Jak uchronić podłogę drewnianą przed szkodnikami?

Stukanie i chrobotanie, które dobiega spod podłogi, może budzić niepokój. Te niepozorne dźwięki wywołuje obecność niektórych szkodników drewna. O tym, że w Twoim domu znajdują się szkodniki, świadczą jeszcze inne objawy. Jak je rozpoznać i pozbyć się tego problemu na dobre?

Drewniane deski podłogowe z dobrej jakości drewna i zabezpieczone dodatkowo lakierem są odporne na działanie szkodników. W starszych podłogach deski z czasem rozchodzą się i otwierają drogę do głębszych warstw materiału. Wtedy w domu mogą zalęgnąć się owady, które żerują w drewnie. Zobacz, jakie ślady świadczą o bytowaniu szkodników w Twoim mieszkaniu, i jak pozbyć się uciążliwych owadów.

Zobacz jakościowe i odporne na szkodniki podłogi drewniane w ofercie Dobre Dla Domu.

Deski drewniane – objawy żerowania owadów

Szkodniki mogą żyć w elementach drewnianych domu przez pokolenia, aż do całkowitego zniszczenia materiału. W jaki sposób wprowadzają się do domu? Najczęściej zostają przyniesione wraz z drewnem na opał lub ze starymi meblami. Kiedy podejrzewasz, że mogły zasiedlić Twoje mieszkanie, sprawdź, czy w Twoim mieszkaniu pojawiły się:

 • charakterystyczne otwory na powierzchni drewna lub widoczne wydrążone tunele,
 • mączka drzewna, która wciąż powraca, czasami usypana w małe kopczyki,
 • owady o wyglądzie chrząszczy, zazwyczaj o czarnych powłokach i odznaczającej się „główce”,
 • dźwięki stukania i chrobotania, nasilające się zwłaszcza późnym wieczorem.

Jeżeli znajdziesz przynajmniej dwa z tych elementów, jest wielce prawdopodobne, że drewno w domu zamieszkują szkodniki. Sprawdź, jakie owady mogły zadomowić się w Twoim mieszkaniu.

Korniki w podłodze

Korniki to rodzaj szkodnika, który żeruje wyłącznie w lesie na żywych drzewach. Owady bytujące w domu preferują materiał już przetworzony – suchy lub trochę wilgotny. Różne gatunki owadów lgną do drewna iglastego lub liściastego.

Zobacz, jakie warunki żerowania preferują poszczególne korniki:

 • kołatek domowy – lubi wilgoć, pojawia się w nieogrzewanych pomieszczeniach, piwnicach i poddaszach, żeruje w drewnie iglastym i liściastym, a także w wiklinie;
 • spuszczel – lubi ciepło, gustuje w drewnie sosnowym i innym iglastym, może znaleźć się w każdym elemencie konstrukcji – nawet na werandzie;
 • miazgowiec parkietowiec – preferuje ozdobne drewno pierścieniowo-naczyniowe, zwłaszcza dąb i jesion, dlatego często bytuje w parkietach i elementach boazerii.

Te trzy gatunki chrząszcza najbardziej lubią zasiedlać drewno w domu. Jeżeli mieszkasz blisko lasu lub w otoczeniu dzikiej natury, w Twoim wnętrzu mogą pojawić się rzadziej spotykane gatunki (np. tykotek pstry) – które na co dzień wolą wilgotne, rozkładające się konary drzew.

Możesz rozpoznać gatunek owada zasiedlającego twoje deski po średnicy otworu na jej powierzchni:

 • otwory do 2 mm to zazwyczaj kołatek domowy lub miazgowiec,
 • otwory spłaszczone od 2 mm do 11 mm pozostawia spuszczel.

Usuwanie szkodników z podłogi drewnianej

Wypędzenie owadów z elementów stałych i konstrukcyjnych jest bardziej kłopotliwe od zabezpieczenia mebli. Deski – pokryte zazwyczaj szczelną warstwą lakieru – nie pochłaniają owadobójczych preparatów, więc powierzchniowe smarowanie podłogi nie przyniesie rezultatów. Możesz spróbować tej metody, gdy drewno jest już przetarte, a warstwa kryjąca jest nieszczelna. Zazwyczaj będzie jednak konieczna aplikacja środka w głąb desek. Jak przeprowadzić skuteczne oczyszczanie drewna ze szkodników?

 1. Dokładnie sprawdź powierzchnię i zaznacz kredą wszelkie wydrążone w niej otwory Zwróć uwagę także na szczeliny, które sięgają w głąb deski.
 2. Wprowadź specjalny płyn do strzykawki i dozuj go igłą, dopóki drewno „pije” środek. Podczas tej czynności może się zdarzyć, że pojedyncze owady będą uciekać innymi otworami. Dla sprawnego przeprowadzenia akcji zaopatrz się w kilka igieł, ponieważ zatykają się one mączką drzewną i wymagają częstej wymiany.

Ten sposób – choć niezbędny na początek – może być zawodny. Tunele drążone przez owady są długie i zazwyczaj znajdują się pod powierzchnią. Środek owadobójczy może nie dostać się do larw złożonych głęboko w drewnie. Gdy podejrzewasz większą inwazję owadów, konieczne będzie nawiercenie desek i głębokie nasączenie drewna płynem owadobójczym. Po takiej operacji przykryj podłogę folią na 24 godziny i nie korzystaj w tym czasie z pomieszczenia. Kiedy upewnisz się, że szkodniki zostały usunięte, zakryj dziury masą szpachlową w kolorze podłogi.

Nowoczesne środki owadobójcze działają jednocześnie zabezpieczająco – dlatego jeżeli drewno zostało dobrze nasączone, szkodniki nie powrócą do domu.

Czy każdy rodzaj drewna jest narażony na działanie szkodników?

Możesz być spokojny, jeżeli Twoja podłoga drewniana jest nowa, a panele zakupiłeś w renomowanym sklepie. Każda z desek zostaje bowiem odpowiednio zabezpieczona, już na etapie produkcji. Środki stosowane podczas takich zabiegów wnikają głęboko w drewno i dają Ci gwarancję wieloletniego użytkowania bez zmartwień o szkodniki.

Egzotyczne gatunki drewna posiadają natomiast naturalną osłonę przed europejskimi szkodnikami. Są nasączone olejkami, które odstraszają te owady. Z tego względu niekiedy nie muszą być zabezpieczane nawet lakierem.

Jeżeli szukasz desek podłogowych z gwarancją jakości, zobacz podłogi drewniane Dobre Dla Domu.

Jak uchronić podłogę drewnianą przed szkodnikami?
3.8 (76.92%) 13 głosów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Wieczorne rozmowy podczas długich kolacji. W końcu, jak wiele się…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Jak usunąć 3 bariery, korzystając z małej platformy dla niepełnosprawnych?
Oświetlenie w stylu industrialnym – nie tylko w klimatycznych loftach
Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?
szklana-sciana
Szklane ściany