Kupić dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie – wybór z pozoru prosty może okazać się prawdziwym orzechem do zgryzienia. Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje plusy i minusy, jednak na to, jaką decyzję finalnie się podejmie, wpływ ma wiele czynników. Warto zastanowić się najpierw, gdzie tak naprawdę chciałoby się mieszkać.

Kupić dom czy mieszkanie

Jeśli odpowiedzią jest duże miasto, to bez wątpienia lepszym rozwiązaniem okaże się być zakup mieszkania. Wiele osób jednak woli ciszę i spokój, dlatego szuka czegoś w dużej odległości od zgiełku miasta. Tutaj bez problemu można znaleźć dom do kupienia lub działkę, na której wybuduje się własne cztery ściany. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób – szczególnie rodzin z dziećmi. Zwraca się tutaj jednak dużą uwagę na infrastrukturę, która w prosty sposób pomoże dotrzeć do większych ośrodków.

Mieszkanie w mieście, prywatność i sprzątanie

Bardzo dużo zależy też od pracy i stylu życia. Ludzie, którzy pracują po wiele godzin, po pracy mają ochotę tylko położyć się na kanapie i odpocząć. Osoby zapracowane z reguły nie mają czasu na dodatkowe obowiązki i zajmowanie się domem. Nie ulega wątpliwości, że dom to dużo dodatkowych zadań. Na przykład jego sprzątanie zajmuje dużo więcej czasu niż sprzątnięcie mieszkania. Dochodzą jeszcze obowiązki na zewnątrz – zimą odśnieżanie, latem koszenie trawnika. Nie jest to jednak problem dla osób, które cenią sobie większą prywatność. W domu mamy o wiele więcej własnej przestrzeni, nie musimy być zależni od kogoś innego.

Mieszkanie w mieście ma jednak tę przewagę, że wszędzie jest blisko. Wiele osób pracuje w mieście. Mieszkając chociażby kilka kilometrów od miasta musimy liczyć dodatkowe koszty na transport. Zakładając, że w rodzinie są dwie osoby pracujące, to w większości przypadków wymagałoby to posiadania dwóch samochodów i podwójne płacenie za dojazdy. Kwoty transportu do pracy wahają się w granicach nawet kilkuset złotych w zależności od ilości kilometrów. Za to bez problemu można już opłacić czynsz za mieszkanie w mieście.

Wchodząc na temat pieniędzy, przy podejmowaniu decyzji o kupnie domu czy mieszkania, warto zastanowić się, ile pieniędzy możemy przeznaczyć. Przy samym zakupie mieszkanie w centrum miasta może okazać się dużo droższe niż dom kilkanaście kilometrów dalej pomimo tego, że jest mniejsze.

Ceny utrzymania domu i mieszkania

Zupełnie inaczej to zestawienie wypada, porównując ceny utrzymania domu i mieszkania. Mieszkając w domu, nasze finanse w głównej mierze pochłaniać będą podatek od nieruchomości, prąd, woda, ogrzewanie, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci a dodatkowo wszelkie naprawy oraz wiele nieprzewidzianych wydatków, które mogą nas zaskoczyć. W mieszkaniu pieniądze wpłacamy do Spółdzielni Mieszkaniowej. W skład czynszu wchodzi składka na Fundusz Remontowy, z którego opłacana jest większość ewentualnych napraw, woda, ogrzewanie, wywóz śmieci i innych nieczystości, utrzymanie części wspólnych oraz podatek.

Podsumowując – koszty kupna domu będą o wiele niższe niż kupna mieszkania w mieście, jednak w utrzymaniu mieszkanie jest tańsze. Należałoby tutaj też wspomnieć fakt, że w mieszkaniu za ogrzewanie płaci się stałą sumę w ciągu całego roku. W domu koszty te zimą stają się o wiele wyższe.

Dosyć sporą wadą mieszkania na przedmieściach jest utrudniony dostęp do placówek kulturalnych. W mieście o wiele łatwiej jest wyjść wieczorem do kina lub teatru czy też na obiad do restauracji. Mieszkając kilkanaście kilometrów od miasta, takie wyjście jest często dużym przedsięwzięciem. Dużo łatwiej natomiast o hale czy centra sportowe, które bardzo często znajdują się przy szkołach, ale też jako osobne placówki.

Takich miejsc na przedmieściach powstaje coraz więcej. Mieszkanie na przedmieściach we własnym domu ma też wiele innych zalet. Na podwórku można na przykład organizować grille ze znajomymi, postawić basen, zrobić piaskownicę dla dzieci. Na tego typu osiedlach dużo łatwiej też nawiązać znajomości z sąsiadami – w mieście bardzo często nie zna się ludzi, którzy mieszkają drzwi obok. Co za tym idzie, gdyby coś się stało, o wiele łatwiej poprosić znajomego sąsiada o pomoc niż zupełnie obcą osobę.

Kupno mieszkania

Przed kupnem mieszkania lub domu należałoby pomyśleć również o tym, czy jest to miejsce, w którym chcemy mieszkać na stałe, czy może raczej będziemy się jeszcze nie raz przenosić. Jeśli planujemy późniejsze przeprowadzki, to raczej warto zainwestować w kupno mieszkania. Mieszkanie w bloku w mieście o wiele łatwiej je sprzedać lub wynająć komuś – dzięki temu będziemy mieli kolejne stałe źródło dochodu, jeśli zdecydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania na przykład z powodów zawodowych. Dom jest stałą inwestycją, do której bardzo często właściciele są uwiązani. Wszelkie remonty, ewentualne naprawy kosztują dużo więcej niż w mieszkaniu, ponadto musimy za nie płacić całkiem sami.

Zarówno dom jak i mieszkanie mają wiele zalet oraz wad. Nasze miejsce zamieszkania ma odzwierciedlać nasze upodobania, dlatego warto się zastanowić, czy woli się mieszkać na wsi czy w mieście oraz co będzie dla nas wygodniejsze. Ostateczną decyzję powinniśmy podjąć sami.

Kupić dom czy mieszkanie
4.4 (87.27%) 11 głosów

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anita

Mieszkanie taniej wychodzi. Po co przepłacać.

Sprawdź też:
Nawet najbardziej wymagająca łazienka musi poradzić sobie z kanalizacją, wodociągami…
papier feng shui
Feng Shui, przepływ energii, cykl twórczy i destrukcyjny
Jak urządzić wnętrze
Jak urządzić wnętrze i nie zwariować – 20 szybkich porad
czerwone drzwi
Czerwone drzwi a Feng Shui
Warto zadbać o dom przed zimą
Warto zadbać o dom przed zimą
Samodzielne projektowanie ogrodu
Samodzielne projektowanie ogrodu – krok po kroku
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące
Jak prawidłowo nawozić rośliny kwitnące?
ogród
Przemyślane porady i pomysły na ogród
lighting
Projektowanie małych ogrodów: wybór oświetlenia
szklana-sciana
Szklane ściany
mamrurowe
Marmur jest bardzo dobrym materiałem budowlanym
bateria
Bateria kuchenna ozdobą Twojej kuchni
Jak urządzić biuro
Jak urządzić biuro
Jak usunąć 3 bariery, korzystając z małej platformy dla niepełnosprawnych?
Oświetlenie w stylu industrialnym – nie tylko w klimatycznych loftach
Wymieniamy źródła światła – jak dopasować żarówki do opraw i lamp?
szklana-sciana
Szklane ściany