Fasadowa wełna mineralna – zalety

wełna mineralna

Wełna jest obok styropianu najpowszechniej stosowanym materiałem izolacyjnym, wykorzystywanym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jakie rodzaje wełny mają do wyboru inwestorzy i jakie właściwości materiału decydują o jego popularności?

Rodzaje wełny mineralnej fasadowej

Materiał izolacyjny określany jako wełna mineralna w rzeczywistości może powstawać z różnych surowców. Ze względu na to kryterium wyróżnia się dwa rodzaje wełny mineralnej: wełnę skalną oraz szklaną.

Pierwsza z nich powstaje z lawy, którą otrzymuje się w wyniku topienia skał (np. bazaltu) w temperaturze 1500°C. W dalszej kolejności materiał poddaje się rozwłóknianiu, kształtowaniu w płyty oraz utrwaleniu. W podobny sposób przebiega proces produkcji wełny szklanej, jednak w tym wypadku zamiast skał stosuje się piasek kwarcowy oraz stłuczkę szklaną.

Warto dodać, że oba rodzaje wełny mineralnej znajdują zastosowanie w izolacji różnych elementów konstrukcyjnych, w tym także fasad – w ostatnim wypadku najczęściej stosowana jest jednak twardsza wełna skalna.

Najważniejsze właściwości wełny mineralnej

Oba rodzaje wełny mineralnej mają nieco odmienne parametry techniczne, jednak spełniają te same zadania. Doskonale sprawdzają się jako:

  • termoizolacja – wełna fasadowa zapobiega ucieczce ciepła zimą, a latem nie dopuszcza do nadmiernego nagrzewania się wnętrz. Współczynnik przewodzenia ciepła tego materiału kształtuje w granicach 0,030-0,045 W/(mK) i zależy od konkretnego produktu,
  • izolacja akustyczna – wełna doskonale tłumi oraz pochłania dźwięki. Pod tym kątem materiał ma klasę A, co jest równoznaczne z najlepszymi właściwościami pochłaniania dźwięków,
  • izolacja ogniowa wełna mineralna elewacyjna ma klasę A1 odporności ogniowej, co oznacza, że w najwyższym stopniu chroni budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia, a tym samym w razie niebezpieczeństwa pozwala na bezpieczną ewakuację ludzi oraz ugaszenie pożaru.

Fasadowa wełna mineralna i jej dodatkowe zalety

Doskonałe właściwości izolacyjne nie są jedynymi zaletami wełny mineralnej, która wykazuje również szereg innych cennych właściwości. Jedną z nich jest sprężystość, która ułatwia dopasowanie do siebie poszczególnych płyt izolacyjnych, a tym samym pozwala zminimalizować ryzyko wytępienia mostków termicznych. Co więcej, materiał doskonale dostosowuje się do ewentualnych nierówności podłoża, więc świetnie sprawdza się tam, gdzie ocieplana powierzchnia nie jest idealnie równa.

ocieplony dom

Cenioną właściwością wełny fasadowej jest także jej paroprzepuszczalność – to właśnie dzięki niej wilgoć pojawiająca się w budynku jest odprowadzania i nie kumuluje się, co mogłoby prowadzić do rozwoju pleśni oraz grzybów. Z tego powodu wełna dobrze sprawdza się m.in. podczas izolacji wnętrz, w których możliwości wentylacyjne są ograniczone, ponieważ pozwala uniknąć zawilgocenia ścian. Dodatkowo wilgoć nie zagraża również samej wełnie, co sprawia, że na skutek jej działania materiał nie traci swoich właściwości.

Wełna mineralna dzięki swoim zaletom znajduje się w czołówce materiałów izolacyjnych wykorzystywanych w budownictwie. Wybór tego materiału to z pewnością inwestycja, która będzie procentowała przez wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Realbud.com, gdzie wełnę elewacyjną znaleźć można w korzystnej cenie i w stałej dostępności:

Link do sklepu -> https://www.realbud.com/pl/welna-elewacyjna-59

4.7/5 - (ilość ocen: 3)