając mieszkanie
Przemodeluj swój dom
Przemodeluj swój dom za cenę, na jaką możesz sobie pozwolić
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
zen
Łatwe sposoby na przebudowę zarośniętego ogrodu
swiatlo-ogrodowe
Dlaczego oświetlenie ogrodowe jest ważne
a31372345
Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?