Jak dobrać materac do spania

łóżko

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór materacy. Wiadomym jest, że każdy z nas chce się dobrze wyspać i marzy o tym, aby przede wszystkim było mu wygodnie. Jednak jeśli chodzi o spanie mamy bardzo różne upodobania. Dla jednego twardy materac to zmora, a dla innych to niemalże raj na ziemi. Na szczęście w bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem jak dobrać materac do spania i na co zwracać szczególną uwagę?

Na początku przede wszystkim warto się zastanowić nad tym jaką twardość materaca preferujemy. To bardzo ważne, gdyż to właśnie głównie od tego będzie zależał nasz komfort, a także nasze zdrowie. Stopień twardości materacy przez producentów określany jest skalą od H1 do H4, gdzie jedynka oznacza materac bardzo miękki zaś czwórka twardy. Zarówno te bardzo miękkie, jak i najtwardsze, nie są polecane osobom z problemami z kręgosłupem. Za najbardziej komfortowe i dobre dla naszych pleców uznaje się materace z oznaczeniami H2 i H3, czyli średnio-twarde. Przy wyborze pomiędzy tymi dwoma trzeba sugerować się naszą wagą. I tak przy wadze poniżej 90 kilogramów na osobę naszym wyborem powinien być materac H2, a dla osób powyżej tej wagi H3. W ofertach znajdziemy również materace, które łączą te dwie twardości. Są one przeznaczone dla par, których różnica w wadze jest znacząca. Pamiętajmy, że materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy.

Sprawdź cenę materacy

Kiedy już zdecydujemy się na odpowiednią twardość materaca, warto zastanowić się nad tym czy ma to być materac piankowy, lateksowy, sprężynowy czy kieszeniowy? Te pierwsze polecane są głównie dla dzieci i młodzieży. Główną zaletą materacy lateksowych jest to, że dopasowują się one kształtu i ciężaru ciała. A co za tym idzie są idealne dla osób, które miewają bóle kręgosłupa oraz reumatyzm. Dzieje się tak, iż zawierają one dużo punktów podparcia, a dzięki temu mięśnie mogą się rozluźnić, co przynosi ulgę i można dobrze wypocząć. Materace lateksowe posiadają także właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Jest to zdecydowanie typ materaca, który posłuży nam na lata, a jego dodatkowym atutem jest to, że są bardzo ciche, ze względu na to, że nie posiadają żadnych elementów, które wydają dźwięki.

Sprężynowe materace bonellowe. Nazwa pochodzi od bonelli, czyli sprężyn, z których jest on zbudowany. Materace te są najtańszą opcją. Zastanawiając się nad zakupem warto zwrócić uwagę na to czym jest on pokryty. Ważne jest, aby były wykonany z materiałów najwyższej jakości, aby zapewnić nam komfort snu. Materace te są przeznaczone dla osób, które mają dużą masę ciała.

Materace kieszeniowe, to również materace sprężynowe, jednak ich jakoś jest o wiele wyższa. Do ich konstrukcji używa się innych sprężyn, a dodatkowo każda z nich umieszona jest w kieszonce wykonanej z materiału. Zaletami tego materaca jest to, że również dopasowują się do ciała i zapewniają wsparcie, dostosowują się do budowy autonomicznej ciała. Zatem są również przeznaczone dla osób z bólami kręgosłupa. Podczas spania nie będzie również słychać dźwięku uginającej się sprężyny. Do wyboru mamy tutaj różne obłożenia materaca – materiały, pianki, które mogą być również lateksowe.

Zatem odpowiadając na pytanie jak dobrać materac do spania, najlepiej będzie jeśli jasno określisz to, czego potrzebujesz. Znając już wszelkie kryteria, wybór powinien być łatwiejszy, a tym samym możesz dobrać najbardziej komfortowy materac dla siebie, tak aby spało Ci się słodko i wygodnie.

Sprawdź cenę materacy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *